Bebek ve Çocuk

Annelerin Yeni Trendi: Kehribar Kolye Nedir, Ne İşe Yarar?

Annelerin Yeni Trendi: Kehribar Kolye Nedir, Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda neredeyse her bebeğin boynunda gördüğümüz kehribar kolyelerle ilgili merak edilenleri araştırdık.

Kehribar kolye, son zamanlarda neredeyse her bebeğin boynunda gördüğümüz bir aksesuar olmaya başladı. Anneler arasında bu kadar hızlı popülerleşmesinin ardında ise kehribar kolyesinin doğal bir ağrı kesici olduğuna inanılması yatıyor. İçindeki süksinik (amber) asitin bebeği rahatlattığı ve hastalıklardan koruduğu söyleniyor. Bu nedenle anneler, özellikle diş çıkarma döneminde olan veya kolik sancısı çeken bebekleri için kehribar kolyelere yönelmiş durumda. Peki, kehribar kolye ne işe yarıyor? Kehribar kolyenin faydaları neler? Sertifikalı kehribar kolye fiyatları ne kadar? Sizler için kehribar kolye ile ilgili merak edilenleri araştırdık, keyifli okumalar.

Kehribar Nedir?

Kehribar, doğada bulunan ve şifalı olduğuna inanılan bir çeşit taştır. %90’ı Baltık denizinden çıkarılan kehribar taşı, açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde olabiliyor. Yarı saydam bir formu olan bu taş, aslında bir çam türü olan pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. İçinde yoğun miktarda süksinik asit barındırdığı için doğal bir ağrı kesici olduğu ve antibiyotik etkisi gösterdiği düşünülüyor. Bu nedenle kehribar, geçmişten günümüze kadar birçok medeniyette tedavi amacıyla kullanılmış, halen de birçok rahatsızlığa iyi geleceğine inanıldığı için kullanılmaya devam ediliyor. Örneğin Antik Roma’da kehribar tozu ve bal karışımının boğaz hastalıklarına iyi geldiği düşünülüyordu. Türk bilim insanı İbni Sina da kehribarı birçok hastalığa karşı ilaç olarak niteliyordu. Bugün ise Litvanya’da hala birçok kadın, kehribar kolyelerinin guatrdan koruduğunu düşünerek bu taşı boyunlarından çıkartmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Devlet Hastanelerinde Hipnoz Doğum Eğitimleri Başladı!

Annelerin Yeni Trendi: Kehribar Kolye Nedir, Ne İşe Yarar?

Kehribar Kolye Ne İşe Yarıyor?

Kehribar kolyesinin içinde bulunan süksinik (amber) asitin doğal bir ağrı kesici etkisi olduğuna inanılıyor. Bu nedenle ebeveynler, kehribar kolyesini özellikle diş çıkarma döneminde kullanmayı tercih ediyor. Hatta kolye, diş kolyesi veya kehribar bebek diş kolyesi olarak da biliniyor. Aynı zamanda kolik sancısı çeken bebeklerin de kehribar taşı sayesinde rahatladığına inanılıyor. Peki, kehribar taşı bunu nasıl başarıyor? İşin özünün, aslında kehribar taşındaki doğal yağlarda yattığı düşünülüyor. Taşlar kolye şeklinde takıldığında sürekli deriyle temas halinde oluyor ve bu sayede şifasını o kolyeyi takan kişiye aktardığına inanılıyor. Ancak tüm bunların, ebeveynlerin gözlemlerine dayandığını ve kehribar taşı ile ilgili yapılan herhangi bir bilimsel çalışma olmadığını söylemeliyiz.

Kehribar Kolyenin Bebekler İçin Faydaları Neler?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pek çok ebeveyn, kehribar kolyesinin bebeği rahatlattığına ve özellikle diş ağrısını hafiflettiğine inanıyor. Bunun dışında kehribar kolyesinin;

 • Diş çıkarma dönemindeki huysuzluğu azalttığı,
 • Bu dönemde oluşan salya artışını azalttığı,
 • Bebeği enfeksiyonlara karşı koruduğu,
 • Boğaz hastalıklarına iyi geldiği ve
 • Kolik bebeklerde gaz sancılarını hafiflettiği düşünülüyor.

Fakat şunu belirtmeliyiz ki kehribar kolyesinin faydaları olarak sıraladığımız bu etkiler, yalnızca ebeveynlerin gözlemlerine dayanıyor, konuyla ilgili yapılan herhangi bir çalışma bulunmuyor.

Annelerin Yeni Trendi: Kehribar Kolye Nedir, Ne İşe Yarar?

Kehribar Bebek Kolyelerinin Bebekler İçin Zararı Var mı?

Bebeklere kehribar kolye neden takılır sorusunu yanıtladığımıza göre, şimdi de kehribar kolyenin olası zararlarından bahsedelim. Öncelikle kolyenin birbirine dolanma riski var. Bu da bebeğin nefessiz kalmasına sebep olabilir. Ayıca bileklik şeklindeki aksesuarların da kangren yapma ihtimali bulunuyor. Bu nedenle kolye veya bileklik çok kontrollü kullanılmalı ve bebek sürekli ebeveyninin gözetiminde olmalıdır. Geceleri ise olası risklere karşı kolyeyi çıkartmak doğru olacaktır. Bazı kaynaklarda ise süksinik asidin cildi tahriş edebileceği iddia ediliyor. Bu nedenle ciltte kızarma, döküntü gibi alerji veya tahriş belirtileri ile karşılaşıldığında mutlaka kolye çıkartılmalı ve bebeğin doktoru ile iletişime geçilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte İki Kişilik Beslenmeyin!

Kehribar Kolye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her şeyde olduğu gibi kehribar kolyelerin de replikası ne yazık ki piyasada mevcut. Bu nedenle alacağınız kolyenin sertifikalı olmasına dikkat edin.
 • Boğulma ve dolanma riskine karşı sık boncukları olan ve her boncuğun arasında düğüm bulunan ürünleri tercih edin.
 • Kullanan anneler Baltık damla kehribar kolyelerinin daha etkili olduğunu düşünüyor, tercihinizi buna göre yapabilirsiniz.

Annelerin Yeni Trendi: Kehribar Kolye Nedir, Ne İşe Yarar?

Kehribar Kolye Fiyatları

Kehribar kolyenin fiyatları da ebeveynler tarafından merak edilen bir konu. Bebekler için kullanılan kehribar kolyelerin fiyatı elbette markadan markaya değişiklik gösteriyor. Ancak piyasa araştırması yaptığımızda orijinal, sertifikalı kehribar kolye fiyatlarının 100 – 300 TL civarı satıldığını söyleyebiliriz.

Kehribar Bebek Kolyesi Nasıl Kullanılır?

 • Kehribar kolyeyi kullanmadan önce ılık suda yıkayıp kurutabilirsiniz.
 • Bebek uyurken olası kazalara karşı kolyeyi çıkartmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Boğulma riskini önlemek adına kolyeyi satın alırken her boncuk arasında düğüm olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Kullanan anneler, kehribar kolyenin 2 – 3 ayda bir toprak bulunan kapta bir gece bekletilmesi gerektiğine inanıyor. Bu sayede kolyede biriken enerjinin boşalacağı düşünülüyor.
 • Kehribar kolyenin boğulma riskine karşı 4. aydan önce kullanılması önerilmiyor. Ebeveynler daha çok diş çıkarma dönemi olarak da bilinen 6. – 9. aylarda kullanmayı tercih ediyor.
 • Kolyeyi muhakkak bebeğiniz gözünüzün önündeyken takmalı, ağzına götürmesine izin vermemelisiniz.
 • Alerji belirtilileri gösterdiğinde kolyeyi hemen çıkartmalı ve bebeğinizin doktoruyla iletişime geçmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu