Bebek ve Çocuk

Hamilelik Döneminde Çıkan Sivilceler

Hamilelik Döneminde Çıkan Sivilceler

Gebelik sürecinde çıkan sivilceler, anne adaylarının en fazla canını sıktığı konuların başında gelir. ‘Acaba izi kalacak mı? Bundan sonra hep sivilcem çıkacak mı?’ gibi sorulara cevap ararlar. Merak etmeyin, doğumdan sonra hepsi geçecek ve siz her zamanki gibi mükemmel görüneceksiniz!

Hamilelikte sivilce problemi sık rastlanılan bir durum. Bu dönemde artan hormonlar ve vücudun fazla yağ üretmeye başlaması, sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlar. Her anne adayı için geçerli olmasa da cildi sivilcelenmeye müsait anne adaylarının çoğunda bu tip problemler görülür. Hamilelik sürecinde özellikle androjen hormonu sebum artışına sebebiyet vererek fazla sebum üretilmesine neden olur. Böylelikle gözenekler tıkanır ve bakterilerin üremesi için ortam hazırlanır.  

Gebeliğin Hangi Döneminde Sivilce Çıkar?

Gebelik sürecinde yaşanacak sivilce probleminin şiddeti, anne adayının cilt tipine göre az çok tahmin edilebilir. Gebelikten önce sivilce problemi yaşanmışsa, adet dönemlerinde sivilce çıkartılıyorsa veya anne adayı yağlı bir cilt tipine sahipse, risk grubundadır. Sivilcelerin, genellikle 1. trimester denilen ilk 3 aylık dönemde çıkma olasılığı daha fazla olmakla beraber, sonraki dönemlerde de çıkabilir. Çoğu zaman doğum sonrasında sivilceler azalarak yok olur.     

Hamilelik Döneminde Çıkan Sivilceler    

Hamilelik Döneminde Sivilcelere Karşı Alabileceğiniz Önlemler

Hamileliğiniz boyunca çeşitli ilaçların kullanımı, sizin ve bebeğinizin sağlığı için zararlı olacağından dikkat edeceğiniz birkaç küçük nokta ile sivilcelerin artmasını engelleyebilirsiniz. Öncelikle yüzünüzü günde 2 kere yıkamaya özen göstermelisiniz. Cildinizi kurularken bez havlu yerine kağıt havlu tercih etmelisiniz. Kağıt havlular tek kullanımlık olduğundan bez havlulara göre daha sterildir. Cildiniz için nemlendirici veya benzeri bakım ürünleri kullanıyorsanız, yağ bazlı olanları değil de su bazlı olanları almalısınız. Makyaj ürünlerineyse mümkünse yaklaşmamalısınız. Vücudunuzun salgıladığı fazla yağ zaten gözeneklerinizi kapatacak. Bir de siz makyajla gözeneklerinizi kapatmamalısınız. Aynı zamanda elinizi yüzünüze fazla değdirmemeniz de yararlı olacaktır. Böylelikle elinizdeki bakterileri yüzünüze bulaştırmamış olursunuz. Son olarak ise; çıkan sivilcelerle oynamamalısınız. Aksi takdirde bu durum, cildinizde derin çukurların ve lekelerin kalmasına sebep olabilir.      

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Siklüs Nedir?

İlaçla Tedavi Edilmesi Önerilmiyor

Hamileliğiniz süresinde zorunlu kalmadığınız müddetçe hiçbir doktor size ilaç yazmayacaktır. Dozu düşük ve hafif olan ilaçları bile kullanmanız önerilmez. Çünkü kullandığınız ilaç karnınızdaki fetüse geçebilir ve onun üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanmamalısınız. Belki sivilceleriniz için doktorunuz size evde uygulayabileceğiniz kürler önerebilir. Doğal ve hiçbir zararı olmayan bitkisel tedavilerden yararlanabilirsiniz.   Hamilelikte sivilce probleminizin olması normal hanımlar; hem zaten 9 aylık bir süreç ve hızla akıp gidecek, sonunda karnınızdaki minik canlıyla kavuşacaksınız!  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu