Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Ayakların Şişmesi: Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Ayakların Şişmesi: Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Hamilelikte şişen ayaklarınız için çözüm arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelikte ayakların şişmesi çok sık rastlanılan bir durumdur. Çoğu anne adayı, özellikle hamileliğin son aylarında ayak şişmesi ile karşılaşır. Peki, gebelikte şişen ayak neden olur ve hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir? Gelin şimdi, gebelikte ayak şişmesi ile ilgili tüm merak edilen soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Gebelikte Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Hamilelerin çok büyük bir kısmında ayak şişmesi ile karşılaşılıyor. Özellikle gebeliğin son aylarında daha da artan şiş görüntüye bazen ağrı veya karıncalanma da eşlik edebiliyor. Bu durum anne adaylarının konforunu olumsuz etkilerken estetik kaygılarını da tetikleyebiliyor. Peki, gebelikte ayak şişmesi neden olur? Hamilelikte ayak şişmesinin en temel nedeni kan hacminin artmasıdır. Ayrıca doğumu kolaylaştırmak için pelvik eklemleri gevşeten relaksin hormonunun salgılanması, ayaklardaki bağı gevşeterek daha büyük bir görünüme yol açabilir. Tüm bunlara ek olarak, hamilelikte ayak şişmesine neden olabilen diğer faktörler şu şekildedir:

  • Yeterince protein yememek,
  • Su tüketiminin az olması,
  • Uzun süre ayakta kalmak,
  • Fazla tuz tüketmek.

Hamilelikte Ayakların Şişmesi: Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Hamilelikte ayak şişliği çoğu zaman normal olsa da anne adayları için ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Neyse ki, rahatsızlığınızı hafifletmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler var. İşte, hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir diyenler için öneri listesi…

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Yürüyüş veya yüzme gibi hafif egzersizler, dolaşımı artırarak inatçı şişliklerin geçmesine yardımcı olabilir. Ancak riskli bir gebeliğiniz varsa egzersiz yapmadan önce doktorunuzun onayını almanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
5 Madde ile Gebelik Döneminde Folik Asitin Önemi

2. Tuz Alımını Sınırlayın

Vücut fazla tuz algıladığında suyu tutma eğiliminde olur. Bu da ödem dediğimiz şişliklerin daha da artmasına yol açar. Bunu önlemenin yolu ise tuz alımını azaltmak olacaktır.

3. Kompresyon Çorabı Giyin

Eğer doktorunuz öneriyorsa kompresyon çorabı giyebilirsiniz. Varis çorabı olarak da bilinen bu çoraplar sıvı hareketini ve dolaşımı tetikleyerek ödem oluşumunu azaltırlar.

4. Su Tüketimini Artırın

Hamilelikte ayak şişliklerini önlemek için sıvı alımını artırmak kulağa biraz tuhaf gelebilir. Ancak vücudunuz ihtiyaç duyduğu kadar su alamazsa mevcut suyu tutmaya, yani ödem oluşturmaya başlar. Bu nedenle hem gebelikte ayak şişliklerini azaltmak hem de toksinlerden arınıp vücudu nemli tutabilmek için günde ortalama 8 – 12 bardak su içilmesi önerilmektedir.

5. Masaj Yapın

Ayaklarınıza masaj yapmanız da dolaşımı arttırıp oluşan şişliklerin hafiflemesine yardımcı olur. Sizin için eğilmek zor olacaksa eşinizden yardım alabilirsiniz.

Hamilelikte Ayakların Şişmesi: Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Ayak Şişmesi Ne Zaman Tehlikeli?

Gebelikte ayak şişmesi çoğu zaman normal karşılansa da nadiren preeklampsi, yüksek tansiyon veya başka sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte ayak şişlikleri ile ilgili mutlaka hekime danışmak gerekir. Özellikle ayakların aniden şişmesi veya bacaklarda tek taraflı şişlik olması durumunda en kısa zamanda muayene olmak gerekir. Zira tek taraflı şişlik derin ven trombozunun bir işareti olabilirken bilinç bulanıklığı, görme bozuklukları, mide bulantısı ve kusma gibi semptomların ani şişliklere eşlik etmesi gebelik zehirlenmesinin bir işareti olabilmektedir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Ayak Şişliklerini Hafifletmek İçin Evde Uygulayabileceğiniz 13 Öneri!

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu