Bebek ve Çocuk

Anne-Bebek Dostu Sezaryen Mümkün!

Anne-Bebek Dostu Sezaryen Mümkün!

Sezaryen doğumdan sonra ten tene temas nasıl yapılır? Anne bebek dostu sezaryen nedir? Tüm detaylar yazımızda!

Bebeğin doğum pozisyonu alması, kasılmalar, ve hatta sırf doğumda kullanabilmek için vücudun önceden enerji depolaması… Gördüğünüz gibi, vücudumuz doğum yapabilmemiz için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Herhangi bir aksilik olmadığı sürece, normal doğum yapmak hem anne hem de bebek için en sağlıklı doğum şeklidir. Ancak bazen tıbbi zorunluluklar bazen ise anne adayının tercihi nedeniyle sezaryen ameliyatına başvurulmaktadır. Sezaryen, gerektiği zaman yapıldığında anne ve bebek için hayat kurtarıcı bir operasyondur.

Anne-Bebek Dostu Sezaryen Mümkün!

Son zamanlarda ortaya çıkan anne-bebek dostu sezaryen ile hem annenin hem de bebeğin, normal doğumun avantajlarından faydalanması amaçlanıyor. Peki, anne bebek dostu sezaryen nedir? Anne bebek dostu sezaryen nasıl olur? Sezaryen doğumda ten tene temas nasıl yapılır?

Anne Bebek Dostu Sezaryen Nasıl Olur?

1)Öncelikle doğumun kendiliğinden başlaması önerilmektedir. Yani, doğumu bebek başlatmalıdır. Böylece anne adayı endorfin ve oksitosin hormonları salgılamaya başlar. Bu da hem annenin doğumdan sonra emzirmesini kolaylaştırır hem de anne-bebek arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olur.

2)Acil bir durum olmadığı sürece genel anestezi yerine epidural veya spinal anestezi tercih edilir. Annenin uyanık olması ve doğum anını doya doya yaşaması sağlanır.

3)Annenin kendini yanında rahat hissettiği kişiler, gerekli koşulları sağladıktan sonra doğuma alınmalı. Eşi, annesi, kız kardeşi… Böylece anne kendini güvende hissedebilir.

4)Ameliyathanenin anne ve bebek için uygun şartlarda hazırlanmış olması önemlidir. Örneğin, ameliyathane bebek için uygun bir ısıya getirilebilir, doğum sırasında bebeğin rahatsız olmaması açısından ışıklar biraz kısılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Timur Acar ve Eda Özerkan Çiftinden Bebek Müjdesi

5)Bebek doğduktan hemen sonra kordonu kesilmemeli, plasentadan gelen kandan yeteri kadar faydalanması beklenmeli.

Anne-Bebek Dostu Sezaryen Mümkün!

6)Bebeğin doğumdan sonra anne ile ten tene temas sağlaması, anne ve bebek bağlanması açısından çok önemlidir.

7)Acil müdahale gerektiren durumlar olmadığı sürece, bebeğin basit kontrolleri anne göğsündeyken yapılmalı. Hatta ilk emzirme denemeleri yapılabilir.

8)Eğer anne bebeği doğumdan sonra göğsüne alabilecek durumda değilse, bebeğin baba ile ten teması sağlanmalıdır.

9)Doğumdan sonra sakin, anne-baba ve bebek için aile bağlarının güçlenmesine yardımcı olacak bir ortam sağlanmalı.

10) En önemlisi, size bu koşulları sağlayabilecek bir hastane yönetimi ve doktordur. Doğum esnasında tüm doğum ekibi anne ve bebeğe saygılı olmalıdır. Negatif enerji yaratacak konuşma ve tavırlardan kaçınılmalıdır. Bunu da doğumdan önce doktorunuzla konuşarak sağlayabilirsiniz.

Anne-Bebek Dostu Sezaryen Mümkün!

Anne Bebek Dostu Sezaryenin Faydaları

Tıbbi olarak bir sorun olmadığı sürece, sezaryen ameliyatının yukarıda anlatılanlara uygun gerçekleştirilmesi, bebeğin daha az travma ile dünyaya gözünü açmasını sağlar. Güvendiği, 9 ay boyunca yaşadığı yerden bir anda hiç alışık olmadığı ortama doğan bebek, bu koşullar sağlandığında daha az sarsılır. Anne ile bebek arasındaki bağ daha hızlı kurulur. Bebekte emmeye bağlı sorunlar daha az görülür, bebek kendini çok daha huzurlu hisseder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu