Bebek ve Çocuk

Gebelikte Güvenli Yolculuk İçin Bilinmesi Gerekenler

Gebelikte Güvenli Yolculuk İçin Bilinmesi Gerekenler

Hamileler , gebelik döneminde yolculuklarını tamamen kısıtlamak zorunda değildir; fakat bazı konularda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Hamileler , gebelik döneminde yolculuklarını tamamen kısıtlamak zorunda değildir; fakat bazı konularda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Gebelikte Yolculuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yolculuklarda dikkat etmeleri gereken ve tedbir almak zorunda oldukları en önemli durum sarsıntıdır. Yapılacak olan seyahat  sarsıntılı olmamalıdır. Şehir içi ya da şehir dışı seyahatlerinde mutlaka emniyet kemeri kullanmaları gerekmektedir. Uzun yolculuklara çıkmadan önce doktor kontrolü oldukça önemlidir. Uzun yolculuklarda uzun süre hareketsiz kalmak, dolaşımı  yavaşlatmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalınca bel ağrısı ve bacaklarda kramplar oluşmaktadır. Onun için yaklaşık iki saatte bir mola verilerek gebenin kısa bir yürüyüş yapması gerekmektedir.

Hamileler İçin Uçak Yolculuğu Güvenli mi?

Tropikal bölgelere gidecek hamileler , olası bir riskle karşılaşma ihtimaline karşı gideceği  bölgeye uygun aşılar yaptırılmalıdır. Hamilelerin dikkat etmesi gereken başka bir konu ise yüksek rakımlı olan  ve aşırı sıcak iklimi olan bölgelerin tercih edilmemesi gerektiğidir.

Yolculukta  yaşanabilecek acil durumlar için kan grubu, kronik ya da sağlık sorununu açıklayan bir bilgi , doktorunun  numarası gibi önemli sağlık bilgilerini , gerektiğinde kullanılmak üzere , başkalarının ulaşabileceği yerlerde tutulmasında fayda vardır. Bunun dışında   çantasında kan şekerini düzenlemesi için  atıştırmalıklar ve bol miktarda sıvı bulundurup, gerektiğinde tüketmelidir. Hamileler yolculuk  sırasında rahat hareket edebileceği kıyafetler, özellikle pamuklu giysiler tercih edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Güvenli Yolculuk İçin Bilinmesi Gerekenler

Mümkünse Özel Araç Tercih Edilmeli

Tren ve otobüs yolculukları uzun sürdüğü için ve mola çok kısa mola verdikleri için hamilelerde strese sebep olabilir .Bunun için hamilelikte özel araç ile yolculuk etmek daha doğru bir tercih olmaktadır. Tren ya da otobüs tercih edilecekse ,  trende ve otobüste  uzun süre hareketsiz kalınacağından dolayı  dolaşım problemleri yaşanabileceğini unutulmamalıdır . Bunu önlemek için rahat bir koltuk seçimi yapılmalı, boyun , bel bölgesi ise  yastık yardımıyla desteklenip , emniyet kemeri karnı sıkmayacak  ve rahatsız etmeyecek bir şekilde mutlaka takılmalıdır .Ayrıca uçakla yolculuk edecek hamileler unutmamalıdır ki, 28.- 36. hafta arası anne adayları doktorlarından alacakları uçabilir raporu ile seyahat edebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
‘Bebeğim Geceleri Çok Sık Uyanıyor’ Diyen Anneler İçin 10 Muhtemel Neden!

Havayolu Şirketlerinin Hamile Yolcu Politikaları

Riskli gebeliği olan , daha önce erken doğum geçmişi olan ve gebeliğin son aylarında olan gebeler  mutlaka doktoruna danışmalı ve bu tür problemleri olan anne adaylarının mutlaka seyahat öncesi doktoru tarafından değerlendirilmeli ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu