Bebek ve Çocuk

Göbek Kordonu Hemen Kesilmeli midir?

Göbek Kordonu Hemen Kesilmeli midir?

Ana rahminde oluştuğu andan itibaren göbek kordonuyla plasentaya bağlı olan bebek, doğumun ardından bu kordonun kesilmesi ile plasentadan ayrılıyor. Göbek kordonunun kesilmesini geciktirmek için 7 önemli sebep:

Ana rahminde oluştuğu andan itibaren göbek kordonuyla plasentaya bağlı olan bebek, doğumun ardından bu kordonun kesilmesi ile plasentadan ayrılıyor. Yaşamın ilk anlarında yapılan bu ilk müdahaleyi geciktirmenin bebek için daha sağlıklı olacağını öne süren araştırmalar yapıldı. En son İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir bilimsel makalede, bebeğin kordonun kesilmesi için doğumdan sonra en az 3 dakika beklenmesi gerektiği belirtildi. 

1- Bebeğinizin kan seviyesi %32 daha yüksek olacak

Yapılan bir araştırmada, doğumun ardından göbek kordonu hemen kesilen bebeklerle kordonu en az 3 dakika bekletilen başka bir grup bebek arasında ise karşılaştırma yapıldı. Kordonu doğum anında hemen kesilmeyen bebeklerde daha sonraki günlerde yapılan ölçümlerde, kan seviyelerinde %32 daha fazla olduğu tespit edildi.

2- Daha fazla demir

Kan seviyesi yüksek olduğunda, vücuttaki demir oranı da artıyor. Plasentadan bebeğe aktarılan kan miktarı, kordon geç kesilince daha fazla oluyor ve dolayısıyla bu demir seviyelerini de olumlu bir şekilde etkiliyor. İlk aylarda bebeklere verilmek üzere üretilen bebek mamalarında demir takviyesi de bulunur. Kordonu geç kesmek, ileriki zamanlarda yaşanacak demir eksikliğini de engellemek için daha kolay bir yöntem gibi gözüküyor. Uzmanların 400 bebek üzerinde yaptıkları bir araştırma da gösteriyor ki, kordonun geç kesilmesi, ferritin ve demir seviyelerinde %45’e kadar olumlu gelişmeler ortaya koyabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebekler İçin Brokoli Çorbası Tarifi

Göbek Kordonu Hemen Kesilmeli midir?

3- Yenidoğanın anemiye yakalanma riski azalıyor

Bebeğe aktarılmış olan kan miktarı yüksek olduğunda ise, yenidoğanın anemiye yakalanma riski de azalıyor. Özellikle annede kansızlık varsa bu durumun bebeğe geçmemesi için kordonun geç kesilmesi önemlidir. Yapılan bir araştırmanın sonucunda, geç kesilen göbek kordonu, hemoglobin seviyelerinin ideal seviyede olmasına yardımcı oluyor.

4- Bebeğin kilosunu etkiliyor

Göbek kordonunun geç kesilmesinin bebeğin kilosunu da olumlu etkilediği açıklandı.

5- Kanama ve enfeksiyon riski daha az

Doğumdan sonraki ilk birkaç günde bazı bebeklerde enfeksiyon ve kanama riski oluşabiliyor. Yapılan araştırmalar, göbek kordonu daha geç kesilen bebeklerde bu riskin azaldığını gösteriyor.

Göbek Kordonu Hemen Kesilmeli midir?

6- Daha fazla oksijen

Bebeğe plasentadan kan aktarımı devam ederken, bebek daha fazla oksijen de almış olur. Henüz havayla temas etmemiş ve suda doğan bebeklerin suyun altında nasıl durabildiğini bu durum fazlasıyla açıklıyor. Doğum esnasında yeterince oksijen alabilmiş olan bebek, daha sonra nefes alma güçlükleri çekmiyor.

7- Ten tene temas önemli

Ne yazık ki artık günümüzde doğar doğmaz bebeğin anneden uzaklaştırılması ve ilk kontrollerini yapmak üzere bebek bakım masasına alınması ve çoğu hastanede hala rutin bir uygulama. Bu acil bakımın yapılabilmesi için kordon, bebek dünyaya gelir gelmez kesiliyor. Kordon hemen kesilmediğinde bebek anneden hemen ayrılmamış da olur. Ten tene temasın tadı çıkarılırken anne de, bebek de kendini daha güvende ve huzurlu hisseder. Rahatsız edilmedikleri için tüm doğal hormonlar olması gerektiği gibi işlerini yaparlar. Acil tıbbi müdahale gerektirmeyen durumlarda, bebeğin kordonu kesilmeden annenin göğsünde yatırılmasının kesinlikle bir zararı olmayacağı ve aksine birçok faydasının bulunduğu da birçok araştırma ve deneyle ispatlanmış durumdadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu