Bebek ve Çocuk

Doğum Sonrasında İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Doğum Sonrasında İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Doğum sonrasında yapılacak doktor kontrolü anne için en az hamilelik dönemindeki kadar önemlidir. Uzmanlar tarafından bu kontrollerin aksatılmaması önerilir.

Doğum Sonrası Yapılacak Kontroller

Doğum sonrasında hangi kontrollerin yapılacağı yeni anneler tarafından merak edilir. Doğum sonrası yapılacak kontroller, anne için en az gebelikte yapılan kontroller kadar önemlidir. Doktorlar hem normal doğum yapan anneleri hem de sezaryen doğum yapan anneleri doğumdan bir hafta sonra kontrole çağırırlar. Anne normal doğum yapmış ise, kontrol sırasında vajinal dikişlere bakılır. Sezaryenle doğum yapan annelerinde bir hafta sonra üstteki (karın bölgesindeki) dikiş yerleri kontrol edilir.

Normal Doğum ve Sezeryan Sonrası Yapılacak İlk Kontroller

Yeni anneler, bazı kontrollerin yapılması için doktoru tarafından doğumdan bir hafta sonra rutin kontrole çağırılır. Normal doğum yapan kadının ilk doktor kontrolünde vajinadaki dikiş yerlerine bakılır. Dikiş yerlerinin iyileşip iyileşmesine bakılması ile birlikte, ultrason yardımıyla rahmin küçülüp küçülmediğine bakılır. Annenin emzirmeyle alakalı  herhangi bir sorunu varsa, meme kontrolü yapılır. Doğumdan 40 gün sonra doktor kontrolü de (doğumdan 6 hafta sonra) lohusalık döneminin bitiminden sonra jinekolojik muayene ve smear testi uygulanır.   Bakmakta Fayda Var: Doğum Sonrası ve Lohusalık Dönemi Perine Bölgesi Bakımı   

Doğum Sonrasında İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Doğum Kontrolü Yöntemleri Hakkında Bilgilendirilir

Doğum sonrası 40 muayenesinde, annenin doğum kontrolü istemesi durumunda, anneye en uygun doğum kontrol yöntemi belirlenir. Anneye doktor tarafından spiral takılması önerilmiş ise, spiralin takılmasından sonra annenin 4. ve 6. Aylarda yeniden  doktor kontrolüne gelmesi istenir. Bunun dışında bazı doktorlar anneyi 6 ayda bir kontrole çağırırken, bazı doktorlar sadece yılda bir defa yapılacak kontrolü yeterli görmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Vazektomi Nedir? Geri Dönüşü Olur mu?

Bakmanızda Fayda Var: Doğumdan Sonra Doğum Kontrol Seçenekleri   

Doğum Sonrasında İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Doğum Sonrası İlk Doktor Kontrolü Önemlidir

Doğum sonrası yapılacak kontroller, anne açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle yeni annelerin doktor kontrollerini aksatmamaları önerilir. Gebeliğin sona ermesiyle vücudun değişmeye başlaması, yeni anneyi hem ruhsal hem de bedensel olarak değişim sürecine sokar. Bu dönemde pek çok annede depresyon durumu görülebilmektedir. Bu nedenle çevredeki kişilerin anneye destek ve yardımcı olmaları önerilir. Doğum sonrası kontroller anne için en azhamilelik kontrolleri kadar önemlidir.   

Bakmakta Fayda Var: Doğum Sorası Lohusalık Depresyonu      

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu