Bebek ve Çocuk

Umut Bebek Hayata Tutunmayı Başardı!

Umut Bebek Hayata Tutunmayı Başardı!

23 haftalıkken 648 gram ağırlığında ve 28 cm boyunda dünyaya gelen Umut bebek hayata tutunmayı başardı.

23 haftalıkken 648 gram ağırlığında dünyaya gelen Umut bebek hayata tutunmayı başardı. 3 ay yoğun bakımda kalan Umut, sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu oldu.

648 Gram Doğan Umut Bebek Hayata Tutunmayı Başardı!

İstanbul’da yaşayan Yasemin ve Erdal Babacan çifti, geçtiğimiz yıl çocuk planları yapıyordu ancak çeşitli sağlık problemleri nedeniyle bu planlarını ertelediler. Yaklaşık 7 yıldır evli olan çift, tam yumurta çatlatma iğnesi kullanmaya başlayacakken gebeliğin gerçekleştiğini öğrendi. Hamileliğinin ilk 5 ayında hiçbir sorun yaşamayan Yasemin Babacan, 5,5 ayı geride bırakırken rahim ağzı yetmezliğinden dolayı kesenin dışarı sarktığını öğrendi. Bunun üzerine operasyona alınan ve rahim ağzına dikiş atılan Yasemin’in, doğuma kadarki süreci yatarak geçirmesi gerekiyordu. 3 hafta boyunca evde istirahat ederken ağır bir mantar enfeksiyonuna yakalan anne adayı, tedavi görmesine rağmen şikâyetleri azalmayınca doktoruna başvurdu.

Hastalığın hem kendisi hem de bebek için ciddi risk teşkil edecek kadar ilerlediğini öğrenen anne, doktoruyla görüştükten sonra doğuma alındı. Doğumunu “Dikişlerimi açıp suni sancı vererek doğumu gerçekleştireceklerini söylediler. Sabaha kadar kimse uyumadı, bol bol dua ederek bir mucize gerçekleşsin istedik ve o mucize gerçekleşti. Umudumuz doğdu.” şeklinde anlatan Yasemin Babacan, 648 gram ve 28 cm boyunda dünyaya gelen bebeğini doğumdan 8 saat sonra gördüğünü söyledi. “Entübasyon yapılmıştı. Gördüğümde minicikti ve parmakları simsiyahtı. Kaburgaları belli oluyordu, çok zayıftı. Ama yaşayacağına inandık, bizi inandırdı.”

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Umut Bebek Hayata Tutunmayı Başardı!

Mantar Enfeksiyonu Kalbine Kadar Yayılmıştı

Umut bebeğin 30 gün boyunca mantar enfeksiyonuyla savaştığını söyleyen anne, “Enfeksiyon kalbine kadar sıçramıştı ama çocuğumuz bunu da mucizevi bir şekilde yendi. Bir şeylerin bittiğini düşündüğümüz zamanlar oldu ama asla umudumuzu yitirmedik.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Alkol Kullanımı Bebeği Nasıl Etkiler?

3 Ay Yoğun Bakımda Kaldı

Prof. Dr. Filiz Bakar, Umut bebeğin sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi: “Bazı durumlarda anne veya bebeğin sağlığını riske atacak bir hastalık olduğunda doktorlar erken doğum kararı alabiliyor. Umut bebek için de aynı şey oldu, annesinde ağır mantar enfeksiyonu vardı. Eğer Umut’u doğurtmasaydık annesinin hayatını riske atmış olacaktık. Bebeğimiz 3 ay yoğun bakımda kaldı ve çok zor bir süreç atlattı. Şu anda sağlığı gayet iyi ve kalıcı hasar gösteren herhangi bir belirtisi yok. Umudumuz nörolojik olarak da ileride süreci sağlıklı bir şekilde tamamlaması yönündedir.”

Diğer haberlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu