Bebek ve Çocuk

Aşı Nihayet Türkiye’de! Peki Hamilelere veya Emziren Annelere Yapılacak mı?

Aşı Nihayet Türkiye’de! Peki Hamilelere veya Emziren Annelere Yapılacak mı?

Koronavirüs aşılaması Türkiye’de başlıyor. Peki, hamileler ve emziren kadınlar bu programın içinde mi?

Tüm dünyada yaklaşık 80 milyon kişinin enfekte olduğu koronavirüs pandemisi etkisini halen sürdürüyor. Bir yandan tedavi seçenekleri üzerinde çalışılırken, diğer taraftan geliştirilen aşılar piyasaya sürülüyor. Ülkemizde de Çin merkezli Sinovac ilaç şirketinden temin edilen Coronavac isimli aşıların test aşamasında sona gelindi ve riskli gruplar üzerinde aşılama sürecine başlanıyor. Peki, hamileler koronavirüs aşısı olacak mı? Emziren annelere koronavirüs aşısı yapılacak mı? İşte Bilim Kurulu’nun son toplantısında alınan kararlar…

Hamilelere Koronavirüs Aşısı Yapılacak mı?

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önderliğinde son toplantısını 7 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirdi. Aşı planlaması üzerine yapılan toplantı sonrası Koca, alınan kararlar ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Acil kullanım onayının ardından yaşlılar ve kritik görevdeki kişilere öncelik tanınarak aşılamanın başlayacağını duyuran bakan, 18 yaş üstü tüm vatandaşların aşılanmasını hedeflediklerini belirtti. Bu açıklamasında hamilelere yönelik herhangi bir konuya değinmese de daha önceki açıklamasında 18 yaş altı çocuklar, hamileler ve son 4 – 6 ay içinde hastalığı geçiren kişilere aşı uygulanmayacağını belirtmişti. Ayrıca etkileri tam olarak bilinmediğinden, yakın zamanda gebelik planlaması yapan kişilerin de şu an için aşı olmaması öneriliyor.

Psikolog Zeynep Canbaş Yazdı: Pandemi Döneminde Hamilelik

Aşı Nihayet Türkiye’de! Peki Hamilelere veya Emziren Annelere Yapılacak mı?

Koronavirüs Aşısı Nasıl Yapılacak?

Aşılama programının nasıl ilerleyeceğine de değinen Koca, başta Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere bütün hastaneleri kapsayan aşı merkezlerinin organizasyonunun tamamlandığını belirtti. Aşılama sürecinin hızlı ve sağlıklı ilerleyebilmesi adına dijital takibin de yapılacağını belirten bakan, vatandaşların aşı tahsisi bilgilerini e-nabız ve MHRS gibi alanlardan öğrenebileceğini söyledi. Aşı tahsis edilenler randevu alarak ücretsiz bir şekilde 28 gün arayla 2 doz şeklinde aşılarını olabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğim Hiperaktif mi?

Diğer Ülkeler Nasıl Bir Prosedür İzliyor?

BioNTech – Pfizer aşısı için yapılan testlerde hamileler veya emziren annelere yer verilmedi. Şirket de yaptığı açıklamada, emziren anneler ve hamileler için ellerindeki verinin yetersiz olduğunu dile getiriyor. Aynı şekilde Çin merkezli Sinovac ilaç şirketinin ürettiği Coronavac isimli aşı da hamileler veya emziren kadınlar üzerinde denenmedi. Dolayısıyla etkileri henüz bilinmediği için Türkiye’de hamileler ve emziren anneler aşılama programına dahil edilmeyecek. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi İngiltere de BioNTech – Pfizer ortaklığı ile geliştirilen aşılara hamile veya emziren kadınları dahil etmeyeceğini açıkladı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri farklı bir prosedür izleyerek kararı kadınlara bıraktı. FDA, ilk aşı dozlarının hamile olan huzurevi ve sağlık çalışanlarına dağıtılmasına onay verdi. Söz konusu karar yaklaşık 300 binin üzerinde kadını etkiliyor. ABD’nin aşı politikaları üzerinde çalışan biyoetikçi Ruth Faden ise yaptığı açıklamada “Hamile kadınları incelemek karmaşık bir durum. Hamile kadına verdiğiniz bir şeyin gelişmekte olan bebeği etkileme ihtimali her zaman vardır.” cümleleri ile temkinli olunması gerektiğini belirtti.

Aşı Nihayet Türkiye’de! Peki Hamilelere veya Emziren Annelere Yapılacak mı?

Bununla birlikte bilim insanları, 80’li yıllardan bu yana Amerika Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan ilaçların yalnızca %10’unun hamile kadınlar üzerindeki etkisine dair bilgi sahibi olduklarını belirtiyor. Dolayısıyla çoğu ülke, yeterli klinik testler yapılmadan hamilelere karşı aşı uygulamasına temkinli yaklaşıyor.

Uicef’in hazırladığı koronavirüs testinde 10/10 yapabilecek misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu