Bebek ve Çocuk

Aylık İğne Nedir? 1 Aylık İğnenin Yan Etkileri Nelerdir?

Aylık İğne Nedir? 1 Aylık İğnenin Yan Etkileri Nelerdir?

Aylık doğum kontrol iğneleri ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Halk arasında 1 aylık iğne, aylık iğne veya doğum kontrol iğnesi olarak da bilinen 1 aylık doğum kontrol iğnesi, gebelikten korunmak için tercih edilebilecek doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Östrojen ve progesteron içeriği sayesinde yumurtlamayı baskılayarak ve servikal mukusu kalınlaştırarak gebeliği önlemeye yardımcı olan aylık iğneler, adından da anlaşılacağı üzere 1 aylık koruma sağlar. Etkin bir koruma için adetin ilk 5 günü içinde yapılması ve her 28 – 30 günde bir tekrarlanması gerekir. Doğru uygulandığında %99 civarı koruyuculuğu olsa da nadiren aylık iğne ile hamile kalanlar da mevcut.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, 1 aylık doğum kontrol iğnesi ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri derledik. Keyifli okumalar.

Aylık İğne Nedir?

Günümüzde doğum kontrolü için kadınların tercih edebileceği birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan en sık kullanılanları doğum kontrol hapları ve spiralken, son zamanlarda kullanım sıklığı artan bir diğer seçenek de aylık iğnelerdir. 1 aylık iğne veya aylık iğne olarak da bilinen doğum kontrol iğnesi, içindeki östrojen ve progesteron hormonları sayesinde yumurtlamayı baskılayarak ve servikal mukusu kalınlaştırarak gebeliğin oluşmasını önlemektedir. Omuz, uyluk veya kalçadan kas içine yapılan enjeksiyonun 28 – 30 günde bir tekrarlanması gerekir. Adetin ilk 5 günü yapılabilen aylık iğne, en geç 33 gün sonra yapılmalıdır. Daha fazla ara verilmesi durumunda gebelik testi yapılmadan yeni enjeksiyon uygulanmamalıdır.

1 Aylık Korunma İğnesi Nasıl Yapılır?

Aylık iğne omuz, uyluk veya kalçadan kas içine yapılır. Etkin bir koruma için adet başlangıcından sonraki 5 gün içinde yapılması gerekir. Emziren anneler hekimine danışmadan kullanmamalıdır. Bununla birlikte aylık doğum kontrol iğneleri bazı kişiler için uygun olmayabilir. Aylık doğum kontrol iğnesi ile korunmaması gerekenler:

  • Meme veya rahim kanseri öyküsü olanlar,
  • Karaciğer hastalığı bulunanlar,
  • Tanımlanamayan vajinal kanama yaşayanlar,
  • Kalp krizi veya felç öyküsü olanlar,
  • İlacın bileşenlerinden herhangi birine duyarlılığı olanlar,
  • Gebelik şüphesi bulunanlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerin Ateşi Nasıl Düşürülür?

1 Aylık İğne Ne Kadar Korur?

Aylık doğum kontrol iğnesi, adından da anlaşılacağı üzere gebelikten 1 ay boyunca korur. Aylık iğne ile korunan kadınların 28 – 30 günde bir enjeksiyonu yaptırması gerekir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise 23 – 33 günde bir yaptırılabilir. Ancak süre daha da uzarsa gebelik testi yaptırmadan yeni enjeksiyonun yapılmaması gerekir. Bu noktada kadınların aylık iğne tarihini unutmaması son derece önemlidir. Gerekiyorsa enjeksiyon tarihi için telefona hatırlatma kurulabilir veya buzdolabı gibi yerlere not kâğıdı koyulabilir.

Aylık İğne Nedir? 1 Aylık İğnenin Yan Etkileri Nelerdir?

Aylık İğnenin Yan Etkileri Nelerdir?

1 aylık iğne ile gebelikten korunan kadınlarda en sık karşılaşılan yan etki adet düzenindeki bozukluklardır. Kadınların neredeyse yarısı, ilk kullanımdan sonraki 6 ay boyunca adet düzensizlikleri yaşar. Ancak 1 yılın ardından çoğu kadının regl düzeni normale dönmektedir. Meme hassasiyeti, sivilcelenme, mide bulantısı ve hafif kilo artışı da aylık iğnenin yan etkileri arasında yer almaktadır.

Aylık İğne Sonrası Hamilelik Ne Zaman Gerçekleşir?

Aylık iğne içindeki hormonlar genellikle 60 – 90 gün içinde vücuttan tamamen atılır. Yapılan araştırmalar, aylık iğne ile korunan kadınların %82’sinin ilacı bıraktıktan sonraki 1 yıl içinde gebe kaldığını ortaya koymaktadır. Bu oran, hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınlarla hemen hemen aynıdır.

Aylık İğne ile Hamile Kalınır mı?

Doğum kontrol iğnelerinin etkinliği %99 civarıdır. Yani, doğru uygulandığında aylık iğne ile hamile kalma ihtimali %1 civarıdır. Diğer bir deyişle, aylık iğne ile hamile kalanlar az da olsa mevcuttur. Bu oran, diğer tüm doğum kontrol yöntemleriyle hemen hemen aynıdır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

3 Aylık İğne Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu