Bebek ve Çocuk

Gebelikte Ödem ve Şişlikle Baş Etmenin Yolları

Gebelikte Ödem ve Şişlikle Baş Etmenin Yolları

Hamilelik döneminde sıkça rastlanan şişlik ve ödemle başa çıkabilmenin bazı pratik yolları vardır.

Gebelikte Ödem ve Şişlikle Baş Etmenin Yolları

Hamile kadınların günlük su gereksinimleri gebe olmayanlara oranla daha fazladır. Su alımının gebelikteki görevinden birisi bebek anne karnında büyürken ona gerekli olan desteği sağlamanın yanında pelvik eklemleri doğum sürecine hazırlamaktır. Bu nedenle bebek bekleyen annelerin her zaman olduğundan daha fazla su içmesi önerilir. Hamile kadının kan hacminin yüzde 50 artmasıyla damarlarda oluşan genişleme nedeniyle fazla olan sıvının bir kısmı doku içerisinde birikir. Bu duruma ödem adı verilir. şişlik olarak da tabir edilen ödem, hamile kadınların hemen hepsinde belli bir dereceye kadar görülür. Gebelikte ödem ve şişlik çoğul gebeliklerde daha siddetli olur. Uzmanlar şişliğin diğer bir nedeni olarak diyet alışkanlığını gösterirler. Hamilekte şislikten yakınan anne adayların yeteri kadar protein almadıklarının saptandığı belirtilir. Peki, Gebelikte ödem ve şişlikle baş etmenin pratik yolları ve hamilelikte şişlik nasıl geçer?

Hamilelikte Ayak Şişmesi İçin Ayaklarınızı Havaya Kaldırın

  Anne adaylarının gebelikleri süresince en çok yakındıkları şey ayak şişmesidir. Özellikle hamileliğinizin son aylarında yaşanan ayak şişliklerini en aza indirmek için gün içerisinde fırsat buldukça ayaklarınızı bir sandalyeye veya herhangi yüksek bir yere koymak suretiyle havaya kaldırın. Uzmanlar bunu bulduğunuz her fırsata yapmanızı önerir. Ayak şişliklerin önüne geçmek için otururken bacak bacak üstüne atmamak ve evde mümkün olduğunca ayağınızı sarkıtmadan uzun oturmanız tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Fırsat Buldukça Uzanın…

  Gebelikte Ödem ve Şişlikle Baş Etmenin Yolları   

Hamilelikte ödem ve şişlikle baş etmenin diğer bir yolu da mümkün olduğunca dinlenmeye çalışmaktır. Sol tarafa yatmak, bol miktarda sıvı almak tavsiye edilir. Bilenin aksine sıvı almak şişkinliği artırmaz. Uzmanlar günde enaz 8-10 bardak su içilmesini önerirler.

Rahat Giyinin…

  Gebelikte Ödem ve Şişlikle Baş Etmenin Yolları   

Gebeliğiniz süresince ödem ve şişkinliğin önüne geçebilmek için aşırı sıkan kıyafetlerden uzak durun. Beli sıkı pantolonlar, lastikleri sıkı çoraplar giyinmeyin. Topuksuz ve rahat ayakkabılar bu dönemde tercih etmeniz tavsiye edilen kıyafet önerileri arasında yer alır. şayet şişlikler sizi çok rahatsız ediyor ve beraberinde de ağrıya neden oluyorsa ve varislerinizde varsa varis çorabı giymeniz önerilir.   Hamilelikte Ne Tür Kıyafetler Tercih Edilmeli  

Tuzdan Uzak Durun

  Gebelikte Ödem ve Şişlikle Baş Etmenin Yolları   

Uzmanlar gebelikte şişlik şikayetinde tuz kısıtlamasının ilk planda şişlikleri azaltacağı, ancak uzun dönemde bunun çok işe yaramayabileceğini fade ederler. Yine de anne adaylarının gebelikleri süresince uygun miktarda tuz kullanmalarını ve yemeklere ekstradan tuz eklememeleri tavsiye ederler.  

Hamilelikte Şişliği Gidermek İçin: Yürüyüş ve Egzersiz Yapın

  Gebelikte Ödem ve Şişlikle Baş Etmenin Yolları   

Gebeliğiniz süresince herhangi bir sağlık sorunuz yoksa doktorunuzun önerisi doğrultusunda düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmanız tavsiye edilir. Yapılan yürüyüş ve egzersizlerinhamilelikte sık görülen şişliklerin daha az görülmesine neden olduğu ifade edilir. Yapılan yürüyüşler bacak toplar damarlarının daha etkili görev yapmasını sağlar ve bu şekilde de doku arasında biriken sıvının dağılmasını kolaylaştırır.  

Rutin Kontrollerinizi Aksamayın

  Gebelikte Ödem ve Şişlikle Baş Etmenin Yolları   

Gebelikte ödem ve şişlikle baş etmenin pratik yolları ile ilgili tüm bu önerilerden belki de en önemlisi rutin kotrollerinizi aksatmamanızdır. Çünkü gebelik döneminde yaşanan şişlikler çoğu zaman zararsız olsa da bazı durumlarda gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan preeklampsinin ilk belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle, yaşadığınız şişlik aniden gelişirse ya da çok aşırı şekilde, sadece ayaklarda değil yüzde ve elde de oluyor ise, altta yatan ciddi bir durum olasılığına karşı, mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.   Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) Belirtileri Nelerdir? Detaylar için tıklayın   Dilerseniz Bir Göz Atın: Gebelikte Yaşanan El Ayak şişlikleri ve Nedenleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Sözlüğü: Anlamını Öğrenmek İsteyeceğiniz 21 Kelime!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu