Bebek ve Çocuk

9 Aylık Gebelik Takvimi

9 Aylık Gebelik Takvimi

Gebelik önemli ve doğal bir süreçtir. Normal olarak gebelik 40 hafta sürmekte ve bu süre kendi arasında 3 aylık olarak 3 bölüme ayrılır.

9 Aylık Gebelik Takvimi

Gebelik insanların nesillerinin devam ettirilmesinde önemli ve doğal süreçler arasında yer almaktadır. Normal olarak gebelik 40 hafta sürmekte ve bu süre kendi arasında 3 aylık olarak 3 bölüme ayrılmaktadır. Her bir gebe kadın, bu dönemde hem biyolojik hem de psikolojik değişiklikler ile karşılaşmaktadır.

Gebeliğin İlk 3 Ayında Yaşanan Ruhsal Değişiklikler

İlk 3 ayda kadın belki kendisi de anlamadan bir takım değişiklikler yaşamaktadır. Bunlardan en çok gözlenen ise ilk 3 ayda bebeği kaybetme korkusudur. Ayrıca karnında olan yeni küçük insana karşı huzursuzluk ve sorumluluk geçiriyor. Özellikle de genç annelerde ya da beklenmedik gebeliklerde bu rahatsızlık hissi daha fazla olmaktadır.

Gebeliğin İkinci 3 Ayında Yaşanan Ruhsal Değişiklikler

İlk 3 ayın rahatsızlık ve stresinin üstünden gelen anne, artık ikinci 3 ayda daha hassas olmaktadır. Vücudunda meydana gelen fizyolojik değişikliklerin farkına varmaya başlamaktadır. Ağırlık artması o özgüven ve saygıyı azaltabilmekte ve fazla kilolardan dolayı stres yaşanabilmektedir. Bu dönem içerisinde kadın çevreye karşı daha duyarlı olabilmektedir.

Gebeliğin Üçüncü 3 Ayında Yaşanan Ruhsal Değişiklikler

Bu dönem içerisinde bebeği kaybetme korkusu artık geçmekte ve kadını daha çok düşündüren konu yaklaşan doğum olur ve bunun için korku hisleri taşır. Dünyaya gelecek bebeğin sorumluluğunu düşünür. Hem anne hem de baba doğacak bebeğinin yaşamı için stres geçiriyor.

Gebelikte Stres

Gebelik kadının hemen hemen başka bir yaşam tarzına adım atmasıdır. Bu dönemde artmakta olan sorumluluk duygusu kadını strese sokmaktadır. Kadın gebelik döneminde hem kendisi hem bebeği hem de aile hayatı için endişe yaşamaktadır. Bu nedenle gebelik kadının sosyal ve özel hayatına önemli etkisi vardır. Kadın gebelik döneminde iyi anne olabileceği ile ilgili rahatsızlık geçiriyor. Sürekli olarak kötü düşüncelerinden dolayı uykusu bozulabilir ve beslenmesi ise düzensizleşebilir. Aşırı tedirginlik insanlarla ve özellikle de eşi ile ilişkilerine zarar verebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Kızınız İçin Hâlâ İsim Bulamadıysanız Bu İçerik Tam Size Göre!

Gebelikte Kadının Bedenini Algılaması

Gebelik döneminde kadın vücudunun her yerinde fizyolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Süt bezleri bebeği emzirmek için büyüyor, karın genişliyor ve vücudun belli bölümlerinde ise çatlaklar oluşuyor. Bu dönemde aşırı kilo en büyük sorunlardan birisidir. Kadın vücudu su topluyor ve şişlik meydana geliyor, bu duruma gebelikte tartıyı artıran faktörlerden birisidir. Bu değişiklikler kadında artık çekici olmadığını düşünüyor. Bu dönem içerisinde eşlerin kadına verdiği destek ve dikkat oldukça önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu