Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde Alışveriş Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Gebelik Döneminde Alışveriş Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni doğacak olan bebeğiniz için hazırlık yapmak hem heyecan hem de keyif verici bir durumdur. Peki, bu özel dönemde alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli?

Gebelik Döneminde Alışveriş Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Yeni doğacak olan bebeğiniz için hazırlık yapmak hem heyecan hem de keyif verici bir durumdur. Bebek eşyası ve malzemeleri üreticileri doğacak çocukları için ebeveynlerin çok fazla para harcadıklarını keşfetmişlerdir. Fakat kendinizi kesinlikle size mağazada her şeyi satmaya çalışan kadına teslim etmemelisiniz. Aksi takdirde mağazadan eliniz kolunuz sımsıkı dolu birçok minik malzeme ve kıyafetler ile çıkarsınız. Ancak öncelikle unutmamalısınız ki bebeğiniz bunları kısa bir süre içinde giyecektir.

Evde önce bir liste oluşturmalı ve hesap kitap yapıp ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz ve mağazadaki satıcıların karşılarına hazırlıklı bir şekilde çıkmalısınız.

1) Öncelikle ne sıklıkta çamaşır yıkayacağınıza önceden karar vermelisiniz. Eğer her gün çamaşır yıkayacaksanız listedeki malzemelerden en az sayıda almanız daha sağlıklı olacaktır. Kirlileri biriktirip yalnızca haftada bir yıkama ihtimaliniz varsa o zaman en fazla sayıda malzeme alabilirsiniz.

2) Alışveriş listesini hazırlamadan önce ödünç aldığınız veya akraba çocuklarından kalan giysileri ve malzemeleri gözden geçirmelisiniz. Aileniz ve akrabalarınız sizin neye ihtiyacınız olduğunu sorduklarında kesinlikle bunu söylemekten utanmamalısınız. Gerçekten neye ihtiyacınız varsa söylemelisiniz. Farklı fiyat aralıklarındaki malzemeleri söylemelisiniz ki seçebilme şansları olsun ve farklı kişilere aynı malzemeleri söylemekten kaçının.

3) Bebeğinizin ihtiyaçlarını ilk olarak öncelik sırasına göre sıralayın. Örneğin: bebeğiniz için bir mama sandalyesi, küvette oturması için sandalye ve oyuncakları daha sonra da alabilirsiniz. Bu malzemelerin herhangi bir aciliyeti yoktur. Ayrıca bebeğiniz doğduktan sonra bebeğinizi görmeye gelenler birtakım hediyeler getirecektir. Bu nedenle hediyeleri gözden geçirdikten sonra alışverişinizi yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Hediye gelmesi bir son bulduğunda tekrar bir hesap kitap yapıp ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Gebelik Döneminde Alışveriş Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

4) Çoğunlukla bebeğinize bir şey alırken altı – dokuz aylık bebek giysilerini tercih etmelisiniz. Bebek giysilerini hemen açıp dolabına yerleştirmeyin. Bebeğiniz 4.5 kg gibi bir kiloda doğarsa açmadığınız bu paketleri götürüp, 6 aylık bebek için olan kıyafetlerle değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde bebeğiniz çok küçük doğarsa büyük giysileri de küçük olanlarla değiştirebilirsiniz.

5) Alışveriş esnasında mevsimi göz önünde bulundurmalısınız. Bebek mevsim başında doğarsa öncelikle hemen giyebileceği küçük giysileri ardından da ileride giyebileceği giysileri tercih etmelisiniz. Pişman olacağınız bir alışverişi daha başından önlemelisiniz.

6) Bebeğinizin giysilerini seçerken öncelikle kullanışlı ve rahat olmalarına dikkat etmelisiniz. Bu dönemde modayı geri plana atmalısınız. Her zaman yumuşak ve düğmesiz kolay bir şekilde giyilip çıkartılabilen ve ayrıca sentetik olmayan giysileri almalısınız. Uzun kurdeleler ve bağcıklar tehlike oluşturabilir ve düğmeleri yutabilir. Beli elastik pantolonlar, tek parçalı belsiz tulumlar ve kenarları geniş giysiler tercih etmelisiniz.

7) Bebek mobilyası alırken modanın yanı sıra pratiklik modelin önüne geçmemelidir. Evinizde eğer ki bir köpeğiniz varsa beşik onun erişebileceği yükseklikte olmamalıdır.

8) Bebeğinize banyo ve tuvalet malzemesi alırken ürünlerin bebek ciltlerini kurutabileceğinden dolayı alkol ve koruyucu, kimyasal madde ve yapay katkı maddesi içermemesine dikkat etmelisiniz.

9) Ecza dolabınız için ise ilaç alırken acil durumlarda gerekli tüm ilaçları alın. Aksi takdirde ateşler içinde gece yarısı uyanan bebeğinize verecek bir ilacınız olmayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu