Bebek ve Çocuk

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk belirtisi adet gecikmesiyle başlayan “Acaba anne mi oluyorum?” Sorusu sonrasında yaşanan ilk heyecandır. Hamile olduğunuzu fark ettiğinizde yaklaşık olarak 4 haftalık gebesinizdir.

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?

Bebek sahibi olmak isteyen her kadının şüphesiz sorduğu soruların başında hamilelik belirtilerinin başlama zamanı gelir. Pek çok anne adayı gebe kaldığını birkaç hafta geçmesine karşı fark edemez. Oysa ki Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, hamileliğin ilk haftalarının fetüs için çok kritik haftalar olduğunu belirtirler. Bu nedenle kadının hamile olup olmadığını anlaması için vücudunun verdiği sinyalleri iyi gözlemlemesi gerekir. Peki, Hamilelik belirtileri en erken ne zaman başlar? Gebeliğin ilk belirtileri ile en erken hamilelik belirtisi adet kesilmesidir. Şüphesiz her adet gecikmesi kesin olarak hamile olunduğunu göstermese de anne adaylarının bu süreçte gebelik testi yapana kadar hamile olma ihtimaline karşı bebeğe zarar verebilecek hareketlerden kaçınması önerilir. 

 Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?  

Vücudunuz Size İlk Hamilelik Sinyalini Verir

Her kadında aynı hamilelik belirtisi görülmezken, vücudunuz size hamile olduğunuza dair farklı farklı sinyaller verir. Örneğin, bazı kadınlar bu dönemde halsizlik yaşarken bazıları ise, mide bulantısı yaşarlar. Gebelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de en bilinen hamilelik belirtileri şöyle sıralanır;

Hamileliğin İlk Belirtileri (ilk Gebelik İşaretleri)

Hamileliğin ilk belirtisi şüphesiz adet kesilmesiyken, vücutta meydana gelen pek çok değişim; sık idrara çıkma isteği, memelerde değişimler, mide ekşimesi, bulantı ve kusmalar ve aşerme de hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alır.     

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Baş Ağrısını Hafifletmenin 10 Yolu

Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?  

Adet Kesilmesi

Hamile olduğunuzu işaret eden en önemli ve klasik belirti kadının yaşadığı adet belirtisidir. Gebeliğin ilk fiziksel belirtileri başlamadan önce, adet kesintilerinin başlaması gerekir. Spermle birleşmek için oluşan yumurtalar, döllenmenin gerçekleşmediği durumlarda regl (adet) döneminde vücuttan atılır. Şayet döllenme olmuşsa, kadında adet kesintisi meydana gelir. Bununla birlikte hamile olduğunuz ve adet kesilmesi yaşadığınız halde adet kanaması görüldüğü sanılan durumlar da zaman zaman oluşabilir. Bu durum halk arasında “üstüne görme” olarak tabir edilir.    

Üstüne Görme

Üstüne görme, gebeliğin başlangıcında embriyonun rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamalardır. Bu kanamalara implantasyon kanamaları adı da verilir. Ancak her gebelikte görülmesi söz konusu değil. Üstüne görmede kanamanın rengi normal zamanda görülen adetten biraz daha farklıdır ve rengi pembemsi ya da kahverengidir. Üstüne görme, gebeliğin başlangıcında zamanlama olarak normalde adet görülen döneme rastlaması nedeniyle çoğu kadın bu durumu adet kanaması zannederek hamile olduğunu fark edemeyebilir.

Bulantı Kusma

İlk hamilelik belirtileri arasında yer alan bulantı ve kusma, memelerde görülen hasasiyet adet kesilmesi olmadan gerçekleşmez.  

 Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar?  

Erken Dönem Hamilelik Belirtileri Kasıklarda Ağrı

Kasıklarda ağrı, şişlik ve sertleşme kadınların, en çok şüphelendikleri gebelik belirtilerinden birisidir. Bir kadın gebe olup olmadığını hamileliğin ilk belirtileri arasında olan kasık, bel ve karın ağrılarından anlayabilir. Söz konusu dönemde ani hareketler yapıldığında tek taraflı ve keskin kasık ağrıları ve kramplar meydana gelebilir. Aynı kokuya olan hassasiyet gibi kasık ağrıları da yaygın bir hamilelik belirtisidir. Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren kasık ağrısı veya kramp yaşamıyorsanız bile, sakıncalı ve ani hareketlerden uzak durmalıdır.     Gebelik Belirtileri Kasıklarda Ağrı – Şişlik – Sertleşme ve Batma ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın…    

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Annelik Duygusunun Yarattığı Anksiyete ile Baş Etme Yolları

En Erken Hamilelik Belirtisini 4. Haftada Fark Edersiniz

Hamile olduğunuzu en erken fark ettiğinizde (yani adet kanaması gelmesi gerektiği tarihte gelmediğinde) yaklaşık olarak 4 haftalık hamilesinizdir. Zira gebelik hesaplaması yapılırken hesaplamaya son adet dönemi tarihi temel alınır. Hamilelik Hesaplama detaylarını öğrenmek isterseniz Kaç Haftalık Hamileyim, Kaç Aylık Hamileyim başlıklı yazımızda detayları bulabilirsiniz.   Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?Detaylar için tıklayın…  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu