Bebek ve Çocuk

Ukrayna’da Yeni Bir Üreme Yöntemi

Ukrayna'da Yeni Bir Üreme Yöntemi

Ukrayna’da dünyada ilk kez uygulanan yeni bir üreme yöntemi sonucunda “üç ebeveynli bebek” doğumu gerçekleştirildiği bildirildi.

Ukrayna’da Yeni Bir Üreme Yöntemi

“Mitokondri bağışı” adındaki bu yöntem ile 2016 yılında Amerika’da dünyaya gelen çocuk, annesi ve babasının DNA’sı dışında bir bağışçının genetik kodunu da taşıyor. ABD’li doktorlar bu yöntemi bebeğin annesinin taşıdığı genetik bir hastalığı yok etmek adına kullandı. Ukrayna’da dünyada ilk kez uygulanan yeni bir üreme yöntemi sonucunda “üç ebeveynli bebek” doğumu gerçekleştirildiği bildirildi. Klinik müdürü olan Valeriy Zukin, düzenlediği basın toplantısıyla dünyada ilk kez uygulanan bir yöntem ile bu ayın başında bir doğum gerçekleştirdiklerini belirtti. Zukin, ebeveynlerden alınan hücrelerin başka bir kadından alınmış döllenmiş yumurtaya yerleştirilmesi sonucunda bebeğin doğduğunu belirtti.  

Yöntem Kısırlık Tedavisinde Uygulandı

Kısırlık problemi olan 34 yaşındaki bir kadının 15 yıldır gebe kalamadığını, hastanın uzun yıllar boyunca Ukrayna ve İsrail’de tüp bebek yöntemi ile gebe kalmaya çalışsa dahi başarılı olunamadığını belirten Zukin, “Hasta bizim kliniğimizde bu ay başında kendi bebeğini doğurdu. İlk defa ebeveynlerden alınan hücrelerin donörden alınmış yumurtaya transferi ile gebelik gerçekleşti.” dedi.  

“Bu Yöntem Dünyada İlk Kez Olarak Kayıtlara Geçti”

Zukin, uygulanan yöntem ile hastanın ve eşinin hücrelerinin temizlenerek donörden alınan yumurtaya aktarıldığını belirterek, “Sonuçta yenilenen yumurtada, genetik yapıda annenin ve babanın DNA’sından 25 bin gen, donörden ise 37 gen oluştu. Yani bebek üç ebeveyn sahibi oldu. Gebelik boyunca DNA’ların varlığı Ukrayna ve Almanya’da laboratuvarlarda onaylandı. Uyguladığımız bu yöntem ile doğumun gerçekleşmesi “dünyada ilk kez” olarak kayıtlara geçti.” dedi. Yöntemin dünyada yalnızca İngiltere’de yasal olduğu belirlendi. Yalnız henüz Ukrayna’da bu konuda bir düzenlemenin bulunmadığı da belirtildi. Zukin, “Mitokondrilerden kaynaklanan kırılmalar dahil kromozom kırılmaları olan embriyoları olan çiftler var. Benzer çiftler söz konusu yöntemi kullanabilir.” diye de ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Kıyma Dolgulu Patates Topları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu