Bebek ve Çocuk

Anne Sütü ile İlgili Merak Edilen O Soru Yanıt Buldu!

Anne Sütü ile İlgili Merak Edilen O Soru Yanıt Buldu!

Anne sütüyle ilgili herkes tarafından çok merak edilen o soru yanıt buldu.

Anne Sütü İle İlgili Merak Edilen O Soru Yanıt Buldu!

Anne sütü ile ilgili merak edilen soru yanıt buldu. Anne sütünün ve emzirmenin hem bebek hem de anne açısından pek çok faydasının olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Anne sütü her zaman bebeğe fayda sağlıyor mu? Bebekle annenin bağı doğumdan sonra emzirme yoluyla devam eder. Emzirme sırasında anneyle bebeğin ten teması, bebeğin kendisini güvende hissetmesini sağlarken, anneden salgılanan oksitsin hormonu beyne süt salgılanması emri verir. Uzman doktorlar bazı durumların anne sütünün teşkil edeceği sakıncalı durumların da oluşabileceğini ifade ederler. Söz konusu durumlar çok nadir olarak görülse de bu gibi durumlarda anne ve hekimin dikkatli olması ve takipte kalınmasında fayda olduğu söylenir. Peki, Anne sütü hangi durumlarda verilmez? İşte detaylar…   Anne Sütü ile İlgili Merak Edilen O Soru Yanıt Buldu!  

Anne Sütünün Verilmediği Durumlar

Bebek için çok büyük faydası olan anne sütünün bazı durumlarda verilmediğini belirten uzman hekimler, bu durumları şu şekilde ifade ederler;

 • Aktif tüberküloz enfeksiyonu,
 • CMV enfeksiyonu,
 • Aktif ya da kronikleşmiş hepatit b enfeksiyonu,
 • Genital uçuk enfeksiyonun geçirilmesi durumunda,
 • Antikemoterapatik(kanser) ilaçlar,
 • Ergotamin içeren migren ilaçları,
 • Lityum,
 • AİDS,
 • Radyoaktif ilaçlar,
 • Tetraksiklin ve kloromfenikol gibi antibiyotikler kullanırken,
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığında,
 • Bebeğin galaktozemi hastalığı varsa,
 • Annenin psikolojik durumunun uygun olmaması durumlarında anne sütü verilemeyeceğine dikkat çekilir.

  Anne Sütü ile İlgili Merak Edilen O Soru Yanıt Buldu!  

Belirtilen Enfeksiyonlar Dışındaki Enfeksiyonel Hastalıklar Engel Teşkil Etmez

Uzman doktorlar, annede görülen yukarıda belirtilen enfeksiyonel hastalıklar dışındaki ilaç alınması ya da enfeksiyonel hastalık geçirmesi durumunda emzirmeye engel olabilecek bir sorun bulunmadığını belirtirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Menü de O Varsa Tamam: Zeytinyağlı Biber Dolması

Anne Sütü Hastalık Riskini Azaltıyor

Bebeğin büyüme ve gelişmesine önemli katkılar sağlayan anne sütünün aynı zamanda bebeğin büyüdüğü zamanlarda da tehlikeli hastalık risklerini de azaltığı belirtiliyor. Uzman doktorlar, anne sütüyle beslenen bebeklerin beslendikleri dönemde ve ilerideki yaşlarında görülebilecek; ishal, solunum yol enfeksiyonu, egzama, obezite, astım, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diabet (şeker hastalığı) gibi hastalıkların gelişme riskinin çok daha düşük olduğunu söylüyorlar.

Sık Emzirmek Süt Yapımını Hızlandırır

Sık emzirmenin süt yapımını da uyardığını belirten doktorlar, bu dönemde annenin beslenmesinin önemli olduğunu, emzirme döneminde bol bol su ve sıvı alınmasını, ağır işlerden ve stresten uzak durulmasını, dengeli beslenme yanında yağ, kalsiyum, protein ve diğer vitamin ve mineraller içeren gıdaları ayrı ayrı belli miktarda alınmasını öneriyorlar.   Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın…  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu