Bebek ve Çocuk

Türk Annesinden Emzirme Konusunda Dünyaya Ders!

Türk Annesinden Emzirme Konusunda Dünyaya Ders!

Emzirme haftasına özel yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; Türk annesi, emzirme konusunda diğer ülke ülkelere kıyasla daha bilinçli ve daha istekli!

Bir bebek markası, ‘Emzirme Haftasına’ özel dünya çapında yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre, Türk anneleri bebeğini emzirme konusunda her geçen gün bilinçleniyor. 2015’te yapılan çalışmalar, Türk annelerinin %34’ünün bebeğini ilk 6 ay anne sütü ile emzirmeyi düşündüğünü ortaya koyarken, bu yıl Türkiye emzirme oranları incelendiğinde bu sayı %44’e yükseldi. Böylece Türkiye emzirme istatistikleri ile diğer ülkelerin ortalamasının üstünde bir sonuç elde etti. Ancak durum, çalışan anneler için pek iç açıcı değil.  

Türkiye emzirme istatistikleri, Türk annesinin emzirmeyi ne kadar önemsediğini ortaya koydu!

Türk Annesinden Emzirme Konusunda Dünyaya Ders! 

Emzirme Haftasına özel yapılan araştırmaya, Türkiye’den 1000 anne katılırken, 9 ülkeden 12.000 anne ile görüşüldü. Türkiye emzirme oranları incelendiğinde, Türk annelerinin bebeğini anne sütü ile besleme konusunda her geçen gün bilinçlendiği ortaya çıktı. 2015 yılında yapılan araştırmalarda, bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeyi düşünen kadınların oranı %34 iken, bu oran 2017 yılında %44’e yükseldi. Yapılan son araştırmanın sonuçlarına göre; Türkiye’de annelerin %46’sı bebeklerini 6-12 ay arası anne sütü ile emzirmeyi planlarken, %38’i 1 yılın üzerinde emzirmeyi düşünüyor. Bu oran, diğer ülkelerde Türkiye ortalamasının çok altında yer alıyor.   

Türk Annesinden Emzirme Konusunda Dünyaya Ders!  

Araştırmanın diğer çarpıcı sonuçları

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; Türk annesinin emzirme konusundaki en büyük endişesinin, bebeğin meme ucunu tam olarak kavrayamaması, diğer bir çekincesi ise sağlık profesyonellerinin önerdiği süre kadar bebeğini emzirememek olduğu ortaya çıktı. Emzirmeyle alakalı karşılaşılan en büyük sorun sorulduğunda ise annelerin büyük bir çoğunluğu meme ucu çatlakları cevabı verdi. Aynı zamanda geceleri uyanmak zorunda kalmak da annelerin sorunları arasında yer aldı.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
En İyi Bebek Maması Hangisi?

Çalışan anne emzirme konusunda problem yaşıyor!

Türkiye’de çalışan ve emziren annelerin günde 1,5 saat süt izni bulunuyor. Ancak yapılan araştırma kapsamında; annelerin %60’ı ulaşım sorunu, yönetici yaklaşımı ve iş yoğunluğu gibi nedenlerle bu haklarından yararlanamadığını ifade etti. Yine aynı araştırmaya göre; emziren anneler iş yerinde sütünü sağmakta zorlanıyor ve yöneticileri tarafından desteklenmiyor. Doğumdan sonraki 6 aylık ücretsiz izin hakkının da kullanılmadığı görülüyor. Annelerin %68’i bu hakkından yararlanmak istemediğini belirtti. Bunun nedeni olarak da iş yeri ile yaşanabilecek sorunlar gösterildi.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu