Bebek ve Çocuk

Bebekler İçin Özel Antibiyotik Üretiliyor!

Bebekler İçin Özel Antibiyotik Üretiliyor!

Bebekler için antibiyotik üretiliyor. Almanya önderliğinde başlayan yeni ilaç üretimine diğer Avrupa ülkeleri de destek veriyor. Böylelikle, dünya genelinde yılda 240 bin bebeğin ölümüne neden olan çeşitli enfeksiyonlar ile mücadele edilebilmesi öngörülüyor.

Bebekler için antibiyotik üretiliyor! Almanya başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri, yeni antibiyotik üretimi üzerinde çalışmaya başladı. Nedeni olarak; yılda 240 bin bebeğin çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle ölmesi ve mevcut olan antibiyotiklerin bu enfeksiyonları iyileştirmek için yeterli olmaması gösterildi. Üzerinde çalışılan yeni antibiyotiklerin 2023 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Bebekler İçin Özel Antibiyotik Üretiliyor!  

Bebekler için antibiyotik üretiliyor

Başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri, bebek ölümlerinin önüne geçebilmek için yeni antibiyotik üretimi üzerine çalışmaya başladı. Yaklaşık 100 bilim insanının üzerinde çalıştığı antibiyotiklerin 2023 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni antibiyotik üretilmesi kararı, Almanya Başbakanı Angela Merkel önderliğinde gerçekleştirilen G20 zirvesinde alınmıştı. Almanya Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi ve açıklamasında şu sözlere yer verdi: ‘Daha etkili antibiyotiklere ihtiyaç duymamıza rağmen uzun süredir piyasaya etkili antibiyotikler sürülmüyor.’   

Bebekler İçin Özel Antibiyotik Üretiliyor!  

Yeni antibiyotik üretimine diğer Avrupa ülkeleri de destek veriyor

Almanya’nın önderliğinde başlatılan projeye İsviçre, Hollanda ve İngiltere de destek veriyor. Almanya Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe’nin düzenlediği basın toplantısına, İsviçre, Hollanda ve İngiltere’nin de Berlin Büyükelçileri katıldı. Almanya Federal Bilim ve Araştırma Bakanlığı Müsteşarı Georg Schütte ise yaptığı açıklamada piyasadaki antibiyotiklerin bebeklerde gelişen enfeksiyonlara iyi gelmediğine dikkat çekti ve dünya genelinde her yıl 240 bin bebeğin çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle öldüğünü, piyasadaki antibiyotiklerin bunun önüne geçemediğini söyledi ve ekledi: ‘Başlatılan çalışmalar sonucu üretilecek olan antibiyotikler, yenidoğan bebeklerin çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle ölümünün önüne geçecek.’  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Mezodermal Tohum Tabakası Nedir?

Proje üzerinde 100 bilim insanı çalışıyor

Yeni antibiyotik üretimi için yaklaşık 100 bilim insanı çalışmaya başladı. Çalışmaların yaklaşık 7 yıl süreceği ve ilaçların 2023 yılında piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Araştırmanın maliyetinin ise yaklaşık olarak 96 milyon 100 bin Euro olacağı düşünülüyor.   

Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu