Bebek ve Çocuk

Daha Kolay Bir Banyo İçin İzlenebilecek 10 Adım!

Daha Kolay Bir Banyo İçin İzlenebilecek 10 Adım!

Bebek nasıl yıkanır, tek başına bebek banyosu nasıl yaptırılır? İşte 10 adımda daha kolay bir banyo için uygulayabileceğiniz adımlar…

Özellikle yenidoğanlara banyo yaptırmak, neredeyse her anne-baba için korkutucudur. Ona yanlışlıkla zarar verebilecek olma düşüncesi bile, ebeveynler için banyo vaktini biraz ürkütücü hâle getirmektedir. Peki, bebek nasıl yıkanır? Tek başına bebek nasıl yıkanmalı? İşte, daha kolay bir banyo vakti için uygulayabileceğiniz 10 adım!

Daha Kolay Bir Banyo İçin İzlenebilecek 10 Adım!

1) Küveti doldurduktan sonra bebeğinizi soyun. Böylelikle hem işleriniz kolaylaşacak hem de bebeğiniz üşümemiş olacak.

2) Bir elinizle başını, diğer elinizle poposunu tutarak bebeğinizi küvete koyun. Eğer ki bebeğinizi tek başınıza yıkayacaksanız, bir elinizi bebeğinizin koltukaltından geçirip, sırt bölgesinden diğer koltukaltına doğru uzatın ve sıkıca tutun. Bebeğinizin başı da dirseğinize dayanır pozisyonda olmalı. Boşta kalan elinizle yavaş yavaş suyu bebeğinizin bacaklarına dökerek suya alıştırmaya çalışın.

3) Bebeğinizin yüzü size dönükken, yumuşak yüzeyli lifine vücut şampuanını dökün ve nazik hareketlerle gövdesini, bacak aralarını, ellerini ve ayaklarını yıkayın. Daha sonra suyu yavaş yavaş dökerek durulama işlemini yapabilirsiniz.

4) Bu arada banyo vakti boyunca sakin bir şekilde bebeğinize bir şeyler söyleyin. Bu, onun sakinleşmesini sağlayacaktır.

5) Şimdi sıra geldi saçlarını yıkamaya.. Şampuanından az bir miktar alıp kafasını yumuşak hareketlerle yıkayın. Ancak durulama yaparken suyun yüzüne çok fazla gelmemesine dikkat edin. Bebeklerin çoğu banyoyu ve suyu sever ancak su yüzlerine geldiğinde korkabilirler.

Daha Kolay Bir Banyo İçin İzlenebilecek 10 Adım!

6) Bebeğinizi sıkı bir şekilde tutarak yüzüstü kolunuza yatırıp kulak arkasını, poposunu ve sırtını yıkayın. En son yüzünü elinizle kibar bir şekilde yıkayın. Bebeğinizin şampuandan tam olarak arınması için durulamayı biraz uzatabilirsiniz.

7) Bebeğinizi alın, havlusuna yatırıp sararak yıkama işlemini sonlandırın. Eğer konak gibi probleminiz varsa, bebeğinize banyodan önce badem yağı sürüp yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Böylece konak oluşumunu yumuşatmanız mümkün olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Dünya Bu Kadını Konuşuyor! 73 Yaşında İkiz Doğurdu

8) Odasına geçin ve bebeğinizi yatağa yatırın. Havluyu açmadan önce nazik hareketlerle bebeğinizi gövdesini okşayarak kurulayın. Hala havlu içindeyken yumuşak temiz bir bezle yüzünü ve kulak kepçesinin içini ve arkasını kurulayın.

9) Kulak temizliği sırasında bebeğinizin kulağına hiçbir cisim sokmayın. Sadece kulak kepçesinin etrafını silin.

10) Burun için özellikle bir temizlik gerekmez. Ama bebeğiniz hastaysa ve burnu çok tıkalıysa aspiratör sayesinde temizliğini yapabilirsiniz.

Bebek Banyosu İçin İhtiyaç Listesi

Eğer banyo sürecinde size lazım olacak gereçler evde hazır olursa, hem siz hem de bebeğiniz için banyo vakti daha kolay ve keyifli geçer. Bunun için banyoda ihtiyacınız olabilecek şeylerin listesini kontrol ettikten sonra banyo aşamasına geçmelisiniz. Neler olduğuna birlikte göz atalım;

Daha Kolay Bir Banyo İçin İzlenebilecek 10 Adım!

 • Banyo havlusu
 • Bornoz
 • Saç ve vücut şampuanı
 • Banyo lifi
 • Küvet ve küvet içi file
 • Banyo tası
 • Suyu ölçmek için termometre (Siz de su sıcaklığını ölçebilirsiniz, şart değil)
 • 2 adet temiz giysi
 • Bez
 • Pişik kremi
 • Yumuşak saç fırçası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu