Bebek ve Çocuk

Uzun Dönem Emzirmenin Anne İçin 9 Faydası!

Uzun Dönem Emzirmenin Anne İçin 9 Faydası!

Bu makalemizde; kısa veya uzun süreli emzirmenin anne için faydalarını derledik. İşte, emzirmenin anneye faydaları…

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Doğumdan sonra bebeğin beslenme ihtiyacını karşılayan anne sütünün bebek için ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya, anne için? Bu makalemizde; uzun süreli emzirmenin anne için faydalarını derledik. İşte, Emzirmenin anneye faydaları…

İlk 6 Ay Yalnızca Anne Sütü

Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiğini belirtmektedir. Anne sütü, bebeğinizin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri karşılayan en iyi besindir. Sindirimi kolay ve doğaldır. 6. aydan sonra ise anne sütü destekli ek gıdaya geçilmesi tavsiye edilir. Böylece hem bebeğinizin çiğneme fonksiyonu gelişir hem de ihtiyacı olan vitaminleri besinler aracılığı ile de alabilir. En az 1 yaşına kadar anne sütü ile beslemek, hem anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirecektir hem de bebeğin anne sütünün faydalarından daha uzun süre yararlanmasını sağlayacaktır.

*Emzirmenin bir faydası daha ortaya çıktı!

Uzun Dönem Emzirmenin Anne İçin 9 Faydası!

Bebeğin Bağışıklığını Arttırıyor

Yapılan pek çok araştırma, anne sütünün ilk 6 ay bebeğin ihtiyacı olan yağ, vitamin ve protein ihtiyacını karşıladığını ortaya koymaktadır. İçindeki bu zengin bileşen ise bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olmaktadır. Anne sütü ile yeteri kadar beslenen bebeklerin, yetişkin olduklarında astım, alerji ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimalinin daha düşük olduğu bilinmektedir. Anne sütünün %80’inden fazlası su olduğu için, ilk 6 ay su içirmenize bile gerek yoktur. Su içirmeniz sağlıksız olduğu için değil, midesinin çabucak dolmasına ve yeteri kadar anne sütü şifasından faydalanamamasına neden olabileceği için önerilmemektedir. Bu nedenle dilediğiniz zaman su içirebilirsiniz ancak midesini dolduracak kadar vermemeye gayret edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğinizin Beyin Gelişimi Sizin Elinizde

*Emzirirken bebeğiniz meme ucunuzu mu ısırıyor?

Uzun Dönem Emzirmenin Anne İçin 9 Faydası!

Emzirmek, öylesine büyülü bir süreç ki hem anne hem de bebek sağlığı için sayısız faydası bulunur. Öyle ki, emzirme sırasında salgılanan hormonlar başta kan akışı olmak üzere neredeyse tüm hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.  İşte, emzirmenin anne için faydalarına birkaç örnek…

Emzirmenin Anne İçin Faydaları

  • Emzirmek, meme ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklardan mümkün mertebe korunmaya yardımcı olur.
  • Bebeğini emziren kadınlarda kan yağında artış, hipertansiyon ve kalp hastalıkları ile daha az karşılaşılmaktadır.
  • Bebeğini 1 yıldan fazla anne sütü ile besleyen kadınlarda iltihaplı romatizma hastalığına karşılaşma ihtimali düşmektedir.
  • En az 15 ay emziren annelerde MS hastalığı görülme sıklığının düştüğü saptanmıştır.
  • 1 yıldan uzun süren emziren kadınlarda tip 2 diyabet ve metabolik sendrom riski düşmektedir.
  • Emziren kadınların lohusalık sürecinden kanaması daha az olacağından ve emzirme dönemi boyunca adeti gecikeceğinden demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık riski azalır.

Uzun Dönem Emzirmenin Anne İçin 9 Faydası!

  • Emzirme döneminde bazal metabolizma hızı artacağından, bu dönemde kilo vermeye yardımcı olur.
  • Emzirmek, doğumdan sonra rahmin daha hızlı toparlanmasını sağlar. Emzirme esnasında  salgılanan oksitosin hormonu, rahmin yenilenmesini ve doğum öncesi haline hızlı bir şekilde dönmesini sağlar. Rahmin hızlı toparlanması, lohusalık kanamasını da azaltacaktır.
  • Emziren kadınlar, bebeğinin kendi sütüyle beslendiğine tanıklık ettiğinde annelik konusunda kendilerine duyduğu güven artar, duygusal motivasyon ve tatmin sağlanır.

*Bebeğin memeyi reddetmesine sebep olabilecek 10 durum!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu