Bebek ve Çocuk

Ebelerle Doğum Yapmak Artık Moda Haline Geldi!

Ebelerle Doğum Yapmak Artık Moda Haline Geldi!

Ebelerle doğum yapmanın son dönemlerde moda haline geldiğini belirten Ebeler Derneği Genel Başkanı, doğum korkusunu yenmek ve normal doğuma özendirmek için sanatçılara büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.

Ebelerle doğum yapmak artık moda haline gelmeye başladı. Son dönemlerde birçok sanatçının, oyuncunun ebelerin desteğiyle doğum yapmaya başlaması doğum korkusunu da azalttığını ifade ediliyor. Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan konuyla ilgili olarak; “Artık ebelerle doğum yapmak moda haline gelmeye başladı. Birçok sanatçı, oyuncu, ebelerin desteğiyle doğum yapmaya başladı. Algı değişiyor, korku azalıyor demektir. Bu da ülkemizin geleceği adına çok değerli” ifadelerini kullandı.  Sezaryen doğumda Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında birinci sırada olduğu, birçok kişinin normal ve sezaryen doğumla ilgili tavsiyeler istediğini ifade eden Ebeler Derneği Genel Başkanı, “Doğum işi bir tavsiyeyle olabilecek iş değil. Öncelikle anne ve bebekte hiçbir sağlık sıkıntısı yoksa bu gebelikte kadının ya da bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek zorunluluk yoksa en doğru doğum şekli, en sağlıklı doğum şekli normal doğum olacaktır.” diye konuştu.

Ebeler Anne Adaylarına Doğumda Yapacaklarını Öğretiyor

Bütünüyle normal doğumdan korkan bir ülke haline gelindiğine dikkat çeken Karahan, ebelerin; gebelik döneminde, doğumda yapılacakları öğretmesi yanında, nefesi nasıl alacağı, hangi egzersizleri yapacağı ve başarılı bir doğum için nasıl odaklanacağı konusunda eğitimler verdiğini ifade etti. Anne adaylarının eğitilmesiyle doğum korkusuyla başa çıkılabileceğini belirten Karahan, “Ülkemizin kadınları, ülkemizin sağlık çalışanları belki de normal doğumdan korkar olduk ama ben çok umutluyum. Son yıllarda özellikle Sağlık Bakanlığının konuya ciddi anlamda eğildiğini ve çok ciddi çalışmalar yaptığını görüyoruz. Hem ebelikle ilgili hem normal doğumun teşvikiyle ilgili çalışmalar yaptığını görüyoruz.” dedi. Karahan, Türkiye’de kadınların endişe ve ciddi korkularının olduğunu, bu durumu aşmak için sosyal medya ve ünlülerden faydalanmak gerektiğini düşündüğünü de ifade etti.   Ebelerle Doğum Yapmak Artık Moda Haline Geldi!  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelik Döneminde Dişlere Dikkat!

Oyuncu Özgü Namal Evinde Ebeyle Doğum Yaptı

Geçtiğimiz günlerde ikinci defa anne olan oyuncu Özgü Namal’ın evde ebeyle doğum yapmayı tercih etmesi yanında doğumu tanımlarken en güzel duygularla tanımlamasının topluma doğru mesajlar verdiğinin altını çizen Nazan Karahan, Nil Karaibrahimgil’inde güzel duygularla doğumu tanımladığını ve bu sanatçılardan bu anlamda faydalanmak gerektiği, onunların toplum bu konuda doğru mesajlar vermesi gerektiğini vurguladı. Başarılı, kanaat lideri ve ideal anne rolünde olabilecek sanatçılardan destek alarak, normal doğumun yaygınlaştırılması, doğumdan korkulmaması, doğumda ebelerden nitelikli bakım talep etmeleri ve ebelerle doğum yapmalarını sağlayabilmek için söz konusu sanatçılardan faydalanmak gerektiği düşünüyor.   Ebelerle Doğum Yapmak Artık Moda Haline Geldi!  

“Bizim Doğumlarımızın Güzelleşmeye İhtiyacı Var”

Dizilerde ve filmlerde yer alan doğum sahnelerinin; bağrış, çığırış içinde korkunç acılar çekerek işlenen doğum sahnelerinin ortadan kalkması gerektiğini ifade eden Karahan, “Ben 26 yıllık ebeyim bizim filmlerimizdeki o kaynayan suyun, getirilmeye çalışılan bezlerin ne işe yaradığını hala bilmiyorum.” diyen Karahan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu bir algı yönetimi aslında biz doğumları ne kadar güzelleştirirsek, sosyal medyada, filmlerimizde, dizilerimizde, mesajlarımızda, konuşmalarımızda kadınlarımızın doğum korkusunu o kadar azaltacağız. Ne kadar pozitif yaklaşırsak her açıdan dilimiz, davranışımız açısından doğumlarımız o kadar güzelleşecek. Bizim doğumlarımızın güzelleşmeye ihtiyacı var çünkü geleceğimiz aslında bir nebze nasıl doğduğumuz ile ilişkili.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu