Bebek ve Çocuk

Emziği Bıraktırırken Bunları Yapmayın!

Emziği Bıraktırırken Bunları Yapmayın!

Annelerin bebeklerini büyütme aşamasında zorlandıkları bir süreç de bebeklerine emziği bıraktırma sürecidir.

Emzik Bıraktırma Yöntemleri

Bebeklerin gelişim sürecinde anneleri oldukça zorlayacak durumlar arasında yer alan bebeklere emzik bıraktırma en az bebeği emziğe alıştırma kadar zorlayıcı bir süreç olarak tabir edilir. Annelerin verecekleri zorlu bir sınav olacak emzik bıraktırma süreci, beraberinde doğru bilinen pek çok yanlışı da getirir. Kulaktan dolma ve çevredekilerin tavsiyeleri sonucu uygulanan yöntemler pek işe yaramamanın yanında hem anneyi hem de bebeği yıpratır. Annelerin emzik bıraktırma yöntemlerini uygulamadan önce unutmamaları gereken en önemli konu bebeklerin emziği bir şekilde bırakacağıdır. Burada önemli olan bu süreci en hafif çatışmalarla atlatmaktır. İşte bebeğe emzik bıraktırma yöntemleri arasında doğru bilinen yanlışlar.  

Bebeğe Emzik Bıraktırma: Kesik Emzik Ucu

  Emziği Bıraktırırken Bunları Yapmayın!   

Genellikle ilk akla gelen emzik bıraktırma yöntemlerden birisi olan kesik emzik ucu yöntemidir. Bazıları kesik emziğin ucuna saç gibi bebek dahil gören herkesin tiksineceği garip şeyler koyarlar. Bu yöntem bazı bebeklerde işe yararken bazı bebeklerde yaramaz. Emziğinin garip hale geldiğini gören bebek ağlama krizine girince bir de yedek emziğiniz yoksa gecenin bir vakti emzik armaya çıkmanız kuvvetle ihtimaldir.  

Emziğe Sürülen Acı Şeyler

  Emziği Bıraktırırken Bunları Yapmayın!     

Emzik bıraktırmanın dahiyene yöntemleri arasında emziğin ucuna sürülmüş hafif acı biber salçası veya tırnak yiyenler için üretilen acı tırak cilasının emziğe sürülmesi yer alır. Bu yöntem çoğu zaman zeki bebeğinizin emziği yıkamaya gitmesi ile suya düşer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
2023 Tüp Bebek Fiyatları Ne Kadar?

Emziğin Ucuna Saç Teli Bağlama

  Emziği Bıraktırırken Bunları Yapmayın!   

Annelerin emzik bıraktırma savaşında en fazla başvurdukları bir diğer bebeği emzikten iğrendirme yöntemi de emziğin ucuna bağlanan saç telidir. Bu çözüm yolu bebeğinizin midesini kaldırmaktan ve ağlama krizine sokmaktan başka fazla bir işe yaramaz. Bazı anneler bunun işe yaradığını iddia etse de bu yöntem bebeğinizin ilerleyen yaşlarında farklı nesnelerden tiksinmesine neden olabilir.

İkna Yöntemiyle Emzik Bıraktırmak

  Emziği Bıraktırırken Bunları Yapmayın!   

İkna yöntemi ile emzik bıraktırmak bir an size komik gelebilir. Ama bu yöntemin 2 yaş üstü çocuklarda işe yarayabileceği belirtiliyor. Sizin ne anlatmak istediğinizi anlayan bebeğinize emziği neden bırakması gerektiğini anlatmak zor olsa da denemekte fayda vardır. İkna yönteminde bebeğe ödül vadetmek iyi bir yöntem olabilir. Hem en azından bu yönten diğerlerine oranla çok daha masumane ve bebeğinizi üzmez.   Bebeklerde emzik bağımlılığı nasıl önlenir?  

Emziği Aniden Bıraktırmayın

  Emziği Bıraktırırken Bunları Yapmayın!   

Yenidoğan bebeğinize güçlükle alıştırılan emzik, bebek belli bir yaşa geldikten sonra bıraktırılma aşamasına girer. Uzun bir süredir emziğe alışkın olan bebeğinizin önce ona olan tutkunluğunu sağlayıp daha sonra da aniden emziği bıraktırmaya çalışmak yapılan hataların başında gelir. Uzmanlar bu şekildeki davranışların bebeği olumsuz etkileyeceğini ifade ederler. Bebeğe farklı yöntemler uygulanarak emzik bıraktırma yöntemleri hem anneyi hem de beğeni yıpratır. Emzik alışkanlığını bıraktırmanın en iyi yolu emzik kullanımı yavaş yavaş azaltarak bıraktırma yoluna gitmektir. Bu süreçte emzik isteyen bebeğinizi oyalamak emziği sadece belli zamanlarda vermekte uygun yöntemlerden birisidir.   Emzik ve Biberon Kullanımında Nelere Dikkat Etmelisiniz?  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu