Bebek ve Çocuk

Gebelikte Alerji Nedenleri ve Alınacak Önlemler

Gebelikte Alerji Nedenleri ve Alınacak Önlemler

Anne adaylarının gebelik süresince yaşayabilecekleri sıkıntılardan birisi de alerjilerdir. Bazı anneler alerjik durumlara diğerlerine oranla daha yatkındırlar.

Alerji, bazı canlıların birtakım yiyeceklere, koku, toz, tüy gibi nesnelere, ve bazı ilaçlara vb. karşı gösterdikleri hastalık derecesindeki tepki olarak tanımlanır. Anne adaylarının gebelik süresince yaşayabilecekleri sıkıntılardan birisi de alerjilerdir. Bazı anneler alerjik durumlara diğerlerine oranla daha yatkındırlar. Gebe olmak bu durumun ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Bazı hamile kadınlar alerjik durumları daha ağır yaşadıkları gibi bazıları ise daha hafif yaşarlar. Gebelikte alerji nedenleri arasında tozlu ortamlar, besinlere ve hayvan tüylerine alerji gösterilebilir. Gebelikte Alerji ve alınacak bazı önlemler alerjik durumların etkisini azaltabilir.

Gebelikte Alerjiye Yol Açan Nedenler

Gebelikte alerjiye pek çok şey neden olabilir. Ama en bilinenleri, anne adayının evde tozlu ortamlarda bulunması, örneğin evdeki kitapların olduğu kütüphane bölümü gibi. Parklarda ve bahçelerdeki tozlu ortamlar ve etraftaki ağaçları alerjik durumlar yaratabilecek mekanlar arasındadır. Sigara içmek ya da içilen ortamlarda bulunmak. Anne adaylarında görülen alerjik durumlar özellikle ilkbahar ve yaz aylarında görülebilmektedir. Bu nedenle polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları önerilir.   Gebelikte Alerji Nedenleri ve Alınacak Önlemler  

Gebelikte Besin Alerjisi

Hamile kadınların bazıları gıda maddelerine karşı duyarlılığı olabilir. Bu duyarlılık anne adayında alerjik durumlara yol açabilir. Bu duruma besin alerjisi denir. Anne adayında böyle bir durum mevcut ise, bu besinlerden uzak durması ve alerjiye neden olan bu besinlerde olan vitaminleri diğer besinlerden karşılaması gerekir. Gebelikte Alerji Nedenleri ve Alınacak Önlemler  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Eşinizle Ne Kadar Uyumlu Bir Çiftsiniz? Testi Çözmek İçin Tıklayın!

Hayvan Tüylerine Karşı Alerji

Gebelikte hayvan tüylerine karşı alerjisi olan kadınlar da vardır.  Bundan dolayı hayvanlardan mümkün olduğunca uzak durmak, hayvan olan ortamlarda bulunmamak, evde hayvan beslememek alınacak önlemler arasında yer alır.

Gebelikteki Alerjik Durumlara Karşı Yapılacaklar

Anne adayında görülen alerjik durumun etkisiyle, burun akıntısı görülebilir. Bu durum onda sıvı kaybına yol açar. Böyle bir alerjik durum meydana geldiğinde taze sıkılmış meyve sularından içmek ve bol sıvı tüketmek iyi gelecektir. Vitamin değeri yüksek olan meyve suları anne adayının direncini de artıracaktır. Ayrıca, anne adayında oluşabilecek alerjik durumlara karşı temizliğine oldukça dikkat edilmesi, ellerini ve yüzünü sık sık yıkaması, kirli ellerle yüzüne dokunulmaması gerekir.   Gebelikte Alerji Nedenleri ve Alınacak Önlemler  

Alerjiye Yol Açan Şeylerden Uzak Durun

Alerjiye karşı alınacak önlemler arasında yapılacak en iyi şey alerjiye yol açan şeylerden uzak durmak ve onları anne adayının bulunduğu ortamdan uzaklaştırmaktır. Anne adaylarının birçok durumda etraftaki tozlara karşı alerjisi olabilir. Bu gibi durumlarda evin düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması büyük fayda saplayacaktır. Evde yapacağınız temizlik ve  tozların alınması için bir yakınınızdan ya da arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Evi temizlerken kullanılan malzemelerin türü ve kalitesi de önemlidir. Örneğin, temizlik yaparken tozları içine emen ve izole eden bez kullanmak, elektrikli süpürgenin tozu iyi emmesi ve etrafa koku v.b. şeyler saçmaması  da önemlidir.

Doktor Önermedikçe İlaç Kullanmayın

Gebelikte ortaya çıkan alerjik durumlar için en çok merak edilen konulardan birisi alerji için ilaç kullanılmalı mıdır? konusudur. Bu kesinlikle doktor tavsiyesiyle ve doktor kontrolünde ele alınması gereken bir konudur. Başkalarının tavsiyesiyle kesinlikle ilaç kullanmamak gerekir. Hamilelik boyunca alınacak yanlış ilaçlar hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelik Döneminde En Çok Görülen Şikayetler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu