Bebek ve Çocuk

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Dikkat Edilecek 5 Önemli Püf Nokta!

Bebeğinizi kucağınıza almaya az bir süre kaldığında önem kazanan yenidoğan bebek kıyafetlerini yıkama işlemi, bebeğinizin doğumundan sonra tenine değen ilk giysileri olması nedeniyle oldukça önemlidir. Bebeğinizin ilk dünyaya geldiği anlardaki hassas cildini koruyabilmek için kıyafet seçimi özenle yapılırken, satın alınan yeni kıyafetlerin yıkanıp yıkanmayacağı, yıkanma aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yıkarken kullanacağınız deterjanın hangisi olduğu ya da kaç derece sıcaklıkta yıkamanız gerektiği gibi önemli konular kafanızı meşgul edebilir. Bu yazımızdaki bilgilerle, kafanızdaki tüm soru işaretleri yok olacak! İşte, yenidoğan bebeklerin kıyafetini yıkarken dikkat etmeniz gereken 5 önemli nokta…

1. Yeni Bebek Kıyafetlerini Bebeğinize Giydirmeden Önce Mutlaka Yıkayın

  Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!   

Pek çok kimyasal teknikle eskitilen, boyanan ve dokunan kumaşlardan dikilen kıyafetlerin dikildiği yerlerin temizliğinden emin olunmadığı gibi bize ulaşana kadar geçen süreçte hangi aşamalardan geçtiğini hiç birimiz bilemeyiz. Bebek kıyafetlerinin dikim ve bize geliş aşamaları da söz konusu durumları içerir. Bu nedenle, oldukça hassas ciltlere sahip olan bebeklere giydirilecek kıyafetler mutlaka yıkanmalıdır. Satın aldığınız bebek giysilerini, yetişkin kıyafetlerinden ayrı, tek başına yıkamalısınız. Bebeğinizin kıyafetlerini yıkamaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken diğer konu ise, yıkama programı, sıcaklık derecesi ve deterjan gibi pek çok konuda farklı özelliklere sahip çamaşırları birbirinden ayrı yıkamanız gerektiğidir. Örneğin; bebeğin iç çamaşırları ile tulumlarının ayrı tutulması ve farklı deterjan ve sıcaklıkta yıkanması gibi…)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Uzmanların Önerdiği 3 Gebelik Egzersizi

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı? Detaylı bilgi için tıklayın…  

2. Bebek Giysilerini İdeal Sıcaklıkta Yıkamak Oldukça Önemlidir

  Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!   

Bilinenin aksine, bebek giysilerini maksimum sıcaklıklarda yıkamanız gerekmez. 40 derece suyla yıkanan bebek elbiselerinin yıkama sürecinde de gerekli hijyenin sağlanır. Yüksek sıcaklıklarda yıkanan giysiler yalnızca kıyafetlerin daha çabuk yıpranmasını sağlar.

3. Yıkama İşleminde Organik Deterjan ve Organik Yumuşatıcı Kullanmalısınız

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!   

Bebek giysilerinin yıkanmasıyla ilgili anne adayları tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de bebek kıyafet yıkama deterjanları nasıl olmalı, sorusunun cevabıdır. Yetişkin çamaşırlarının yıkanmasında kullanılan deterjanların içerisinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle, bebek giysilerinin bu deterjanlarla yıkanması uygun değildir. En iyi bebek kıyafeti yıkama deterjanı için ilk şart deterjanın organik olmasıdır.

Bebeklerin kıyafetlerini yıkamak için hangi deterjanı kullanabilirsiniz?

Kolay durulanması nedeniyle bebek kıyafetlerini yıkamak için sabun tozu ve bitkisel içerikli organik deterjanlar uygun birer alternatif olabilir. Büyük marketlerden kolaylıkla temin edilebilecek organik deterjanların çok köpürmediğine ve yoğun kokulu olmadığına dikkat etmelisiniz.

 Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!  

Bebek kıyafetlerini yıkarken yumuşatıcı kullanılır mı?

Yukarıda bahsettiğimiz detaylar, yumuşatıcılar için de geçerlidir. Yoğun kokuları olan, organik olmayan yumuşatıcılardan kesinlikle kaçınmalısınız. Organik deterjanlar gibi organik yumuşatıcılar da anne adaylarına güzel kokular vaadetmemesine karşın, sağlıklı ve etkin temizlik sağlıyor.  

4. Yıkama Sonrası Mutlaka İlave Durulama Yapın

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!   

Günümüzde son teknolojiyle üretilen yeni nesil çamaşır makinelerinin genelinde bebek kıyafetlerini yıkamak için özel yıkama programları bulunur. Bu programlar annelerin işini oldukça kolaylaştırsa da söz konusu programlar bebek kıyafetlerini yıkamak için şart değildir. Bu programların tek avantajı, diğer yıkama programlarına göre ekstra durulama yapmasıdır. Bu nedenle çamaşır makinesinde bebek kıyafetleri yıkama programı olmayan anne adayları, fazla durulama süresi seçerek sorunun üstesinden gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği

Bebek kıyafetlerinin yıkanma aşamasında durulamanın uzun sürmesi neden önemlidir?

Yıkama esnasında artı durulama seçeneğinin kıyafetlerinin yıkama aşamasında kullanılan çamaşır deterjanı ve yumuşatıcılarından arta kalan kimyasallardan arındırılması açısından dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğu belirtilir. Yıkanan kıyafetlerin üzerinde herhangi bir madde artığı kalmaması amacıyla yıkama bitmeden önce yeniden durulanmasının oluşabilecek alerjik reaksiyonları önleyebileceği ifade edilir. Hatta söz konusu durumun bebekte ilerleyen zamanlarda; pişik, isilik, atopik dermatit gibi bir çok cilt problemini ortadan kaldıracağı dile getiriliyor.

5. Bebek Giysilerini Yıkma Sonrasında Mutlaka Ütüleyin

  Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!   

Yıkama sürecinin yanında ütüleme işlemi de hijyen açısından büyük önem taşır. Ütüleme esnasında yayılan yüksek ısının yıkanmaya direnen kirleri giysilerden arındırdığı, bebeğin cildine hızla enfeksiyon oluşturma ihtimali olan bölgelere direkt temas eden iç çamaşırlarının, çorapların hatta nevresim takımlarının bu anlamda önceliği bulunduğu, dolayısıyla bebeğin vücuduna doğrudan temas eden kıyafetlerin öncelikli olmak üzere, bebek kıyafetlerinin düzgün bir şekilde ütülenmesi önerilmektedir.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu