Bebek ve Çocuk

Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunmalısınız?

Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunmalısınız?

Sonbahar mevsiminin içerisinde olduğumuz bu günlerde uzmanlar gebelerin sonbahar hastalıklarına yakalanmamaları için bazı tavsiyelerde bulunuyorlar.

Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Korunma Yolları

Sonbahar mevsimini yaşadığımız bu günlerde uzmanlar tarafından anne adaylarına sonbahar hastalıklarından korunma yolları konusunda uyarılar gelirken, sonbahar mevsiminin gelişiyle birlikte mevsim geçişlerine bağlı olarak görülen ısı değişikliklerinin vücudun bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği ifade ediliyor. Hava sıcaklıklarının özellikle öğle saatlerinde hızlı bir artış göstermesine karşın akşam saatlerinde ve gece aniden düşmesi sonucu yaşanan ısı farklarının gebelerde üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma risklerini artırdığı belirtiliyor. Gebelikte gripten ve sonbahar hastalıklarından korunmak için, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları anne adaylarının bu dönemde mevsim geçişleri ve ani değişikliklerden olumsuz etkilenmemeleri için bazı önerilerde bulunuyorlar. İşte uzmanlardan anne adaylarına sonbahar uyarısı ve gebelikte sonbahar hastalıklarından korunma yolları.   Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunmalısınız?  

Ani Isı Değişimleri Hamilelerde Alt ve Üst Solunum Hastalıklarına Yakalanma Riskini Artırır

Gebelik döneminde ani sıcaklık değişimlerinin hamilelerin alt ve üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini artırdığını bunun en önemli nedenin ise, gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan bulantı ve kusma yanında koku duyarlığı gibi faktörlere bağlı olarak anne adayının yeterli beslenememesi olduğu ifade ediliyor. Buna bağlı olarak yeterli besin alamayan gebelerin bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi hastalığa yakalanma olasılığını artırıyor. Hamilerin sonbahar aylarında hastalıklara yakalanmalarını önleyecek bazı tavsiyelerde bulunan uzmanlar, sonbahar hastalıklarından korunma yolları olarak şu önerilerde bulunuyorlar.   Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunmalısınız?  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Otoantikorlar Nedir?

Beslenme Düzenine Dikkat Edin

Tüm anne adayları gibi özellikle şeker hastası olan anne adaylarının da bu dönemde beslenme düzenine dikkat etmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, düzensiz ve dengesiz beslenme sonucu kan şekeri dengesinin bozulabileceğini ifade ediyorlar.   Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunmalısınız?  

Kronik Hastalıkları Olan Gebeler Önlem Almalı

Kronik hastalıkları olan hamilelerin mevsim geçişlerinde en sık yakalanma riski olan hastalığın grip olduğu belirtilir. Buna neden olarak da gribal enfeksiyonların bu dönemde zatürre gibi ciddi bir tablo oluşturabileceği ve bu durumun da anne adayında hayati tehlike oluşturabileceğini gösterdiği belirtiliyor. Kronik akciğer hastalıkları, astım ve alerji sorunları yaşayan gebelerin sonbahar mevsiminde yaşanan sıcak soğuk dengesizliklerinden olumsuz etkilendikleri belirtiliyor. Bu dönemde hastalık ataklarının artabileceğinden düzenli doktor kontrollerinin aksatılmaması tavsiye ediliyor. Sinüzit hastası gebelerin de gündüz havanın sıcak olduğu saatlerde bile ıslak saçla sokağa çıkmamaları önerilirken, ani ısı değişikliklerinin sinüzitin yol açtığı baş ağrılarını artırarak ateş yükselmesine yol açacağının unutulmamasına dikkat çekiliyor.   Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunmalısınız?

Gebelerin Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeleri Gereken Konular

 • Mineral ve vitamin yönünden zengin gıdalar tüketin; Gebelikte sonbahar hastalıklarından korunma yolları arasında olan taze sıkılmış meyve suları C vitamini açısından değerlidir ve özellikle A ve C vitaminleri antioksidan (koruyucu) özelliği taşır. Anne adaylarının özellikle bu dönemlerde sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturması tavsiye edilir.
 • Kıyafetlerinizi Dikkatli Seçin; anne adaylarının mevsim koşullarına uygun giyinmeleri gerektiğini ifade eden uzmanlar, sonbahar mevsiminde üşütmeyen, terletmeyen kumaşlardan yapılmış giysileri tercih etmelerini önerirlerken, ortam ısısını 25 derecede tutulmaya özen gösterilmesini tavsiye ederler.
 • Topluca yaşanan kapalı ortamlardan uzak durun; gebelerin kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmasını tavsiye eden uzmanlar, bu ortamlarda özellikle el hijyenine dikkat edilmesini, söz konusu ortamlara girildiğinde ellerin bol su ve sabunla yıkanmasını tavsiye ederler.
 • Günde en az 7 – 8 saat uyuyun; çok sıcak, nemli ve soğuk ortamların uyku kalitesini düşürdüğünü belirten uzmanlar, uyku süresinin azalmasının vücut direncini düşürdüğünü belirtirler.
 • Günde 2 – 3 Litre su için; gebelerin günlük ve ortalama su tüketiminin 2.5 – 3 litre olması gerektiğinin altı çizilirken, su tüketiminin hastalıkla mücadelede çok önemli olduğunu belirtirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebek Sahibi Olmanın Masrafı Ortalama Ne Kadar?

  Gebelikte Sonbahar Hastalıklarından Nasıl Korunmalısınız?  

 • Günlük egzersiz yapın; Hamilelik döneminde sonbahar hastalıklarından ve gripten korunmanın bir yolunun da günlük düzenli egzersiz yapmak olduğu belirtilir.
 • Sigara içilen ortamlardan uzak durun; gebelerin sonbahar hastalıklarına davetiye çıkaracak sigara içilen ortamlardan uzak durmaları tavsiye edilir.
 • Kronik akciğer hastalığı (KOAH) olan gebelerin nemli ortamlarda bulunmamalarının yanında ortamın neminin iyi ayarlanmasına dikkat etmeleri gerektiği vurgulanır.
 • Kansızlığı olan gebeler bu dönemde fazla üşütmemeli. Kansızlık hastalığı olan gebelerin sonbahar mevsiminde daha fazla üşüyeceklerinden gıda ve doktorları tarafından verilen demir ilaçlarıyla demir takviyesi yapmaları önerilir.
 • Bilinçsiz antibiyotik kullanmayın; gebelik dönemi boyunca doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanımından kaçınıldığı gibi sonbahar  mevsiminde de bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaçınılması yanında antibiyotiklerin doktor önerisi olmadan kullanılmasının enfeksiyonların tedavi edilmesini zorlaştıracağının unutulmaması gerektiği hatırlatılır.
 • Grip aşısı yaptırın; kronik rahatsızlıkları olan anne adaylarının özellikle grip mevsimi girmeden grip aşılarını yaptırmaları önerilir. Bu dönemde pnömokok ve zatürre aşılarının da önemli olduğu hatırlatılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu