Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Çilek Yenir mi? Gebelikte Çilek Yemenin Faydaları

Hamilelikte Çilek Yenir mi? Gebelikte Çilek Yemenin Faydaları

Lezzetli ve besleyici bir yaz meyvesi olan çilek, hamileler için güvenli mi?

Hamilelikte çilek yemek porsiyon miktarına dikkat edildiği sürece güvenlidir. Zira kalorisi düşük, besin değeri yüksek bir meyve olan çileğin hamilelikte anne ve bebek için birçok faydası bulunuyor. Örneğin içerdiği folik asit bebeklerde doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olurken, zengin C vitamini içeriği anne adaylarının demir emilimini artırmasını sağlıyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda, gebelikte çilek tüketimi ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Hazırsanız başlayalım.

Hamilelikte Çilek Yenir mi?

Çilek, yaz aylarında yetişen lezzetli ve besleyici bir meyvedir. Bu nedenle özellikle hamileliği yaz aylarına denk gelen kadınlar, gebelikte çilek tüketiminin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilir. Peki, hamilelikte çilek yenir mi? Çilek; kalorisi düşük ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Bu da çileği hamileler için harika bir atıştırmalık yapıyor. Uzmanlar da gebelikte çilek yemenin anne ve bebek için herhangi bir risk oluşturmadığını belirtiyor. Aksine, porsiyon miktarına dikkat edildiği sürece hamilelikte çilek tüketmenin anne ve bebek için sayısız faydası bulunuyor. Örneğin içerdiği C vitamini demir emilimini artırıp anemi riski azaltırken, folik asit sayesinde bebeklerde doğum kusurları riskini azaltıyor. Ayrıca kalorisinin düşük olması, gebelikte kilo kontrolüne de yardımcı oluyor. Gelin şimdi, gebelikte çilek tüketmenin faydalarını daha detaylı inceleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Evhamlı, Rahat Veya Disiplinli...İşte Burçlara Göre Annelik!

Hamilelikte Çilek Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte çilek yemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Doğum Kusuru Riskini Azaltabilir

Çalışmalar, günlük 400 mcg folik asidin doğum kusurları riskini neredeyse %50 azaltabileceğini gösteriyor. Çilek de folik asit içeriği yüksek bir meyve olarak günlük ihtiyacın önemli bir kısmını karşılıyor.

2. Anemiyi Önleyebilir

Gebelik sırasında anemi anne ve karnındaki bebeği için hayati risk oluşturabilmektedir. Çilek ise zengin C vitamini içeriği sayesinde demir emilimini artırarak aneminin önlenmesini sağlayabilir.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Çilek, güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan C vitamini başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineral barındırır. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirerek bünyeyi hastalıklara karşı daha dirençli hâle getirmektedir.

4. Kan Basıncını Dengeler

Potasyum içeriği yüksek bir meyve olan çilek, bu yönüyle kan basıncının dengelenmesine, kalbin düzgün çalışmasına, ödem oluşumunun azalmasına ve sıvı–elektrolit dengesinin kurulmasına yardımcı olur.

Hamilelikte Çilek Yenir mi? Gebelikte Çilek Yemenin Faydaları

Gebelikte Çilek Yemeyi Güvenli Hâle Getirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte çilek yemeden önce olası yan etkileri ve riskleri önleyebilmek adına aşağıdaki faktörlere dikkat edilmelidir:

  • Çileğe karşı bilinen bir alerjiniz varsa çilek yemekten kaçının. Çilek alerjisi, polen alerjisi olan kişilerde daha sık görülür. Belirtileri ise boğazda ve ağızda iltihaplanma ile kaşıntıdır.
  • Çilek, pestisit içeren meyveler arasında yer alır. Pestisit ise meyve ve sebzeleri haşerelerden, parazitlerden, mantardan ve diğer mikroorganizmalardan korumaya yarayan kimyasal bir bileşendir. Bu nedenle tüketilecek çileğin organik olmasına ve yemeden önce güzelce temizlenmesine dikkat edin.
  • Her besin gibi çilek de fazla tüketildiğinde ishal, kusma, şişkinlik, karın ağrısı ve cilt kızarıklığı gibi şikâyetlere yol açabilir. Bu nedenle hamilelikte çilek tüketirken porsiyon miktarını iyi ayarlayın.
  • Çilek hızlı bozulabilen bir meyve olduğundan mutlaka buzdolabında saklayın ve birkaç gün içinde tüketmeye dikkat edin.
  • Küflenmiş çilekleri yemeyin.
  • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ve bu ilacın çilekle reaksiyona girebileceği konusunda endişeliyseniz yemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
20 Aylık Bebek

Gebelikte Çilek Yemek Bebekte Leke Yapar mı?

Gebelikte çilek yemek bebekte leke yapar mı sorusu da anne adaylarının merak ettiği bir diğer konu. Peki, hamilelikte çilek yemek bebekte doğum lekesi yapar mı? Halk arasında nar ve çilek gibi bazı besinlerin bebeklerde doğum lekesi yapacağına dair yaygın bir inanış olsa da bu tezi kanıtlayan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmuyor. Uzmanlar, tüketilen gıdalar ile doğum lekesi arasında bir bağ olmadığını belirtiyor. Bu nedenle hamilelikte çilek yemenin bebekte leke yapmayacağı rahatlıkla söylenebilir.

Hamilelikte Çileği Beslenmenize Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

Hamilelikte çileği çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi aşağıdaki şekillerde de diyetinize dahil edebilirsiniz:

  • Sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerde mısır gevreği gibi kahvaltılıklar tercih ediyorsanız, içine bir miktar kurutulmuş veya taze çilek ekleyebilirsiniz.
  • Özellikle yaz aylarında çilekle yapacağınız smoothie hem sağlığınız hem de ferahlamanız için faydalı olacaktır.
  • Ara öğünlerde sağlıklı bir atıştırmalık için yoğurdun içine taze çilek doğrayabilirsiniz. Hatta içine dövülmüş ceviz veya fındık da ekleyerek fayda seviyesini artırabilirsiniz.
  • Taze çileklerden ev yapımı reçel hazırlayıp sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Kavun Yenir mi?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu