Bebek ve Çocuk

Doğumdan Sonra Vajinanın Toparlanma Süreci

Doğumdan Sonra Vajinanın Toparlanma Süreci

Doğumdan sonra vajinanın toparlanması ne kadar sürer? Neredeyse her kadının merak ettiği bu sorunun cevabını, aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Doğumdan sonra vajinanın toparlanması ne kadar sürer? 9 aylık zorlu ama bir o kadar da güzel olan maratonunuz sona erdi… Doğumunuzu yaptınız ve kavuşmayı sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğinize nihayet kavuştunuz… Ancak, her kadının olduğu gibi sizin de aklınızda bazı sorular belirdi değil mi? Mesela; ‘vajinam ne kadar süre sonra toparlanacak?’ Normal doğum sonrasında, çoğu kadının merak ettiği konulardan biri de vajinanın eski haline dönüp dönmeyeceğidir. Vajina, yapısı gereği çok esnek dokulara sahip olduğundan, hemen kendini toparlayabilme özelliğine sahip bir organdır. Dolayısıyla doğumunuzdan sonra herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur.  

Doğumdan Sonra Vajinanın Toparlanması

  Doğumdan Sonra Vajinanın Toparlanma Süreci  

Normal Doğumlarda…

Normal doğumlarda, bebeğin doğum kanalını takip edip vajinadan geçmesi, vajina duvarlarının esnemesine neden olabilmektedir. Genellikle iki ve üzeri doğum yapan kadınlarda daha sık görülür. Doğum sayısının yanında, doğan bebeğin iri olması da vajinada genişlemeye neden olabilir. Ancak vajina, yapısı gereği çabuk toparlanabilen bir organ olduğundan, doğumdan sonra genişleyen dokularınız kısa süre içinde kendisini toparlayacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var; vajinadaki genişleme, doğum sonrasında her kadında görülmez. Burada önemli olan nokta, kişinin sahip olduğu doku yapısıdır. Eğer kişinin doku yapısı yeterince esnek değilse, doğumdan sonra genişleme görülebilir. Normal doğum sırasında, daha rahat bir doğum için anneye atılan epizyotomi kesisinin de vajinada genişlemeye yol açacağı düşünülür. Fakat epiyoztomi kesisi, doğumdan hemen sonra dikilir ve bölge kısa sürede eski formunu kazanır. Hatta epizyotomi dikişlerinin vajinada daralmaya bile neden olduğu söylenmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Kabızlık: Neden Olur, Ne İyi Gelir?

*Doğumdan sonra yapabileceğiniz kegel egzersizleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Sezaryen Doğumlarda…

Sezaryen doğumlar vajinada genişlemeye neden olmaz. Çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi vajinanın genişlemesine yol açan faktör gebelikte büyüyen rahim değil, doğum esnasında bebeğin vajinadan geçmesidir. Ancak doğum şekli son ana kadar normal doğum yöntemi olarak planlandıysa ve son dakikada gelişen nedenlerden dolayı sezaryen doğum kararı alındıysa, vajinada genişleme görülmesi söz konusu olabilir. Çünkü bebek, doğum kanalından ilerleyip vajinaya baskı uygulayarak dokuların esnemesine neden olabilir.    

 Doğumdan Sonra Vajinanın Toparlanma Süreci  

Vajina Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Eski Haline Kavuşur?

Normal doğumlardan sonra vajinanın toparlanması genellikle 5-6 haftayı bulur. Bu süre içinde doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklayacağından, sizin de vajinanızdaki genişliği hissetmeniz pek mümkün olmayacaktır. Tamamen toparlanma süresi ise 2-3 ayı bulabilir. Doğumunuzun üzerinden 2-3 ay geçmiş olmasına rağmen vajinada bir toparlanma hissetmediyseniz hekiminizle görüşebilirsiniz. Doğumdan sonra dikişlerinizin iyileşmesi ise genelde 2-3 hafta içinde gerçekleşir. İlk günlerde idrar yaparken ağrı ve yanma hissetmeniz normaldir. İlerleyen günlerde yaşadığınız yanma hissi azalarak kaybolacaktır.   

*Doğumdan sonra yapabileceğiniz kegel egzersizleri için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu