Bebek ve Çocuk

Çocuğunuza Oyuncak Alırken Dikkatli Olun

Çocuğunuza Oyuncak Alırken Dikkatli Olun

Diş kaşıyıcısı, çıngırak ya da peluş oyuncak. Bebeğiniz için seçtiğiniz oyuncaklar göründüğü kadar masum ve sevimli olmayabilir.

Çocuğunuza Oyuncak Alırken Dikkatli Olun

Çocuklar çiğnedikleri ve sürekli ağızlarına götürdükleri için diş oyuncaklarını hep “güvenli maddeler içeriyor” olarak algılamışızdır. Fakat tüm oyuncaklar zannettiğimiz gibi zararsız değildir. Uzmanlar, her 10 diş oyuncağından en az 2’sinde metil, etil veya paraben gibi zararlı kimyasalların olduğunu söylemektedir. Özellikle paraben adlı, Avrupa Birliği’nde bebek kozmetik ürünlerinde yasaklanan kimyasal madde, bebeklerde ciddi hormonal bozukluklara neden olabilmektedir.     Ayrıca araştırmamız gösteriyor ki, plastik oyuncaklarda kimyasal bulunma oranı diğer maddelerden yapılma oyuncaklardan daha yüksektir.    

Çocuklarımızı zararlı kimyasal maddelerden korumak, yetişkin olarak bizim en büyük görevimizdir.

Bebek, büyüme aşamasındaysa ve bu maddelere hassas ise daha fazla dikkatli olmamız gerekmektedir. Herhangi bir yarar sağlamayıp sadece zararlı olabilecek “Bisfenol A” maddesi, çocuklar için ileride üreme bozuklukları, göğüs kanseri, obezite ve kalp ritim bozukluklarına neden olabileceğinden, plastik oyuncaklar alınırken son derece araştırmacı olunmalıdır.    

Peki, hangi oyuncaklar güvenli?

Uzmanlar, lastik ve doğa dostu malzemelerden yapılan oyuncakların oldukça güvenli olduğunu söylemekte ve oyuncak üretimi konusunda güvenilir firmaların etiketleri oyuncaklarda yaygınlaşana kadar, ebeveynlerin soğukkanlı olmasını ve oyuncak alırken daha dikkatli olmasını önermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler Neler?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu