Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde Eşlerin Tutumu Nasıl Olmalı?

Gebelik Döneminde Eşlerin Tutumu Nasıl Olmalı?

Anne adayı gebelik döneminde kendini daha sıkıntılı hissedebilmekte ve bu dönem içerisinde desteğe ihtiyaç duymaktadırlar.

Anne adayı gebelik döneminde kendini daha sıkıntılı hissedebilmekte ve bu dönem içerisinde desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Anne adaylarının hassas, alıngan ve ilgiye ihtiyacı olduğu bir dönemde olduğunu göz önünde bulundurmalı, ilgi istediği zaman görmezlikten gelmemeli veya “zaten ilgileniyorum daha fazla nasıl ilgi gösterebilirim?” diye düşünülmemelidir. Bu dönem içerisinde anne adaylarının geçirdiği gerek hormonal gerek ise psikolojik değişiklikler sonucu uyku azalır. Kendini daha sıkıntılı hisseder ve gebelik ile ilgili korkular yaşayabilir. Kimi anne adayı bu dönemi oldukça rahat geçirirken kimisi de yoğun desteğe ihtiyaç duyabilir.  

Bu dönemde birlikte zaman geçirmek daha da önemli

Bu dönem içerisinde eşlerin yapması gereken, eskisine göre daha sık arayıp sormak, gün içinde eğer yapabiliyorsa yanına gelmek ve eğer yapamıyorsa da telefon ederek onunla daha çok zaman geçirmek, evde yalnız bırakmamak, akşamları iş çıkışı birlikte dışarı çıkıp zaman geçirmek, gün içerisinde sıkılan eşi ile zaman geçirmeye gayret etmek oldukça önemlidir. Onun korku ve endişelerini hafife almadan gebeliği hakkında konuşmalı, yapabildiği kadar onu sakinleştirmeye çalışmalıdır. 

Gebelik Döneminde Eşlerin Tutumu Nasıl Olmalı?

Evin Sorumluluklarını Üstlenin

Ev işlerine yardımcı olmalı, yükünü azaltmalı ve mümkün olduğunca anne adayına ekstra iş çıkarmamalıdır. Çok konuşkan bir insan değilse dahi eşi ile sohbet etmeye çalışmalı ve onun yalnızlığını gidermelidir. Eşinin daha çok arkadaşa ihtiyacı olduğu bu dönem içerisinde yanında olması, yapması gereken en önemli iştir. Dış yaşam ile ilgili, iş ile ilgili sıkıntıları varsa bunu eşine hiçbir şekilde yansıtmamalıdır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Başak Sayan'dan İyi Haber Var!

Dengeleyici Olun

Erkeğin annesinin, gebelik döneminde evin içine karışması da anne adayını huzursuz edebileceğinden dolayı erkeğin dengeleyici olması, annesini eve çok karıştırmaması ve kendi olmadığı zamanlar annesinin eşinin yanında çok zaman geçirmesine engel olmalıdır. Eğer ki gelin – kaynana problemi gebelik döneminden öncede yaşanıyorsa eşini annesi ile yalnız bırakmamalıdır. Ayrıca eşler evde başka çocukları varsa onunla zaman geçirerek annenin yükünü azaltabilir, dinlenmesine böylelikle de yardımcı olabilir. Tüm bunlar yapılmazsa eşlerden birisi mutsuzsa diğerine de bu mutsuzluk yansır. Bu dönemi kolay bir şekilde atlatılması için bu adımlara dikkat etmek ve birlikte zaman geçirmek çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu