Bebek ve Çocuk

Çocukluk Obezitesi Riski

Çocukluk Obezitesi Riski

Daha önce çocukluk obezitesi olma oranının düştüğüne yönelik iyi bir haber duymuş olabilirsiniz. Fakat halen çocukların üçte biri risk altında!

Çocukluk Obezitesi Riski

Daha önce çocukluk obezitesi olma oranının düştüğüne yönelik iyi bir haber duymuş olabilirsiniz. Fakat halen çocukların üçte biri risk altında! Son araştırmalar, sadece ufak bir formül ile çocukluk obezitesi riskinin azaltılabileceğini göstermektedir. Bu çalışma sadece 4000 çocukta işe yaramamış, Amerika ve İtalya’da yapılan araştırmalarda başarılı sonuçlara ulaşılmıştır. İşte çocuklarda obezite riskini azaltabileceğiniz 3 strateji:

Bebeğinizi emzirin

Yapılan birçok araştırmada, bebeği emzirmenin obeziteyi önlemeye yönelik bir çözüm olduğu belirtilmemiştir. Fakat uzmanlar, bebeğinizin doyduğunda emmeyi bırakmayı öğrenmesi gerektiğini söylemektedir. Biberon veya başka bir formül ile emzirilen bebekler ise karınları doysa bile şişelerini bitirmeye istekli oluyorlar.

Sindirimi zor, ağır yiyeceklerden en az 4 ay uzak durun

Bazı araştırmalarda ortaya çıkan bir başka gerçek ise; hamilelik döneminde ağır besinlerle beslenen annelerin obezite riskini artırdıklarını gösteriyor. Ağır besinler ile beslenen anneler, çocukları için gerekli olan besinlerinden daha fazlasını karşıladıkları için, bebekte obezite riskini tehlikeli bir biçimde yükseltmektedirler.

Uyumayı önceliğiniz yapın

Yapılan birçok araştırmaya göre, hamilelik döneminde az uyuyan annelerin bebeklerinde obezite riskinin daha fazla olduğu gözlemlendi. 12 saatten az uyuyan annelerin çocuklarında obezite riski, 12 saatten fazla uyuyan annelerin çocuklarından 2 kat daha fazladır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Varisli Damarlar Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu