Bebek ve Çocuk

Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi

Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi

Yürüyüş, hamilelikteki genel gücünüzü, kalp ve damar sağlığınızı geliştirecek tüm özelliklere sahiptir. Elbette hamileyken yaptığınız bu egzersiz esnasında bazı şeyleri dikkate almalısınız. Bu yüzden yürüyüş yapmaya karar vermeden önce bu ipuçlarına dikkat edin.

Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi

Yürüyüş, hamilelikteki genel gücünüzü, kalp ve damar sağlığınızı geliştirecek tüm özelliklere sahiptir. Elbette iki kişiyken yaptığınız bu egzersiz esnasında bazı şeyleri dikkate almalısınız. Bu yüzden hamilelikte yürüyüş yapmaya karar vermeden önce yazımızda yer alan gebe kadınların yürüyüş rehberi ipuçlarına kulak vermeniz önerilir. İşte Hamile kadınların yürüyüş rehberi…

1- Önce Doktorunuzdan Onay Alın

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi     Öncelikle kadın doğum uzmanınızla konuşup yürüyüşün sizin için uygun olup olmadığını öğrenmeniz iyi olacaktır. Eğer daha önce de yürüyüş hayatınızın bir parçası ise büyük ihtimalle hamileyken de yürüyüş yapmanızın bir sakıncası olmayacaktır. Ama hamileliğinizde komplikasyonlar varsa ve bu süreç sizin için zor geçiyorsa yürüyüş düşünmeniz iyi bir tercih olmayabilir. Bunun dışında bazı yürüyüş yolları için özel hazırlık yapmanız gerektiği için doktorunuzla konuşmak daha iyi bir başlangıç olacaktır.

2- Yüreyeceğiz Bölgeyi Seçin

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi   Zorlu bir patikadan geçerken taşıdığınız ekstra bebek, dengenizin bozulmasına ve düşme riskinizin artmasına neden olabilir. Yürüyüşünüzü kolaylaştırmak için kaygan kayalıkları olmayan ve sınırları belli patikaları seçin.

3- Yeni Yürüyüş Ayakkabıları Alın

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi   Sırt ağrıları ve düşme gibi riskleri azaltacak etkenlerden biri de doğru yürüyüş ayakkabısı seçmenizdir. Bir spor mağazasına uğrayın, ellerindeki en rahat yürüyüş ayakkabısını deneyin, destekleyici ve taşıyıcı özelliğine bakın. İpucu: Ayaklarınızın en çok şiştiği öğle saatlerinde yaptığınız tercih, en doğru ayakkabıda karar kılmanıza yardımcı olacaktır. Böylece yürüyüşe çıktığınızda sıkan bir ayakkabıyla karşı karşıya kalmayacaksınız. Önemli bir diğer ipucu da ayakkabıyı evdeki işlerinizi yaparken giymeniz olacaktır. Böylece ayakkabıyı biraz daha açıp rahat hale getirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
AKREP BURCU

4- Yürüyüş Çubukları

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi   Yürüyüş çubuklarını tercih etmeniz hem sizi yürürken destekleyecek hem de dizlerinizdeki gereksiz basıncı azaltacaktır. Üst bedeninizi geliştirmek isterseniz yürüyüş çubuklarını deneyin.

5- Tuvalet Molalarınızı Belirleyin

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi   Bebeğiniz idrar torbanızda sallanıyormuş gibi mi hissediyorsunuz? Yürüyüş yolunuzdaki tuvalet duraklarını çıkarın. Çok önemli olan bu etken, psikolojik olarak da daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

6- Telefon Şebekeniz Sizin En Yakın Arkadaşınız

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi   İhtiyacınız olduğunda medikal bir uzmana ulaşabilmelisiniz. Hamileliğinizin 3. dönemindeyken daha kalabalık yollarda yürümeniz ve iletişim kurabilmeniz için telefonunuzun şarjınızın hep dolu olması sizi olası bir terslikte doğru kişilere ulaşmak için hazırlamış olacaktır. Telefonunuz o veya bu şekilde çekmemeye başlarsa çeken bölgelere geri dönmenizde yarar var.

7- Cildinizi Koruyun

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi     Hamilelikte hormonlarınızın değişimi, cildinizin de güneşe karşı daha hassas olmasına neden olabilir. Bu nedenle daha gölgelik yolları seçin ve yüzünüze güneş kremi sürmeyi unutmayın.

8- Susuz Kalmayın

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi     Yürüyüş, sıcaklık ve hamilelik terleri arasında çok hızlı bir şekilde susuz kalmanız mümkün. Bu nedenle suyunuzu önceden hazırlayın ve susuz sakın yürüyüşe çıkmayın. Her 15 dakikada bir hemen hemen 200 ml su içmeye dikkat edin. Daha yüksek yerlere yürüyüş yapıyorsanız normalinden daha fazla su içmenizde fayda var. Çünkü vücudunuz yeni bir ortama ayak uydurmaya çalışıyor olacaktır.

9- Yürüyüş Atıştırmalıkları

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi   Egzersiz öncesi ve sonrası atıştırmalıklar her zaman çok büyük önem taşır. Ancak hamilelikte bu atıştırmalıkları bütün yürüyüşünüze yaymanız doğrudur. Böylelikle uzun bir yürüyüşse enerjinizi koruyabilir ve kan şekerinizin belli bir seviyenin altına düşmemesini sağlayabilirsiniz. Protein ve şeker atıştırmalıkları karışımını bütün egzersizinize yaymanız çok daha sağlıklı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Başarı Oranının Yüksek Olduğu Gebelik Tedavisi: Aşılama Yöntemi

10- Sınırınızı Bilin

  Hamile Kadınların Yürüyüş Rehberi   Bazı kadınlar 40 haftalıkken bile yürüyüş yapabiliyorken, bazıları daha fazla dinlenme ihtiyacı duymaktalar. Ayrıca kadınlar kendilerine göre yürüyüş hızlarını ayarlayabildikleri için de hız farklılaşabilen bir faktör haline gelmektedir. Bunun yanında her kadın bedenini dinlemelidir. Çünkü bedenlerimiz çok farklı. Eğer başınız dönüyor, mideniz bulanıyorsa yürüyüşün size göre olmadığını bilmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu