Bebek ve Çocuk

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi?

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi?

Uzmanlar, anne sütünün yeterli olduğu durumlarda yenidoğan bebeklerin suya ihtiyaç duymadıklarını söylerler.

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi?

Yenidoğan bebeklere su verilir mi sorusu, özellikle ilk defa anne olanların merak ettikleri sorular arasında yer alır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, aslında bu sorunun tek bir cevabının olmadığını, bebeğe su verilme şeklinin bebeğin kaç aylık olduğuna (yaşına) ve beslenme şekline göre değişebileceğini belirtirler. Bebeklerin su içmesi ile ilgili olarak ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin suya ihtiyaç duymadıklarını söylerler. Daha çok yaz aylarında merak edilen bebeğe su verme ile ilgili “Ama çok sıcak, bebek susamaz mı?” sorusuna uzman doktorlar “Eğer anne sütü yeterli ise, hayır susamaz, çünkü anne sütü %90’ı sudan oluşmuş bir gıdadır. Yani özetle oldukça faydalı bir su diyebiliriz.” şeklinde cevap verirler. Peki, yeni doğan bebeğe su verilirse ne olur?   

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi?

0-6 Aylık Anne Sütü Beslenen Bebeklere Süt Yeterli İse Su Verilmez

Uzmanlar, annelerin özellikle yaz aylarında merak ettikleri konular arasında yer alan yenidoğan bebeklerin susamasıyla ilgili soruya, 0-6 aylık sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin eğer süt yeterli ise, susamadıklarını söylerler. Bunun nedeni olarak da anne sütünün içerisinde bebeğin gelişmesini sağlayan; karbonhidratlar,  proteinler, enfeksiyonlardan koruyucu olan antikorlar, vitamin-mineraller, faydalı yağlar ve antibakteriyel maddeler içeren besleyici su olduğunu gösterirler.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yumurtalık Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi?  

“Anne Sütü Alan Bebeğe Su Verilmez” Şeklinde  Yaygın Bir Kanı Var

Anne sütü alan bebeklere sütün yeterli geldiği durumlarda ve bebeğin yeterli kilo aldığı durumlarda sütle birlikte su verilmesinin gerekli olmadığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, yeni doğan bebeğe su verilirse ne olur sorusuna, bebeğe su vermenin onu hasta edeceği için değil, sadece midelerini boşuna suyla doldurmak yerine su ihtiyacını annesinin sütüyle gidermesi için tavsiye ettiklerinin altını çizerler. Bununla birlikte bebeğe anne sütü yeterli gelmiyorsa, bebek yeteri kadar kilo almıyorsa ya da bebek hastaysa, beslenmesine mama eklenmişse, bebeğin özel bir durumu varsa ya da bebek ek gıdaya başlamışsa o zaman mutlaka su vermek gerektiği vurgularlar.  

Mama Yiyen Bebeklere Su Verilmesi

Anne sütüyle beslenen bebeklerde olduğu gibi mama yiyen bebeklere su verilip verilmeyeceği ile ilgili uzmanlar arasında iki farklı düşünce mevcuttur. Bu düşüncelerin ilkinde aynı anne sütünde olduğu gibi mama ile beslenen bebeğin suya ihtiyacı olmadığı belirtilirken bunun nedeni olarak da 100 ml’lik mama yapmak için yaklaşık 90 ml su kullanılmasını bu sebeple de bebeğin yüzde 90 oranında su içtiğini gösterirler. Mama yiyen bebeklere su verilip verilmeyeceği ile ilgili ikinci uzman görüşü ise, anne sütüne eklenen katı gıda, meyve ve sebze gibi ek gıdayla beslenen bebeklere mutlaka su vermek gerektiği, bebek ilk 6 ay içerisinde (yenidoğan) ve hem anne sütü hem de mama yiyorsa suyu çok fazla vermeye gerek olmadığını, sadece bebeğin mama yemesinden sonra birkaç kaşık su vermenin günlük tüketmeleri gereken su miktarı (40-50 cc) için yeterli olduğunu söylerler. 

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi?

Hem Anne Sütü Hem de Mama Sütüyle Beslenen Bebek

Hem anne sütü hem de mamayla beslenen bebeklerin kabızlık sorunu yaşamadıkları durumunda yeterli sıvı aldıklarını söyleyen uzmanlar, bebekte kabızlığın görülmeye başladığı durumlarda su tüketiminin artırılması gerektiğine dikkat çekerler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
4 Aylık Bebek

Yeterli Sıvı Aldığını İdrarına Bakarak Test Edebilirsiniz

Anne sütü ya da mamayla beslenen bir bebeğin yeterli sıvı alıp almadığının en önemli kanıtı bebeğin idrar miktarı olduğunu söyleyen doktorlar, yeterli miktarda sıvı alan bir bebeğin günde ortalama 5-6 defa çişli bezinin değiştirildiğini, idrar renginde koyulaşma olmadığını ifade eder. Bebeğin günde ne kadar idrar yapması gerektiğini, bebeğinizin kilosuyla 24’ü çarpmanız yeterlidir. Diğer bir ifadeyle, 10 kg ağırlığında bir bebeğin günde en az 240 ml çiş yapması gerekir ve bunu dolu ve boş bezleri tartarak kabaca hesaplayabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi?    

Bebeklere Su Ne Zaman Verilir?

Bebeklere ilk su vermeye başlama zamanı uzmanlar tarafından bebeğin katı gıdaya – ek gıdaya başladığı yani bebeğin 6 aydan sonraki zaman olduğu belirtilir. Bu dönemde her ek gıda öğününden sonra bebeğe 15-20 en fazla 30 ml su verilir. Bazı bebekler ek gıdaya başladıktan sonra su içmeyi istemeyebilir. Anne sütünün bol olduğu ve günlük ihtiyacının yüzde 70-80’ini anne sütünden karşılayan bebeklerin çişleri kontrol edilerek idrarda koyuluk olması durumunda su içmeyen bebeğe su içmesi için ısrar edilmelidir.    

Bebeğimin Günde Ne Kadar Suya İhtiyacı Var?

Bebeğinizin günlük ne kadar su içmeye ihtiyacı olduğunu yapacağınız basit hesaplamayla bulabilirsiniz. Ortalama 10 kiloya kadar olan bebeklerin kilo başına 100 ml suya ihtiyacı olduğundan yola çıkılarak 10-20 kilo arasındaki bebeklerin 1 lire + her kilo başına 50 ml hesabına göre, 15 kg ağırlığındaki bir bebeğin yaklaşık bin 250 ml (1 250) suya ihtiyacı olduğu ortaya çıkar. Bunun kabaca hesabı şöyledir.

15 kiloluk bir bebeğin günlük su ihtiyacı hesaplaması; ilk 10 kg için 1 litre, daha sonraki 5 kg için de 5×50= 250 ml sıvıya ihtiyacı vardır. Yani 15 kiloluk bir çocuğun toplam sıvı ihtiyacı yaklaşık 1250 ml civarındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Kurdeşen (Ürtiker) Nedir ve Nasıl Geçer?

8 kiloluk 7 aylık bir bebeğin günlük su ihtiyacı hesaplaması; için örnek vermek gerekirse. 8 aylık bebeğin günlük sıvı ihtiyacı 8 x 100= 800 ml kadardır.

 

Bebeğe Su Nasıl Verilir? (Kaynamış ya da Hazır Su)

Bebeğe verilecek suyu özelliği için tercihen kapalı cam şişede bulunan iyi suların kaynatılıp ılıtılarak bebeğe verilmesinin en sağlıklı yöntem olduğunu söyleyen uzmanlar, bebeğin içeceği suyun 1 yaşına kadar kaynatılmasında fayda olduğunun altını çizerler. Bebeğe suyu veriş şekli ise, bebeğin ayına ve yaşına göre, biberon, delikli suluk denilen bebek bardakları ile yapılabilecekken, daha büyük yaşlardaki bebeklere direk bardakla verilebilir. Burada dikkat etmeniz gereken su verirken cam bardakların kırılıp bebeğe zarar verme ihtimaline karşın, bebekler için özel materyallerden üretilen kırılmaz bardakları tercih etmenizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu