Bebek ve Çocuk

Bebeklerini Mamayla Besleyen Anneler Dikkat!

Bebeklerini Mamayla Besleyen Anneler Dikkat!

Bebek mamalarında zararlı arsenik miktarı tespit edildi. AB ülkelerinde satılan pirinç bazlı bebek mamalarında bulunan yasal arsenik miktarının %50 üzerinde olduğu tespit edildi.

Avrupa Birliği ülkelerinde satılan bebek mamalarında zararlı arsenik tespit edildiği bildirildi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Avrupa ülkelerinde satılan pirinç içerikli bebek mamalarının yüzde 50’lik bir kısmında standartların üzerinde arsenik bulunduğu belirtildi. AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde yapılan bir araştırma sonrasında geçen yıl üretilen gıda ürünlerinde organik olmayan arsenik miktarına limit getirilmesine rağmen, marketlerde satılan pirinç ağırlıklı bebek mamalarının yüzde 50’nde yasal seviyenin üzerinde zararlı arsenik içerdiğinin olduğu ortaya koydu. Araştırmalar sonrasında yüksek seviyede arseniğe maruz kalan bebeklerin başta bağışıklık sistemi ve zeka olmak üzere, bebeğin sağlıklı gelişimi üzerinde de kalıcı zararlar bırakabileceği ifade ediliyor.

Bebek Mamalarında Zararlı Arsenik Limitin Üzerinde Çıktı

Bebek mamalarında tespit edilen Arsenikle ilgili Birleşik Krallık’taki Queen’s Üniversitesi Küresel Gıda Güvenliği Enstitüsü’nün araştırmacılarının, pirinç bazlı bebek maması mamullerinin üzerine yaptıkları çalışmada, pirinç bazlı bebek formüllerinin %50’lik kısmında, bebekler ile çocukları hedef alan ürünlerde de yüzde 75’lik bir kısmında yeni çıkan yasada belirtilen seviyelerin üzerinde arsenik tespit edildiği belirtildi.   

Bebeklerini Mamayla Besleyen Anneler Dikkat!  

Anne Sütüyle Beslenen Bebeklere Göre Daha Yüksek Arsenik Seviyesi

Yapılan araştırma kapsamında bilim adamları; sütten kesilme evresinde, kesilme öncesinde ve daha sonrasında bebeklerden alınan idrar örneklerini değerlendirdi. Araştırma sonrasında; bebek formülleri ile beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenen bebeklere oranla idrarlarında daha yüksek arsenik seviyelerine rastladığı belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğinizin Giysilerini Nasıl Yıkamalısınız?

Arpa ve Süt Ürünlerine Hassasiyet Gösteren Bebeklerde Kullanılıyor

İçeriğinde yüksek miktarda arsenik bulunan pirinç bazlı mamalar, arpa ve süt ürünlerine hassasiyet gösteren bebeklerde kullanılıyor.   

Bakmanızda Fayda Var: Evde Kolay Hazırlanacak Bebek Maması Tarifleri     

Bebeklerini Mamayla Besleyen Anneler Dikkat!  

Bağışıklık Sistemi ve Zeka Üzerinde Kalıcı Zararlar Bırakabiliyor

Konuyla ilgili araştırmayı yapan ekipte yer alan Prof. Andy Meharg’ın bebek mamalarında bulunan arsenikle ilgili yapmış olduğu açıklamada “Bu araştırma, yeni AB düzenlemesine rağmen bebeklerin hala zararlı seviyelerde arseniğe maruz kaldığını ortaya koyuyor. Bebekler özellikle arseniğin zararlı etkilerine çok açık. Yüksek seviyede arseniğe maruz kalmak, bebeğin başta zeka ve bağışıklık sistemi olmak üzere, sağlıklı gelişimi üzerinde kalıcı zararlar bırakabilir.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu