Bebek ve Çocuk

Çin’de “İki Çocuk Politikası” Doğum Oranını Artırdı

Çin'de "İki Çocuk Politikası" Doğum Oranını Artırdı

Çin’de tartışmalı tek çocuk politikasının sona erdiği 2016’da doğum oranı yüzde 7,9 artış gösterdi.

Çin’de “İki Çocuk Politikası” Doğum Oranını Artırdı

  Çin’de tartışmalı tek çocuk politikasının sona erdiği 2016’da doğum oranı yüzde 7,9 artış gösterdi. Çin Sağlık ve Aile Planlama Komitesi yetkilisi Yang Vıncuang, ülkede tek çocuk politikasının tamamen kaldırılıp tüm çiftlere iki çocuk sahibi olma hakkı verilmesinin ardından yeni doğanların oranında yüzde 7,9 artış kaydedildiğini belirtti.

 

Her yıl 17-20 milyon yeni doğum bekleniyor

Yang, doğurganlık çağına ulaşan kadın nüfusunun her yıl 5 milyon artmasının beklendiğini belirterek 2016 – 2020 döneminde her yıl 17-20 milyon yeni doğumun öngörüldüğünü ifade etti. Ülkede geçen yıl 17,86 milyon çocuk dünyaya gelirken, bu sayının 2011 – 2015 ortalamasına göre 1,31 milyon daha fazla olduğu vurgulandı.  

Nüfus 2030’da 1,45 milyara ulaşacak

2015 sonu itibarıyla 1,37 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de nüfusun 2030’da 1,45 milyara ulaşması bekleniyor.  

1970’li yıllarda kademeli olarak başlamıştı

Çin’in aile planlaması ve tek çocuk politikası, ülkenin hızla artan nüfusunu kontrol altına almak için 1970’li yıllarda kademeli olarak yürürlüğe girmiş ve kentlerde yaşayan ailelere tek çocuk sınırlaması getirilmişti. Kırsalda yaşayan ailelere ise ilk çocuklarının kız olması halinde ikinci çocuğa izin verilmişti.  

2016’da başladı

Ülkede 1 Ocak 2016’da “iki çocuk politikası” yürürlüğe girmişti. Pekin yönetimi, yaşlanan nüfusun ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi ve iş gücü nüfusunun hızla azalması üzerine aldığı bu kararla kentlerde ve kırsal kesimde yaşayan tüm çiftlere koşulsuz iki çocuk sahibi olabilme hakkı tanımıştı.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Moda İkonu ve Sosyal Medya Fenomeni Deniz Gülmez (denizbutikk) ile Hamileliğe Dair Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu