Bebek ve Çocuk

Bebeklerin Tırnak Kesimi Sizi Endişelendirmesin

Bebeklerin Tırnak Kesimi Sizi Endişelendirmesin

Bebeklerin tırnaklarının kesimi her ne kadar anne-babaları korkutsa da uzamasına fırsat vermeden kesmelisiniz. Aksi taktirde tırnakta biriken kir ve bakteriler, bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir.

Bebeklerin tırnak kesimi sizi endişelendirmesin! Hamileliğiniz bitti ve artık bebeğiniz yanı başınızda. Bebeğinizin alt değiştirmesi, banyosu derken sıra geldi tırnak kesimi ve temizliğine. Yalnız, bu tırnak kesme eylemi taze ebeveynleri biraz korkutabilir. Bebeğin elleri o kadar küçüktür ki canı yanacak diye korkarlar. Fakat korkmamalısınız, aksine bebeğinizin sağlığı ve temizliği için tırnaklarını uzar uzamaz kesmelisiniz. Aksi takdirde tırnakta biriken kir ve bakteriler bebeğiniz için tehdit oluşturabilir.

Bebeklerin Tırnak Kesimi Sizi Endişelendirmesin

Bebeklerin Tırnak Bakımını Geciktirmeyin

Bebeğinizin tırnağını kesmek her ne kadar sizi korkutsa da bu durumu geciktirmemelisiniz. Tırnaklar, en çok kir ve bakteri bulunduran yerlerdir. Bebeklerin ellerini sürekli ağzına götürdüğü de düşünülürse tırnaklarının uzamasına fırsat vermemelisiniz. Bunun dışında bebeğinizin tırnaklarının uzun olması, kendi yüzünü ve vücudunu çizmesine neden olabilir. Yine aynı şekilde bebeğinizi severken sizin de yüzünüzün çizilmesine sebebiyet verebilir. Dolayısıyla tırnakları çok uzatmadan kesmeye dikkat etmelisiniz.

Bebeklerin Tırnak Kesimi Sizi Endişelendirmesin

 

Bebeklerin Tırnak Kesimi İçin En Uygun Zaman Banyo Sonrası

Anneler, bebeklerin tırnaklarını uyurken kesmeyi bazen daha kolay görebiliyor. Fakat bebeklerin refleksi çok güçlü olduğundan ani bir hareketle herhangi bir kazaya sebebiyet verilebilir. Bu nedenle bebeğinizin tırnağını kesmeniz için en uygun zaman duştan sonradır. Tırnakları yumuşayacağından duştan sonra daha rahat kesebilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını keserken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktörde seçtiğiniz makastır. Yetişkinler için olan makaslar yerine bebekler için olan küçük makasları tercih etmelisiniz. Tırnağı kestikten sonra da bebek törpüleriyle tırnağı törpülemeniz, sivrilikleri engelleyecek ve bebeğin kendinizi çizme riskini ortadan kaldıracaktır. Bebeğinizin tırnaklarını 2 haftada bir kesmeniz idealdir fakat çok sık uzuyorsa haftada bir kere de kesebilirsiniz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Ayak Tırnaklarını Unutmayın

Ayak tırnakları el tırnaklarına oranla daha fazla aşınır. Çoraplar, patikler, çoraplı zıbınlar sürekli ayakla sürtünme halinde olacağından ayak tırnakları daha fazla yıpranır. Bu nedenle bebeğinizin ayaklarını sık aralıklarla kontrol etmelisiniz. Muhtemelen ayda 1-2 kere kesmeniz yeterli olacaktır. Fakat uzama süresi kısaysa daha sık da kesebilirsiniz. Bunun yanında, ayak tırnaklarında batık olmaması için ayak tırnağını oval yerine düz kesmeniz faydalı olacaktır. Tırnak kesimi sırasında herhangi bir kazayla karşılaşmanız halinde ise pamuk yerine steril bez kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu