Bebek ve Çocuk

Yeni Annelerde Uyku Düzeni

Yeni Annelerde Uyku Düzeni

Doğumdan sonraki ilk aylarda yeni annelerin ve bebeklerinin uyku düzeni hemen hemen hiç yoktur.

Yeni Annelerde Uyku Düzeni

Doğumdan sonra yeni annelerin alışmak zorunda oldukları konuların başında uyku düzeni gelir. Doğumdan sonraki ilk aylarda annelerin ve bebeklerinin uyku düzeni hemen hemen hiç yoktur. Bebeğin sıklıkla uyanarak beslenmek istemesinin yanında, annenin doğum yorgunluğunu atmaya çalışması uykusuzluk sorununa neden olur. Bununla beraber, diğer bir taraftan da bebeğin gelişiyle değişen evin yeni düzenine ayak uydurmak annede tam bir karmaşaya neden olur. 

Bebeğiniz Ne Zaman Uyursa Siz de O Zaman Uyuyun

Yenidoğan bebeklerin ilk zamanlar günde 14-18 saat uyumalarına rağmen, bu uykunun kesintisiz olmaması, belli aralıklarla annenin emzirmek, altını değiştirmek gibi bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için gece pek çok kez uyanması uyku düzenlerini bozar. Bu nedenle uzmanlar ilk aylarda bebek ne zaman uyursa annenin de hemen uyuması gerektiğini belirtir. Bu davranış annenin bebeğiyle ilgilendiği zaman tükettiği enerjiyi telafi etmesini sağlayacaktır. Emziren annelerin enerji tüketimi normalden 500 kalori daha fazladır. Bu nedenle annenin gün boyunca dinç kalabilmesi için mutlaka uykusunu alması ve dinlenmesi gerekmektedir. 

Yeni Annelerde Uyku Düzeni

Aile Büyüklerinden ve Babadan Yardım Alın

Bebeğiniz büyürken aile büyüklerinden alacağınız yardım, bu süreci rahat geçirmenize büyük fayda sağlayacaktır. Sorumlulukları tek başınıza üstlenmemeli ve eşinizden, ailenizden destek alıp, dinlenmeye vakit ayırmalısınız.

Beslenmenize Dikkat Edin

Yeni anneler, hem bebeklerinin hem de kendilerinin sağlığı için günlük kalori, potasyum ve sıvı alımını arttırmalıdır. Bu annenin sütünü ve yorgunluğunu da doğrudan olumlu etkiler. Gündüzleri bebeğinizle birlikte temiz hava almanız, uykudan önce hafif müzik dinlemeniz ve bebeğinizi her gün aynı saatlerde uyutmaya çalışmanız uyku düzeninizi oluştururken size yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gülşen ve Ozan Çolakoğlu Bebeklerinin Fotoğrafını Paylaştı

 Bakmanızda Fayda Var : Yenidoğan Uyku Düzeni

Kendiniz İçin Uyuma Yöntemleri Geliştirin

 Bebeğinizi uyuturken kendiniz için de rahat uyuma yöntemleri geliştirebilirsiniz. Bu konuda zorlanırsanız şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Yatağınızı rahat bir hâle getirin,

Odada televizyon varsa kapatın,

Odanın serin ve karanlık olmasını sağlayın,

Yatmadan önce nikotin, kafein almayın,

Uyku tutmazsa kalkıp meşgale bulun ve sonra yeniden uyumayı deneyin,

Bebeğinizle gereğinden fazla ilgilenmeyin, sadece ağlamasını takip edin,

Eşinizle birlikte görev paylaşımı yapın,

Bebeğinizi kucağınıza almak için aceleci olmayın, bebeğiniz aç ya da rahatsız değilse bir süre sakinleşmesini bekleyin,

Çevrenizdeki dostlarınızın yardım teklifini kabul edin,

Dinlenmek için mutlaka uyumanız gerektiğini düşünmeyin, kendinize ayıracağınız bir saatlik süre bile size kaybettiğiniz enerjiyi kazandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu