Bebek ve Çocuk

DSÖ’den Uyarı: “Pandemi Kızamıkla Mücadeleyi Zayıflatıyor”

DSÖ’den Uyarı: "Pandemi Kızamıkla Mücadeleyi Zayıflatıyor"

Dünya Sağlık Örgütü, pandeminin kızamıkla mücadeleyi zayıflattığı konusunda uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü, pandeminin kızamıkla mücadeleyi zayıflattığı konusunda uyarıda bulundu. DSÖ’nün yayınladığı raporda, 2020 yılında 22 milyon bebeğe kızamık aşısının yapılmadığı ve bu rakamın son 20 yılın en yüksek rakamı olduğu belirtildi.

DSÖ’den Uyarı: 22 Milyon Bebek Tehlike Altında!

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kızamıkla mücadelede elde edilen ilerlemeyi pandeminin geriye çevirebileceği şeklinde uyarıda bulundu. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, CDC ve DSÖ’nün yayımladığı raporda, tüm sağlık imkânlarının koronavirüsle mücadeleye yönlendirilmesi, kızamıkla mücadeleyi olumsuz etkiledi. Yayımlanan raporda, 2020 yılında kızamık vakalarının bir önceki yıla kıyasla %80 azaldığı ancak çok sayıda bebeğin kızamık aşısı olmaması nedeniyle yeni salgınların çıkma riskinin tetiklenebileceğine dikkat çekildi. Ayrıca raporda, 2020 yılında 22 milyon bebeğin kızamık aşısı olmadığı, bu rakamın da son 20 yılın en yüksek rakamı olduğu vurgulandı.

DSÖ’den Uyarı: "Pandemi Kızamıkla Mücadeleyi Zayıflatıyor"

Vaka Takibi de Azaldı

Kızamık vaka takibinin de geçtiğimiz sene iyice azaldığına işaret edilen raporda, 2020 yılında laboratuvarlara gönderilen vaka örneği sayısının son yılların en düşük rakamı olduğu belirtildi.

Ayrıca raporda, geçtiğimiz yıl 26 ülkede ciddi kızamık salgınlarının baş gösterdiği ve 2020’deki vakaların %84’ünün bu yeni salgından kaynaklandığı bilgisi verildi. Son olarak çok sayıda aşılanmamış çocuğun, yeni kızamık salgınlarının ve kızamık teşhis ve tedavisinde kullanılan ekipmanların koronavirüsle mücadeleye yönlendirilmesinin, kızamık bağlantılı ölümlere ve çocuklarda ciddi komplikasyonlara sebep olabileceği şeklinde uyarı yapıldı.

Diğer haberlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Tam Zamanı! Hamilelikte Ayva Yemenin Anne ve Bebek İçin 10 Faydası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu