Bebek ve Çocuk

Yenidoğan Bebeğe Ne Hediye Alınır?

Yenidoğan Bebeğe Ne Hediye Alınır?

Türk gelenek ve göreneklerine göre, yenidoğan bebeğe hediye götürmek adettendir.

Yenidoğan Bebeğe Ne Alınır? 

Yenidoğan bebeğe ne alınır? Sorusu hemen herkes tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Bazen yeni doğum yapmış yakın akrabanızın, en sevdiğiniz arkadaşınızın bazen de komşunuzun bebeğine ne hediye götüreceğiniz konusunda karasız kalırsınız. Aklınızdan birçok hediye seçeneği geçer ama hiçbirisinde karar kılamazsınız. Gönlünüzden, satın alacağınız hediyenin arkadaşınızın / akrabanızın en çok ihtiyaç duyduğu, işine en çok yarayan, görünce sevinçten deliye döneceği o muhteşem hediyeyi götürmek geçer. Ama bu hediyenin ne olduğunu ne kadar düşünürseniz düşünün hiçbir zaman bulamazsınız. Bu konuda İlk aklınıza teknolojiden yararlanmak gelir. Arama motorunda yaptığınız aramalarda karşınıza çıkan alışveriş siteleri bu konuda bir kez daha hayal kırıklığı yaşamanıza neden olur. Söz konusu durumları yaşayan, ailesinde ya da yakınında birinin bebeği olduğunda ona ne hediye alacağını düşünenler ve bu konuda kararsız olanlar için hazırladığımız yazımızda kız ve erkek bebek hediye listesi fikir sahibi olmalarına yardımcı olacağını düşünüyoruz. Peki, yeni doğmuş bebeğe ne hediye gider?

Yeni Doğmuş Bebeğe Ne Gider?

Türk adet ve geleneklerine göre, bebeği olan ailelerin mutluluğunu paylaşmak, bebeğin ihtiyaçları konusunda destek olmak amacıyla ailesine çeşitli hediyeler götürülür. Bu hediyeler kimi zaman altın olurken kimi zaman da bebek giysisi, bebek eşyaları, oyuncak olmaktadır. Bebeğe gidecek olan hediyeler bebeğin ailesinin size olan yakınlık derecesine göre değişirken, hediyeyi alacak kişinin bütçesine göre de değişiklik göstermektedir. Hediye seçiminde dikkat edilecek diğer bir konu da aldığınız hediyeyi hastane ziyaretinde mi yoksa eve ziyarete gittiğinizde mi verecek olduğunuzdur. Zira bu iki seçenekte almanız tavsiye edilen hediyeler biraz farkılık gösterebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Dünyaca Ünlü Şarkıcı 50 Yaşında Anne Oldu!

Yenidoğan Bebeğe Ne Hediye Alınır?

Hastane Ziyaretinde Götürülecek Hediyeler

Bebeği olan akrabanızı, yakınınızı ya da arkadaşınızı hastaneye ziyarete gittiğinizde hediyesini de vereyim diyorsanız aşağıda belirttiğimiz hediye seçeneklerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. 

 • Altın; en çok tercih edilen bebek hediyelerindendir. Çeyrek altın, gram altın, yarım altın hem kız hem de erkek bebekler için alabilirsiniz. Bu hediyenin anne baba tarafından beğenilmeme gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Hemen herkes için genel kabul görmüş bir hediye olan altını aile isterse bebeğin geleceği için birikim yapar isterse de bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda kullanır. Hediye seçmekte zorlanıyorsanız ya da bütçeniz el veriyorsa alınabilecek en iyi hediye altındır. Bu hediyeyi hem hastane ziyaretinde hem de ev ziyaretinde götürebilirsiniz.
 • Bebek Nazar İğneleri / Maşallah; Kız ve erkek bebeklerin ikisi için de uygundur. Bütçenize göre altın ya da gümüş olanları tercih edebilirsiniz. 
 • Sipariş Gönderiler; bebeği olan yakınınızı tebrik etmek için sürpriz hediye göndermeyi düşünebilirsiniz, İnternet üzerinden de sipariş verebileceğiniz sevimli hediyeler gönderebilirsiniz. (Çiçek dışında; zira hastanelerin pek çoğu odalara çiçek kabul etmiyor bu nedenle gönderseniz de hediyeniz danışma masasını süsleyebilir.) Bu hediyeler; pelüş oyuncaklar, çiçek formunda yapılmış kokulu taş aranjmanlar, çikolata şeker sepeti, bebek sepetleri, bebek çikolatası ya da anne için özel tasarlanmış nazar kolyesi olabilir. Bu hediyelerin hem kız hem de erkek bebekler için ayrı ayrı tasarlanmış olmasından dolayı hem kız hem de erkek bebek için tercih edebilirsiniz.

Ev Ziyaretinde Götürülecek Hediyeler

Yeni bebeği olan yakınınıza alacağınız hediyeyi evine ziyaretine gittiğinizde vermeyi düşünüyorsanız, alacağınız hediyeleri daha geniş kapsamlı olarak düşünebilirsiniz. Bu hediyeler içinde; bebek giysileri, oyuncaklar, bebek odası için eşyalar, bebek odası kapı süsleri gibi bütçenize göre seçebileceğiniz birçok alternatifler yer alır. İşte bebek tebrik ziyaretinde götürebileceğiniz hediye önerileri;

 • Altın; altın hem ev hem de hastane ziyaretlerin en fazla seçilen hediyeleri arasında ilk sırada yer alır. Hediye alacağınız altını bütçenize göre, gram, çeyrek ya da yarım altın gibi farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz. 
 • Bebek Kıyafetleri; yenidoğan bebeklere alınacak hediyeler arasında ilk sırada bebek giysileri de alır. İlk etapta bebek giysileri iyi bir seçenek gibi görünse de günümüzde yenidoğan bebek ihtiyaç listelerinde yer alan takım takım pijamalar ve giysilerin yer alınması, bebeğin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacağından sizin hediyenizi kullanmaya fırsat olmadan bebek büyüyebilir. Şayet bebek büyüdüğü zaman giysin düşüncesi ile bebek kıyafeti hediye alacaksanız aldığınız yaş aralığındaki giysinin hangi mevsimde giyileceğine dikkat edin, Zira Temmuz ayında doğan bir bebeğe altı ay sonrasında giyebileceği bir kıyafet almayı düşünüyorsanız onu mutlaka kış mevsimine uygun alın. Çünkü bebek altı aylık olduğunda satın aldığınız yazlık kıyafeti giyemeyecektir. Söz konusu risklerle karşılaşmamak adına bebeğin her mevsimde rahatlıkla giyebileceği pamuklu takımları almayı tercih edebilirsiniz. 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Tescilli Güzel Azra Akın Anne Oluyor!

Yenidoğan Bebeğe Ne Hediye Alınır?

 • Yün yelek, süveter, hırka,  patik; hediye götüreceğiniz bebek kış bebeği ise, örgü eşyalar iyi bir seçenek olabilir. 
 • Bebek Bezi; bebeği olan herkesin ilk akla gelen hediye şüphesiz bebek bezleridir. Öyle ki bebekler doğdukları ilk aylarda o kadar çok bez kullanırlar ki, anne babalar önceden ne kadar stok yaparlarsa yapsınlar yeterli ihtiyacı karşılamaz. Bu nedenle bebek bezi çoğu kişi için en iyi hediye seçeneği gibi görünse de bu düşünce hiçbir zaman hayata geçmez ve sadece bir düşünce olarak kalır. 

Yenidoğan Bebeğe Ne Hediye Alınır?

Bunlar dışında yenidoğan bebeklere hediye olarak görülebilecek diğer alternatifler ise şöyle sıralanır;

 • Oyun Parkı,
 • Mama sandalyesi,
 • Hamak,
 • Sallanan koltuk,
 • Oyuncak ,
 • Beşik üstü dönence,
 • Bebek odası için gece lambası,
 • Bebek odası abajuru,
 • Bebeğin oda kapısına asılabilecek isminin yazılı olduğu kapı süsü,
 • İsminin yazılı olduğu bir ayna.
 • Yürüteç
 • Bebek fotoğraf albümü
 • Bebek fotoğraf çerçevesi

Yenidoğan Bebek İhtiyaç Listesiİçin TIklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu