Bebek ve Çocuk

Bebekler Neden Geri Geri Emekler?

Bebekler Neden Geri Geri Emekler?

Bebeklerde geriye doğru emekleme ebeveynleri endişelendirse de gelişim sürecinin normal bir parçasıdır.

Bebeklerde geri geri emekleme kulağa tuhaf gelse de çok sık karşılaşılan bir durumdur. Zira bebek, kollarının bacaklarına kıyasla daha güçlü olduğunu hissediyorsa ilk başta geriye doğru emekleyebilir. Bu durum herhangi bir olumsuzluğa işaret etmemekle birlikte çoğu bebekte gözlemlenir. Dolayısıyla bebeğim geri geri emekliyor diyen ebeveynlerin endişeye kapılmasına gerek yoktur. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebekler neden geri geri emekler sorusunun yanıtını derledik. Keyifli okumalar!

Bebekler Neden Geri Geri Emekler?

Emekleme, bebeklerin oturma, yürüme ve koşma gibi büyük kas hareketlerini ifade eden kaba motor gelişiminin bir parçasıdır. Oldukça basit görünen bu hareketler, aslında sinir, kas ve kemiklerin birlikte ve doğru çalışmasını gerektirir. İlk büyük dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen emekleme, ortalama 6 ila 9. ay arasında gerçekleşir. Bu süreçte pek çok bebek, komando emeklemesi olarak da bilinen karın üzerinde süründükleri kolay ve etkili yöntemi tercih eder. Ancak bazı bebekler geri geri emekleme yöntemini seçerek etrafını keşfetmeye başlayabilir. Peki, bebeklerde geri geri emekleme neden olur? Eğer bebek kollarının bacaklarından daha güçlü olduğunu hissediyorsa kendini geriye doğru itebilir ve geri geri emekleyebilir. Ayrıca bebeklerin üst gövdeleri alt gövdelerine kıyasla daha gelişmiş olur. Bu da onların geriye doğru emeklemesinin bir başka nedenidir. Bacakları güçlenen bebekler bir süre sonra ileriye doğru emeklemeye başlayabilir. Ya da ileriye doğru emeklemeyi atlayıp adımlamaya başlayabilir. Tüm bunlar gelişim süreçlerinin doğal bir parçasıdır ve herhangi bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte zamanından önce doğmuş bebeklerin veya iri bebeklerin emeklemesinin diğer bebeklere kıyasla zaman alabileceği unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Konjenital Sağırlık Taraması Nedir?

Bebekler Neden Geri Geri Emekler?

Bebeğimi İleri Doğru Emeklemeye Nasıl Teşvik Edebilirim?

Bebeğinizin ileri doğru emeklemesine yardımcı olmak istiyorsanız, onu teşvik etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • En sevdiği oyuncağı uzak bir köşeye koyun. Başlangıçta oyuncağa ulaşmakta zorlanabilir ancak hemen yardım etmeyin. Deneme yaptıkça öne doğru emeklemesini sağlayacak olan kasları gelişecektir.
  • Kendinizi yere bırakın ve ona nasıl ileri doğru emekleneceğini uygulamalı olarak gösterin.
  • Bebeğiniz emekleme pozisyonuna geçtiğinde elinizi poposuna koyup hafifçe ileriye doğru itin.
  • Emekleme alıştırması yapabilmesi ve karın kaslarının gelişmesi için bolca tummy time egzersizleri yaptırın.
  • Bebeğinizin yeni şeyler öğrenmesi için sizden bolca övgü duymaya ve cesaretlendirilmeye ihtiyacı var. Bu nedenle başardığı her şeyin ardından onu takdir ederek cesaretlenmesini sağlayın.

Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

Bebeğiniz zamanından önce doğduysa veya iri bir bebekse bazı kabiliyetlerinin gelişmesi yaşıtlarına göre gecikebilir. Bununla birlikte her bebeğin özel olduğunu ve gelişim süreçlerinde farklılıklar yaşanabileceğini unutmayın. Yine de kaba veya ince motor becerilerinde gecikme olduğunu düşünüyorsanız rutin doktor muayenelerinde bunu çocuğunuzun doktoruna danışmayı ihmâl etmeyin.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler Kaçıncı Ayda Emeklemeye Başlar?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu