Bebek ve Çocuk

Bebek Arabası Alırken Bu Özellikleri Arayın!

Bebek Arabası Alırken Bu Özellikleri Arayın!

Bebek arabası satın alırken güvenlikten konfora kadar pek çok detay önemli bir yer tutar.

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek arabaları annelerin bebeklerinin doğumundan sonraki ilk yıllarda en çok ihtiyaç duydukları eşyaların başında gelir. Anne babaların yeni nesil bebek arabalarında aradığı özelliklerin başında; konfor, kullanım rahatlığı ve pratikliği, sağlıklı malzemeden yapılmış olması ve güvenlikli olması gelir. Piyasada faklı markalarda, farklı modellerde, farklı özelliklerde ve farklı fiyat aralıklarında pek çok bebek arabası mevcuttur. Bebek arabalarının bu çeşitliliği ebeveynleri hangi bebek arabasını almaları konusunda kararsızlığa iter. Peki, Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli? İyi ve kaliteli bir bebek arabasında hangi özellikler yer alır? Yazımızda bebek arabası alacak anne babalara, bebek arabalarında aramaları gereken özelliklerle ilgili uzman tavsiyeleri yer almaktadır.   Bebek Arabası Alırken Bu Özellikleri Arayın!

Bebek Arabası Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Nokta

Uzmanlar tarafından bebek arabası satın alınırken, tercih edeceğiniz arabanın görünüşü yanında sağlıklı malzemelerden yapılmış olması ve bebeğinizin üst düzey güvenliğini sağlayacak özelliklere sahip olması gerektiğinin altı çizilir. Bebek arabası alırken dikkat edilmesi gereken 7  önemli nokta ise, şöyle sıralanır.

1 – TS EN 1888 Belgesinin Olmasına Dikkat Edin!

Almayı düşündüğünüz bebek arabasının sahip olması gereken en önemli belge TS EN 1888 belgesidir. Bu belge satın alacağınız ürünün Avrupa Güvenlik Standartlarında üretilmiş olduğunu gösterir. Satın alacağınız bebek arabasında TS EN 1888 belgesine uygun olmasına mutlaka dikkat edin.   Bebek Arabası Alırken Bu Özellikleri Arayın!  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Tescilli Güzel Azra Akın Anne Oluyor!

2 – Kullanım Kolaylığını Test Edin

Bebek arabası alırken belki de en önemli dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de şüphesiz kullanım kolaylığıdır. Bebeğinizin en az 3 yaşına gelene kadar hemen her yerde kullanacağınız bebek arabasının;

 • Kolay açılıp kapanması; satın alacağınız arabanın kolay açılıp kapanması oldukça önemlidir. Bu nedenle tek elle ve tek hamlede kapanabilen modelleri tercih etmenizde fayda var.
 • Kapandığında standart araba bagajına sığabilecek hale gelmesi, yani az yer kaplaması (bu özellik toplu taşıma araçlarını kullandığınız zamanlarda çok işinize yarayacaktır.)
 • Çift Taraflı Olması; alacağınız arabanın çift yönlü olması hem kendinize (ilk günlerde) hem de çevreye (bebeğiniz biraz büyüyünce etrafı rahat seyredebilmesi için) çevirmenize olanak sağlar.

  Bebek Arabası Alırken Bu Özellikleri Arayın!  

 • Arabanın ağırlığı; arabanın hafif metallerden yapılmış olması taşımada size kolaylık sağlar.
 • Tekerleklerinin 360 Derece Dönebilmesi; arabanın tekerleklerinin 360 derece dönebilme kabiliyeti bebek arabasını sürerken size büyük kolaylık sağlar.
 • Bebek Eşyalarını Taşıyacak Sepeti Olması; alacağınız arabanın bebeğin eşyalarını taşıyabilecek sepetinin olması bebeğiniz büyüdükçe artan eşyalarını taşımanızı kolaylaştıracaktır.

3 – Bebeğinizin Konforuna Uygun mu?

Bebek arabasının sizin kullanım kolaylığınız yanında bebeğinize sağlayacağı konforda önem taşır. Oturma şiltesinin kalınlığı,  sırt dayanağının farklı kademelerde ayarlanır olması (gerektiğinde tamamen düz yatacak duruma gelebilmesi) tentesinin kademeli olarak ayarlanabilmesi, mevsim koşullarına göre tamamen kapanabilmesi ve kapandığı zaman bebeğinizi görebilmeniz için şeffaf tente görünümü sağlaması, istediğiniz zaman fermuarla açılabilmesi ve terletmeyen kumaştan yapılmış olması bebek arabasında bebeğinizin konforu için arayacağınız özellikler arasında yer alır.   Bebek Arabası Alırken Bu Özellikleri Arayın!  

4 – Yaşam Tarzınıza Uyuyor mu?

Anne babaların yaşam tarzlarının bebek arabası modeli seçerken belirleyici unsur olduğuna dikkat çeken uzmanlar, örnek olarak doğayı seven anne babaların uzun doğa yürüyüşlerine uygun büyük tekerlekli bir model seçmelerini önerirler. Bunun tam tersi zamanın çoğunu şehir sokaklarında, alışveriş merkezleri gibi daha çok iç mekanlarda gezmeyi tercih eden anne babaların bebekleri için uygun olan araba modelinin daha hafif, manevra kabiliyeti yüksek, tek hamlede ve tek elle katlanabilen çok pratik modellerin tercih edilebileceği belirtirler.    

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Sonrası Stres Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

5 – Güvenli Olup Olmadığını Test Edin

Piyasada bulunan bazı bebek arabalarının sırf hafif olması amacıyla dayanıksız malzemelerden üretildiğine dikkat çeken uzmanlar, satın alacağınız bebek arabasında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli noktanın arabanın metal aksamının sağlam oluşu yanında emniyet mekanizmasının bebek / çocuk tarafından kolay AÇILABİLİR OLMADIĞINI test etmeniz olduğunu söylerler.

6 – Manevra Kabiliyeti ve Özelliği

Almayı düşündüğünüz bebek arabasında arayacağınız bir diğer özellik de manevra kabiliyetidir. Bu doğrultuda, tekerleklerin 360 derece dönebilmesi, hareket mekanizmasının ve fren sisteminin kolay kullanabilmeniz uzmanların dikkat etmenizi tavsiye ettiği konular arasında yer alır.   Bebek Arabası Alırken Bu Özellikleri Arayın!  

7 –  Garanti Süresi -Ulaşılabilirlik – Yaygın Servis Ağı

Alacağınız bebek arabasının garanti belgesinin olması oldukça önemlidir. İlerleyen zamanlarda çıkabilecek arızaları da düşünerek servis hizmeti verecek bir üreticinin ürününü satın almanız önemlidir. Üretimi bitmiş ya da bitmek üzere olan arabaları satın almayın. Satış yapan firmanın servis merkezlerinin yaygın olmasına ve servis kalitesine dikkat edin. Ürünü satın almadan önce beğendiğiniz ürünün modelini ve ürün kodunu İnternette arama yaparak ürün ile ilgili kullanıcıların yorumlarını okumak alacağınız ürüne karar vermek açısından çok işinize yarayacaktır.   Bebek Arabası Alırken Bu Özellikleri Arayın!  

Anne Babaların Bebek Arabası Alırken Dikkat Etmesi Gereken 15 İpucu

Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli? Bebek arabasının olmazsa olmazları yanında satın alacağınız arabanın konfor özelliklerini bütçenize göre belirleyebilirsiniz. Aldığınız aracı bebeğinizin doğumundan sonra yaklaşık 2-3 yaşına kadar olan bir zaman aralığında kullanabileceğinizi düşünerek bütçeniz dahilinde mümkün olduğunca iyi bir ürün almaya özen gösterin.

 • Tasarım, konfordan ziyade ilk öncelik güvenlik olmalı.
 • Bebek, kendi kendine emniyet kemerini açmamalı.
 • Bebeğinizi arabaya yerleştirdiğinizde beş noktadan emniyet kemerinin bağlı olmalı,
 • Mutlaka tam yatar pozisyona gelebilmeli ve sırt yaslanma yerinin farklı açılarda ayarlanabilmeli,
 • Öncelikle mümkün olduğunca kendi ağırlığınız arabaya vererek dayanıklılığını test edin. Alacağınız arabanın hafif olması için dayanıksız metal aksam ve tekerlek kullanılmamış olmalı.
 • Tek elle açılıp tek elle kolaylıkla kapatabilmeli.
 • Tekerleklerin içi havalı ve büyük olasına dikkat edin.
 • Arka tekerleğinde mutlaka fren mekanizması olmalı.
 • Manevra kabiliyeti yüksek, kolay sürüş imkanı ve kolay kontrol edilebilir olmalı.
 • Kaplama kumaşı bebek sağlığına uygun olmalı ve terletmemeli, kolay silinebilmesi veya çıkarılıp yıkanabilme özelliği önemlidir.
 • Tentede bir ışık alma alanı varsa bu mutlaka UV olmalı.
 • Engebeli yollarda bebeğin konforlu gidebilmesi için yaylanma oranının fazla olması,
 • Fren sistemi, sürüş kolunda olmalı,
 • Konfor açısından, tentesi, yağmurluğu, güneşliği, ön bariyerde suluk ve biberonluk alanı olmalı.
 • Katlandıktan sonra araç bagajına kolay sığabilmesi, mümkünse tekerlekler kolay çıkarılıp takılabilir olmalı.
 • Alt sepet hacmi mümkün olduğunca geniş olmalı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Epizyotomi Nedir?

    Bebek Arabası Deyip Geçmeyin! Detaylar İçin Tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu