Bebek ve Çocuk

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz Andan İtibaren Derhal Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz Andan İtibaren Derhal Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Hamile olduğunuzu öğrendiniz… Artık sadece kendi sağlığınızı değil, içinizde filizlenen o minik canın da sağlığını düşünmek ve bu doğrultuda hayatınızı şekillendirmek zorundasınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Buyurun…

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz Andan İtibaren Derhal Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

İki Kişilik Yemek

‘Sen artık iki canlısın, daha fazla ye!’ Bu cümleyi hemen hemen her hamile kadın eşinden dostundan duymuştur. Ancak sanılanın aksine gebelik döneminde fazla yemek bebeğe fayda sağlamadığı gibi, aşırı kilo alan anne için doğum sırasında ve doğumdan sonra ciddi sorunlar oluşturabilir. Hamilelikte fazladan sadece 300 kaloriye ihtiyaç duyulur. Bu nedenle gebeliğinizde fazla yemek değil, dengeli ve sağlıklı beslenmek önemlidir.

Az Su İçmek

Gebeliğinizde yeteri kadar su içerseniz, pek çok hamilelik şikâyetinin önüne geçmiş olursunuz. Örneğin; kabızlık ve hemoroid ihtimali azalır, baş ağrısını önler, idrar yolu enfeksiyonu olma riskinizi en aza indirir, yorgunluk hissini yenmenizi sağlar, mide bulantısı/yanması şikâyetinizi hafifletir. Dolayısıyla günde ortalama 8 – 10 bardak su içmeye özen göstermelisiniz.

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz Andan İtibaren Derhal Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Kirli Suda Yüzmek

Yüzme, gebelikte yapabileceğiniz en sağlıklı aktivitelerden biridir. Neredeyse vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırır, böylece sizi doğuma hazırlar. Fakat, temizliğinden emin olmadığınız denizde/havuzda yüzmeniz, faydadan çok zarar getirebilir. Hijyen olmayan bu yerler; cilt enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu, ishal, kusma, idrar yolu enfeksiyonu ve göz iltihaplanmalarına neden olabilir. Bu nedenle temizliği ve bakımı iyi yapılan havuzlar tercihiniz olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yeni Doğan Bebeklerin Hemşiresi 7 Yıl Sonra Gebe Kaldı

Sert Yatakta Yatmak

Hamileliğin 4. ayıyla birlikte göbeğiniz büyümeye başlar ve vücudun ağırlık merkezi öne doğru kayar. Buna bağlı olarak bel ve sırt ağrıları baş gösterir. Toplumumuzda bel ve sırt ağrıları için sert yatakta yatılmasına dair yanlış bir inanış var. Sanılanın aksine, sert yatakta yatmak bel ve sırt ağrılarını daha da şiddetlendirebilir. Bu nedenle gebelikte çok sert olmayan, vücudunuzun şeklini alabilen ve belinizi destekleyen yataklar tercih etmelisiniz.

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz Andan İtibaren Derhal Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymeye Devam Etmek

Çoğu kadının vazgeçilmezi olan topuklu ayakkabı da bu dönemde bırakmanız gereken alışkanlıklardan biri. Vücudunuzun ağırlık merkezini değiştirip diz, kalça ve bel ağrılarına neden olabilir. Ayrıca denge problemi oluşturup, siz ve bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir. Dengeli adımlar ve ayak sağlığı için ortopedik ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Kaplıca Havuzuna veya Saunaya Girmek

Gebelikte kaplıca suyuyla yıkanmanızda hiçbir sakınca yok. Fakat kaplıca havuzu veya saunaya girmek tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni; suyun sıcak olmasından ziyade ortamında ısı derecesinin yüksek olması. Bu da vücut ısısında normalin üzerinde artmasına, damarların genişlemesine, kan basıncının düşmesine ve hatta bayılmaya bile neden olabiliyor. Gebelikte vücut ısısının aşırı yükselmesi, özellikle ilk 3 ayda ciddi tehlikelere neden olabiliyor. Örneğin ilk 3 aylık dönemde ateş yükselmesi, bebekte kalp anomalileri, yarık damak gibi orta hat gelişim defektleri, baş ve kafa içi gelişim geriliklerine sebep olabiliyor.

Kahve Keyfini Abartmak

Kafein fazla tüketilirse, metabolizmayı hızlandırarak çarpıntıya, uykusuzluğa ve mide reflüsüne neden olabilir. Günlük güvenli tüketim için doktorlar 1 fincan öneriyor. 1 fincandan fazlası yukarıdaki şikâyetlere neden olabiliyor. Kola gibi gazlı içecekler de kafein içerdiğinden ve gereksiz kalori alımı sağladığından, canınız çok istemedikçe içmemelisiniz.

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğiniz Andan İtibaren Derhal Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Bitki Çaylarına Yüklenmek

Hepimiz bitki çaylarını sağlıklı bulup, vücudumuzu yatıştıracağını düşündüğümüz için gün içinde birkaç fincan tüketiriz. Ama gebelikte her zamankinden daha dikkatli olmakta fayda var. Örneğin yeşil çay, yüksek miktarda kafein içerir. Adaçayı, sinameki veya fesleğen çayı, rahim kasılmasını uyarıcı etkide bulunabilir. Bu nedenle doktorunuza sormadan bitki çaylarına yüklenmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Daha Az Ödeyerek Daha İyi Ye

Alkol ve Sigara Tüketimine Devam Etmek

Araştırmalar, günde 1-2 kadeh alkol tüketen kadınların bebeklerinde öğrenme ve konuşma güçlüğü, hiperaktivite bozukluğu gibi risklerin arttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca alkolün, bebeğin sinir hücrelerinin gelişimini bozduğu, erken doğum ihtimalini arttırdığı ve düşük ağırlıklı bebek doğurma olasılığını yükselttiği biliniyor. Sigarada bulunan kanserojen maddeler ve nikotinin bebeğe geçmesi ise bebekte gelişim geriliğine, erken doğuma ve solunum problemlerine yol açabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu