Bebek ve Çocuk

Hamile Kalmak İçin En Doğru Zamanlama ve Cinsel İlişki Sıklığı

Hamile Kalmak İçin En Doğru Zamanlama ve Cinsel İlişki Sıklığı

Uzmanlar hamilelik için cinsel ilişki sıklığının ve zamanlaamanı önemli olduğunu belirtirler.

Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı önemli bir etkendir. Anne olmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de zamanlamadır. Çiftlerin birlikteliği sonrasında kadının yumurtasını dölleyecek spermler 2 veya 3 gün canlı kalabilirken, yumurta hücresi maksimum  24 saat canlı kalabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından hamile kalabilmek için uygun zamanın yanı sıra yumurtlama dönemi içerisinde birden fazla cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Kadının yumurtlama döneminden 1 ya da 2 gün önce ve yumurtlama gününde ilişkiye girmenin gebe kalma şansını artırabileceği ifade edilir. Yumurtlama döneminin gerçekleşeceği zamanı bir şekilde belirlemek mümkün olmasa da bu durumun anne adayının adet düzenine bağlı olduğu belirtilir.

Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Sıklığı

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin gebelik öncesinde sağlıklı besleme ve düzenli hayat yaşama gibi şeylerin yanında düzenli bir birliktelik yaşamaları gerektiği belirtilir. Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı önem taşırken, gebeliğin gerçekleşmesi için bu dönemde bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiği ifade edilir. Uzmanlar hamile kalmak isteyen anne adaylarına birkaç ay adet düzenlerini takip etmeleri önerilir. Bu dönemde yumurtlama dönemini takip etmek önemlidir. Uzmanlar anne adaylarının çok fazla kafa karıştıran hesaplamalar yapmaya gerek olmadığını, haftada 2 defa cinsel ilişkiye girilmesinin hamile kalmak için yeterli olacağını belirtirler.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Aktif Doğum Süreci Nedir?

Hamile Kalmak İçin En Doğru Zamanlama ve Cinsel İlişki Sıklığı  

Yumurtlama dönemi belirtileri

  • Göğüslerde hassasiyet,
  • Karında hafif rahatsızlık hissi,
  • Yumurta akına benzer sulu ve artmış vajinal akıntı,
  • Vücut ısısında artış (ateş)

  Yumurtlama Dönemi Hesaplamak için Tıklayın   

Hamile Kalmak İçin En Doğru Zamanlama ve Cinsel İlişki Sıklığı  

Adet Düzensizliği Olan Kadınlarda Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Kadınların çoğu bir yıl içerisinde genellikle 12 defa adet dönemi geçirmektedirler. Bazı zamanlarda bu aylarda atlama olabilmekte ve regl kanamasının gerçekleşmediği aylarda olabilmektedir. Bu duruma daha çok yaşanan sıkıntılar, fazla kilo alma, ağır egzersiz, fazla kilo vermenin neden olabileceği ifade edilir. Adet kanamasının düzeni ne kadar düzensiz olursa, anne adayının yumurtlama dönemini belirlemekte o kadar zor olabilmektedir. Bu nedenle yumurtlama döneminizi takip etmeniz hamile kalma ihtimalinizi yüksektir. Adet düzensizliği olan kadınlar yumurta dönemini takip etmek için şu yöntemi kullanabilirler;

Adet Düzensizliğinde Yumurta Dönemi Hesaplama

Adet kanamanız 1. ay 28 gün sonra, 2. ay, 21 sonra, 3. ay ise, 32 gün sonra ise, bir süre adet kanama aralığımızı bir yere not edin. En kısa adet döneminizden 17, en uzun adet döneminizden 11 çıkarın. Çıkan iki rakam arasındaki günler yumurtlama döneminizi böylelikle de hamile kalma ihtimalinizin yüksek olduğu günleri verir. Eğer adetler 35 günden daha fazla aralıklarla gerçekleşiyor ise, bu durumun doktor tarafından; yumurtalık yetmezliği, polikistik over sendromu, tiroid bozukluğu, aşırı zayıflık ya da yüksek prolaktin düzeyi gibi sebepleri tespit edebilmek için araştırılması gereklidir.

Hamile Kalmak İçin En Doğru Zamanlama ve Cinsel İlişki Sıklığı  

Yaş İlerledikçe Doğurganlık Azalır

Uzmanlar genel olarak yaşın ilerlemesiyle doğurganlık özelliğinin minimum seviyeye inebileceğini ifade ederler. Bunun sebebinin sadece yaşlılık olmadığı, yaşla birlikte yumurta miktarında meydana gelen azalma olduğuna da dikkat çekerler. Bu nedenden dolayı, 50 ve 60 yaşlarda olan kadınların genç bir kadının yumurtasıyla gebe kalma şansının olduğunu belirtirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Deprem Anında Uyulması Gereken 9 Kural

Hamile Kalmak Cinsel İlişki Pozisyonları Var mıdır?

Hamile kalma şansını yükseltmek için özel bir pozisyonun olmadığını, spermlerin rahim ağzında birikmesine yardımcı olan bir takım pozisyonların olduğu fakat bu iddiaları destekleyen bir çalışmanın henüz mevcut olmadığı belirtilmektedir. Önemli olan konunun uygun zaman içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğinin altı çizilir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin; yumurtlama zamanından birkaç gün önce ve yumurtlama günün içerisinde ilişkiye girmenin yeterli olacağı belirtilir.

Gebe Kalmak İçin Cinsel İlişkiden Sonra Uzanmak Gerekli mi?

Uzmanlar ilişkiden sonra yatar pozisyonda uzanmanın gebe kalmak için kanıtlanmış bir ispatının olmadığını, birliktelikten sonra, 15 dakika yatar pozisyonda kalmanın, vajinada fazla meninin kalmasını sağlayabileceğini belirtirler.   

Hamile Kalmak İçin En Doğru Zamanlama ve Cinsel İlişki Sıklığı  

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Çiftlerin düzenli bir şekilde ve korunmasız cinsel birliktelik yaşamalarına rağmen 1 yıldan daha uzun bir süredir bebek sahibi olamıyorlarsa ya da adet kanamaları düzensiz bir şekilde gerçekleşiyor ise, doktora görünmelerinde fayda olacağı belirtilir.

Her Kadının Hamile Kalma Süreci Farklıdır

Her kadının hamile kalma süreci diğer kadınlara göre, farklılık göstermektedir. Hamileliğin gerçekleşmesini belirleyen faktörler arasında; kadının genel sağlık durumu, yaşı, üreme organlarının çalışması, cinsel ilişkiye girme zamanı yer alır. Üreme dönemi içerisinde bulunan çiftlerin her cinsel birliktelikte hamile kalma ihtimalleri yüzde 25 dir. Çiftlerin ilk yıllarında gebe kalma oranı ise,  %75-85 civarındadır. Bu da sağlık durumunda herhangi bir sorun olmadığı durumlarda, hamile olamayan çiftlerin günümüzde hala mevcut olmadığı anlamına gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu