Bebek ve Çocuk

Gebelikte Sırtüstü Yatmak Ne Kadar Doğru?

Gebelikte Sırtüstü Yatmak Ne Kadar Doğru?

Gebelikte yatış pozisyonun çok önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, sırtüstü yatmanın bebek açısından istenmeyen sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekerler.

Gebelikte Yüz ve Sırtüstü Yatmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte yatış pozisyonun, sadece anne adayının konforu için değil, tıbbi açıdan da çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, gebelerin yaklaşık 25-30. Haftalara kadar istedikleri pozisyonda yatabileceklerini söylerler. Gebelikte yüz üstü yatılır mı? Anne adaylarının en büyük çekincelerinin alışık oldukları yüz üstü pozisyonda yattıkları zaman bebeğin sıkışıp zarar göreceği düşüncesi olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, yüz üstü yatmanın bebeğin etrafını saran amniyon sıvısı sayesinde bebeğe zarar vermeyeceğini belirtirler. Bu nedenle hamileliğinin ilk aylarında yüzüstü yatan anne adaylarının korkmamaları gerektiğini ifade ederlerken, altı ay sonra büyüyen karınları nedeniyle bu durumun değişeceğini, isteseler de yüzükoyun pozisyonda yatarak rahat edemeyeceklerini ifade ederler. Peki hamilelikte sırtüstü yatmak güvenli midir? Gebelikte sırtüstü yatmak bebeğe zarar verir mi?

*Gebe yastığının faydaları!

Gebelikte Sırtüstü Yatmayın

Gebelik döneminde sırtüstü yatmanın bebek için sakıncalı olduğunu vurgulayan uzman doktorlar, hamilelik ilerledikçe büyüyen rahmin anne adayının omurgası boyunca baskı yaptığını söylerler. Özellikle son aylarda artan ve yaklaşık 6 kg’ya kadar varan ağırlığın kalbe giden damarlara baskı yapması sonucunda kalbe dönen kanda azalma yaşandığı bu nedenle de anne adayının tansiyonun düşmesine neden olduğunu ve bu duruma Supin hipotansif sendromu dendiğini belirtirler.

Gebelikte Sırtüstü Yatmak Ne Kadar Doğru?

Hamilelikte Sırtüstü Yatmak Bebeğe de Zarar Verebilir

Hamilelikte sırtüstü yatmak anne adayında tansiyon düşmesine neden olurken, gebenin bu pozisyonda yatmasıyla rahme giden kanda da azalma olacağından dolayı bebeğe giden kanda da azalma olacağı söylenir. Bu nedenle, hamilelerin tam sırt üstü yatış pozisyonundan kaçınmaları tavsiye edilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Biberon ve Emzik Temizliği Nasıl Olmalı?

Sırtüstü Yatmak Düşük Riskini Arttırıyor

Yapılan araştırmalara göre, gebelerin ilerleyen haftalarda sırtüstü yatmakları düşük riskini artırıyor. Anne adayının sırtüstü yattığında bebeğe uygulanan baskı sonucunda bebeğin oksijen tüketiminin azaldığını, bununda gebeliğin son aylarında görülen bebek ölümlerinin nedenini açıklar nitelikte olduğu belirtiliyor. Daha önce yapılan benzer araştırmaların, gebelikte yatış pozisyonlarının bebeğin sağlığını etkilediğini göstermesine karşı bunun nasıl ve neden etkilediğinin bilinmediğini söyleyen araştırmayı yöneten  Auckland Üniversitesi profesörlerinden Peter Stone, gebelikte sırtüstü yatmanın özellikle başka sağlık problemleri olan anne adaylarında düşük riskini arttırdığını belirtiyor.

Gebelikte Sırtüstü Yatmak Ne Kadar Doğru?

En Çok Önerilen Yatış Pozisyonu

Gebelikte yatış şekilleri ile ilgili en çok önerilen pozisyonun sol yan yatış olduğunu belirten uzmanlar, tam sağ veya tam sol yana yatmanın gerekmediğini karnınızın biraz da olsa yana çevirerek yatmanın söz konusu baskıyı azaltacağını söylerlerken,  bunun nedeni olarak da sürekli aynı şekilde yatmanın mümkün olmayacağını ve gece boyunca farklı yönlere dönmenin normal olduğunu ifade ederler. 

Gebelikte Sırtüstü Yatmak Ne Kadar Doğru?

En çok önerilen yatış şeklinin sol yatış olduğunun altı çizen uzmanlar, bu yatış pozisyonunda hem bebeğe giden kan akımının artacağını hem de anne adayının idrarının böbreklerinden daha rahat süzüleceği için gebelikte yaşanan; ödem, el ayak ve bilek şişliklerini azaltacağı belirtilir. Bu durumun sürekli sol tarafa yatmak şeklinde anlaşılmamasına dikkat çeken uzman hekimler, bu şekilde anne adaylarının konforlarının bozulabileceğini söylerler. Hamilelikte en iyi yatış şeklinin sadece göbeklerini yana düşürmenin yeterli olduğunu, yatarken farkında olmadan tam sırtüstü dönmemek için sırtınızın yan tarafına bir yastık koymanızı önerirler. 

Gebelikte Sırtüstü Yatmak Ne Kadar Doğru?

Hamilelikte yatış şekliniz;

  • Bir ya da iki dizinizi kıvırık şekilde yana dönerek,
  • Bacakların arasına ve karın altına yastık koyarak,
  • Gebeliğe özel yastıklar kullanılarak.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Üçüz Doğum Yapan Böbrek Nakilli Anne Tıp Literatürüne Geçti!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu