Bebek ve Çocuk

Gebelikte Bitki Çayı İçmek Güvenli mi?

Gebelikte Bitki Çayı İçmek Güvenli mi?

Hamilelikte bitki çayının zararları çoğu kadın doğum uzmanı tarafından dile getiriliyor. Peki hamilelikte hangi bitki çayları zararlı?

Ülkemizde çokça tüketilen siyah çaya alternatif olarak bitki çaylarını görüyoruz. İçilen bitki çaylarının tüketimi özellikle kış mevsiminde daha da artıyor. Grip, depresyon, mide rahatsızlıkları gibi çoğu problemde tercih edilen bitki çaylarının, gebelikte içilmesinin bazı sakıncaları doğurabildiği açıklandı. Çok masum olarak gördüğümüz ve hiçbir zararı olabileceğini düşünmediğimiz bitki çaylarının düşüğe veya erken doğuma sebebiyet verdiği saptandı. Özellikle gebe olduğunuz ilk üç ayda düşük tehdidini, son üç ayda ise erken doğum riskini arttırdığı açıklandı. 

  Gebelikte Bitki Çayı İçmek Güvenli mi?    

İlk 3 Ay ve Son 3 Ay Sakıncalı

Gebeliğin en kritik zamanı olarak görülen ilk üç ayda bitki çayı tüketimini önermeyen uzmanlar, düşük oluşabileceğinin altını çiziyor. Özellikle folikasit seviyesini olumsuz yönde etkileyebilen bitki çayları kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bitki çayları rahim kasılmalarına da sebebiyet verebileceğinden gebeliğin son 3 ayında içilmemesi gerekiyor. Burada önemli olan nokta dozunu ayarlamanız ve hangi bitki çaylarının zararlı olduğunu bilmeniz. Bitki çayı konusunda doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeli, hangi çayları tükettiğinizi söylemelisiniz.  

Hangi Bitki Çayları Tehlike Oluşturuyor?

Uzmanlar hamilelikte bitki çayı içerken dikkat edilmesi gerektiğini, hangi çayların zararlı olabileceğinin araştırılması gerektiğini belirtiyor. Hamilelikte içilmesi zararlı görülen bitki çayları; sinameki, ısırgan, tarçın, kekik, safran ve kimyon iken gebelikte zararı bulunmayan çaylar ise; papatya, zencefil, ahdudu, ıhlamur, limon ve rezene olarak açıklandı. Zararı bulunmayan bitki çaylarını ise günde 2 fincandan fazla tüketmeniz önerilmiyor. 

  Gebelikte Bitki Çayı İçmek Güvenli mi?    

Bitki Çayı Yerine Tüketebileceğiniz Sıvılar

Hamilelik sürecinde tüketebileceğiniz en temiz içecek sudur. Hem anne hem de bebek açısından saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Yaz aylarında annenin serin kalmasını sağlar, kabızlık gibi hamilelikte sık karşılaşılan problemlerin olmasını engeller, idrar yolu enfeksiyonlarının oluşma olasılığını azaltır, daha sağlıklı cilde sahip olmanızı sağlar ve mide bulantısı ve ekşimesi gibi çeşitli rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Bunun yanında gebelik sürecinde sıvı olarak sütü de tercih ederek kalsiyum eksikliğinizi giderebilirsiniz. Kahve, çay, kola gibi sıvılardan da olabildiğince uzak durmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte 9. Hafta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu