Çocuk Gelişimi

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu Nedir Ve Nasıl Başa Çıkılır?

2 yaş sendromu, 2 yaş sendromu nedir, 2 yaş sendromu belirtileri, 2 yaş sendromu uyku, 2 yaş sendromu ekşi, 2 yaş sendromu banyo, 2 yaş sendromu uyku sorunu, 2 yaş sendromu kitap, 2 yaş sendromu vurma, 2 yaş sendromu nasıl geçer

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu Nedir Ve Nasıl Başa Çıkılır?

Anne baba olduktan sonra sürekli olarak sorumluklarımız artmaktadır. Bu sorumluklardan biride dünyaya getirdiğimiz çocuğun, çocukluk evrelerini başarılı bir şekilde atlatabilmesini sağlamaktır. İşte bu evrelerden biri de 2 yaş sendromudur.

Peki, 2 yaş sendromu nedir? 2 yaş sendromu belirtileri nelerdir ve bu sendromla nasıl başa çıkılır? Gibi soruların cevaplarını birlikte öğrenelim ve çocuğumuzla birlikte bu süreci kolay bir şekilde atlatalım.

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş sendromu çocukların, bebeklikten çocukluğa geçtikleri dönemlerde yaşanan bir sendromdur. Çünkü bebekken anneye bağlı olan çocuk büyümeye başladığını bu yaşta fark eder. Bağımsız hareket etmek ister. Kendini ebeveynlerine kanıtlamak ister. Çocuklar ebeveynlerin sözlerini dinlemek istemez ve kendilerini ispatlamak için söylenenin tam tersi davranışlar sergiler. Bu süreç ebeveynler için oldukça zor bir süreçtir. Çünkü çocuğun bu davranışlarını şımarıklıktan yaptığını düşünüp, çocuğa öfkelenebiliriz. Bu süreçte sabrımız çok fazla zorlanabilir. Ama biz sabrımızı korumalı çocuğa daha ılıman bir şekilde yaklaşmalıyız.

2 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Diğer bir konu ise çocuğumuzun 2 yaş sendromuna girip girmediğini nasıl anlayabiliriz? 2 yaş sendromu belirtileri şu şekildedir:

 • Çocuğun sürekli “ hayır, istemiyorum, olmaz “ gibi cevaplar vermesi.
 • Sonu gelmeyen ağlama nöbetleri geçirmesi.
 • İstekleri yerine getirilmediğinde kendini yere atarak ağlaması.
 • Yine öfkelendiği zaman nesnelere zarar verme çevresindekilere vurma ve bağırma durumu.
 • Öfkelendiği zaman yemek yememe, sevdiği oyun ve aktiveleri yerine getirmeme gibi sorunların ortaya çıkması.
 • Kendilerini merkezde gördüğü için bencil davranışlar sergileyebilir.
 • Bu bencil davranışlarını engellemeye çalışmaz, dışardan gelen engellemeyi de kabul etmez.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebekler İçin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Bu dönemde anne babanın çocuğa öfkeli davranması, çocuğu düzeltmez hatta onu daha da öfkelendirir ve gerginliği artırır. Bu yüzden sakin davranarak çocuğunda sakinleşmesine yardımcı olmalıyız.

2 Yaş Sendromu Yaşayan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuklar bu sendromu yaşarken anne ve baba ile çok fazla çatışırlar. Bu süreçte ebeveyn olarak çok fazla görev düşmektedir bizlere. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmak için olabildiğince sakin davranmalıyız. Peki, bu süreç boyunca nasıl davranış sergilemeliyiz? Bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmek için yapılması gerekenler:

 • Anne baba olarak bu süreçte tutarlı olmalıyız. Çocuğa hayır dediysek ağlamaya başladıktan sonrada evet dememeliyiz.
 • Bu dönemde çocuğu çok fazla sınırlandırmakta yanlış, çok fazla serbest bırakmakta. Bunun için yaptığı davranıştan dolayı onu uyarmak gerekir. Bu uyarıyı yaparken sakin bir ses tonu ve basit kelimelerle net cümleler kurarak uyarmak gerekir.
 • Bu dönemi kolay atlatmak istiyorsak onunla oyun oynayarak iletişim kurmalıyız.
 • Çocuğa onu kısıtlamak yerine, çocuğun kendi başına gerçekleştirebileceği görevler vermek gerekir.
 • Çocukla birlikte dışarı çıkarak çocuğun enerjisini atmasını sağlamak, hatta düştüğü zaman kendisi kalkması için fırsat vermek.
 • Çocuğun seçim yapmasına izin vermek

Bu süreçte yukarıda belirttiğimiz şeylere dikkat edilirse, süreç daha sağlıklı ve kolay bir şekilde atlatılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu