Bebek ve Çocuk

Doğum Sonrasında Ödem Atmanızı Sağlayacak 9 Tüyo!

Doğum Sonrasında Ödem Atmanızı Sağlayacak 9 Tüyo!

Gebelik döneminde vücuttaki kan oranı neredeyse %50 artış gösterir. Buna bağlı olarak damarlarda biraz genişleme olur. Fazla sıvının bir kısmı dokular içindeki hücrelerde birikir. Bu durum, gebelik döneminde ödem oluşmasının temel sebebidir. Ayrıca hamile bir kadının daha fazla suya ihtiyaç duyması ve sıvı alımını arttırması da ödem oluşmasına neden olabilir. Gebelikte oluşan ödemin lohusalık döneminde yavaş yavaş kendiliğinden geçtiğini göreceksiniz. Ancak süreci kısaltmak ve bir an önce şişliğinizden kurtulmak isterseniz, aşağıdaki önerilerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Doğum Sonrasında Ödem Atmanızı Sağlayacak 9 Tüyo!

1)Ananas

A vitamini bakımdan zengin bir meyve olan Ananas, içerdiği Bromelain enzimi sayesinde vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardımcı olur. Yapılan birçok araştırma, Bromelain’in vasküler geçirgenliği arttırdığını, ödemin emilimini ve vücuttan atılımını kolaylaştırdığını ortaya koymaktadır.

2)Ekinezya Çayı

İdrar söktürücü özelliği bulunan ekinezya çayı, doğumdan sonra ödemlerinizi atmanıza yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezya çayı, soğuk algınlığı gibi hastalıklara ve göğüs ağrısına da iyi gelir.

Doğum Sonrasında Ödem Atmanızı Sağlayacak 9 Tüyo!

3)Tuzu Sınırlandırın

Bilindiği gibi, tuz vücuttaki suyu tutar ve ödem oluşmasına sebep olur. Bu nedenle ödemden kurtulmanın en iyi yolu kesinlikle tuzu olabildiğince azaltmaktır.

4)Ayaklarınızı Havaya Kaldırın

Gün içinde fırsat buldukça ayaklarınızı yüksekte tutmaya çalışın ve bacak bacak üstüne oturmayın. Örneğin ayaklarınızı sandalyeye uzatabilir veya ayağınızın altına yastık koyabilirsiniz.

5)Yürüyüş Yapın

Çok oturmak ve hareketsiz kalmak da ödem oluşmasının önemli nedenlerinden biridir. Doğumdan sonra eğer doktorunuz onay verdiyse hafif tempolu, kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Hareket etmek, kanı uyararak dolaşmasını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Otizm Belirtileri Nelerdir?

Doğum Sonrasında Ödem Atmanızı Sağlayacak 9 Tüyo!

6)Masaj Yapın

Ayaklarınıza masaj yapmanız, doğumdan sonra ödemi hafifletmenin en keyifli yollarından biridir. Hatta masaj yaparken sevdiğiniz aromatik yağlar kullanabilirsiniz.

7)Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Hamilelik döneminde olduğu gibi doğumdan sonra vücudunuzu saran dar kıyafetleri bir süre daha dolabınızdan uzak tutun. Bol ve rahat kıyafetler tercih edin.

8)Dengeli Beslenin

Vücuttaki ödemi atmanın en iyi yollarından biri de dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bunun için de taze mevsim sebze ve meyvelerinden ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. İşlenmiş gıda dediğimiz konserve yiyeceklerden, dondurulmuş gıdalardan veya kutulanmış yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Çünkü işlenmiş gıdalarda tuz oranı genelde fazla olur, bu da ödemlerin artmasına sebep olabilir.

9)Yeteri Kadar Uyumaya Çalışım

Minik bebeğim varken düzenli uyku biraz zor diye düşünüyor olabilirsiniz. Siz dinlenirken aile üyelerinizin bebeğinizle ilgilenmesini isteyebilirsiniz. Kendinize de vakit ayırmalı ve gün içinde yeteri kadar uyumalısınız. Böylece vücut dengede olduğu için fazladan ödem tutmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu