Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Karbonhidrat ve Protein Tüketimi

Hamilelikte Karbonhidrat ve Protein Tüketimi

Karbonhidratlar, vücudun başlıca enerji kaynaklarından biridir. Karbonhidratın yeterli oranda tüketilmesi, proteinlerin enerji kaynağı olarak kullanılmasını önler.

Hamilelikte Karbonhidrat ve Protein Tüketimi

Karbonhidratlar, vücudun başlıca enerji kaynaklarından biridir. Karbonhidratın yeterli oranda tüketilmesi, proteinlerin enerji kaynağı olarak kullanılmasını önler. Karbonhidratın yetersiz alınması vücutta protein yıkımına neden olurken, karbonhidratın fazla alınması durumundaysa vücutta aşırı miktarda yağ depolanmasına neden olur. Gebelikte ideal karbonhidrat tüketimi uzmanlar tarafından günlük alınan besinlerin yüzde 40’ı olarak belirtilir. Hamilelikte Karbonhidrat Tüketimi ideal oranda olmalı ve aşırıya kaçmamalıdır. Hamilelikte protein tüketimi de tıpkı karbonhidratlar da olduğu gibi belli oranda olmalıdır. Buna göre, hamile kadınlar için günlük protein tüketimi de yaklaşık 80 gram olmalıdır.

Karbonhidrat İçeren Besinler

Tüketilen besinlerin çoğu karbonhidrat içerir. Pirinç, un, ekmek, tatlılar, çikolata, meyve, şeker, sebze ve hamur işleri en çok karbonhidrat içeren besinler arasında yer alır. Bazı hamilelerin bebeğe vitamin olması için bol miktarda meyve tüketmeleri yanlış bir davranıştır. Çünkü meyveler vitamin ve mineral içermekle birlikte bol miktarda karbonhidrat ve şeker de içermektedirler. Bundan ötürü meyveler aşırı tüketildiklerinde gebelerde fazla kilo alımı ve yağ depolanmasına neden olurlar.   Hamilelikte Karbonhidrat ve Protein Tüketimi  

Bilinçsiz Sınırlanırsa Bebeğin Beyin Gelişimini Etkiler

Gebeliğin getirdiği yorgunluk ve sürekli uyuma isteği sonrasında ortaya çıkan enerji açığını karşılamak için karbonhidratlara daha fazla ihtiyaç duyulur. Karbonhidratlar ideal oranda alındığında, kabızlığı önler ve kan şekerini düzenler. Karbonhidratlar gebelikte bilinçsiz şekilde sınırlandırılırsa bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler. Bu nedenle karbonhidratlar gebelikte doktor tavsiyene göre yapılacak karbonhidrat diyeti ile bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamileyken Bedenini Sevmeyi Öğrenmek

Hamileler Günlük 175 Gram Karbonhidrat Tüketmeliler

Gebelerin tüketeceği ideal karbonhidrat miktarı günde en fazla küçük bir tabak meyve ile ölçümlenebilir. Hamilelikte günlük karbonhidrat miktarının 175 gr kadar olması önerilmektedir. Belirtilen bu miktar, hamile olmayanlar için 130 gram kadardır.

Hamilelikte Protein  Tüketimi

Gebe olmayan kadınlar için günlük tüketilmesi gereken protein miktarı yaklaşık 60 gram kadar önerilirken, hamile kadınlar için bu miktar 80 gram kadardır. 18 yaşın altındaki gebeliklerde (adolesan) ve ikiz, üçüz gebeliklerinde bu miktar biraz daha fazla olabilmektedir. Hamilelikte Karbonhidrat ve Protein Tüketimi

Gebelikte Yağ İçeren Yiyeceklerin Tüketilmesi

Gebelik süresince tüketilecek yağ içeren besinler, gebe olan veya olmayan kadınlara göre değişmez. Bu nedenle gebeler günlük alınan toplam kalori miktarının yaklaşık olarak yüzde %30’u kadarını yağlardan gelecek şekilde beslenmelidirler.  Bu miktarda günlük ortalama 60 gram yağ anlamına denk gelmektedir. Gebeler diğer insanlar gibi, margarin, ayçiçeği yağı gibi satüre yağlardan uzak durmalıdırlar. Zeytinyağı ile beslenmek uzmanlarına göre sağlık açısından tüketilmesi en çok öneriler yağlar arasındadır.    

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu