Bebek ve Çocuk

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp bebek tedavisinin yapılması uygun görülen çiftlere uygulanan işlemler sonucunda çiftleri mutlu edecek sonuçlar alınabildiği gibi bazı durumlarda istenilen sonuç alınamaz.

Tüp bebek, tek bir sperm hücresinin yumurta içerisine enjekte edilmesiyle çiftlerin bebek sahibi olunmasını sağlayan mikroenjeksiyon-ICSI yöntemidir. Dünyada ve Türkiye’de doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler tarafından tercih edilir. Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması çiftlerle ön görüşme ve muayene aşamasıdır. Bu aşamada çiftler tedavi açısından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda uygulanacak olan tedaviden ne denli başarılı sonuçlar alınacağı öngörülmekte olup, tedaviye uygunluk durumu görülmeyen çiftler ihtimaller arasında yer alır ve tedavinin başarısıyla ilgili gerekli açıklamalar yapılır. Tüp bebek tedavisinin yapılması uygun görülen çiftlere yapılan işlemler sonucunda çiftleri mutlu edecek sonuçlar alınabildiği gibi bazı durumlarda istenilen sonuç alınamaz. Peki, Tüp bebek neden başarısız olur? Tüp bebek tedavisinin tutmama nedenleri nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinin Tutmasını Engelleyen Faktörler

Uzmanlar, tüp bebek tedavisinde başarısızlık nedeni olarak tüp bebek tedavisinin uygulanmasına engel olan faktörler olabildiği gibi tedavinin uygulama aşamasında da tedavinin sonucunu olumsuz etkileyen faktörlerin mevcut olduğunu söylerler. Bunun sonucunda tüp bebek tedavisinde tutmama olarak adlandırılan durumun gerçekleşebileceği belirtilirken, tüp bebeğin tutmamasına etki eden bir takım faktörlerden bahsedilir.  

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp Bebeğin Tutmama Nedenleri

Tüp bebek tedavisinin başarısız olma nedenleri arasında kadının daha önce geçirmiş olduğu cerrahi operasyon sonrasında ya da geçirmiş olduğu enfeksiyon nedeniyle rahim zarının incelmesi veya çeşitli etkenlerle rahim kalınlığının 8 mm ile 10 mm arasında olması durumu  tüp bebek tedavisinde tutmama sebepleri arasında gösterilir. Tüp bebek tedavisinin tutmama nedenlerinden bir diğerinin de rahim çerisine transfer edilmiş embriyoların, tüplere doğru ilerlerken farklı bölgelerde takılarak dış gebelik sorununu meydana getirmesi olduğu belirtilir. Yaşanan bu olay tüp bebek tedavisinin tutmama nedenleri arasında gösterilirken, yanlış bölgede tutunma kusuru olarak adlandırılır. Tüp bebek tedavisinde başarısızlık nedenleri birçok farklı faktör altında değerlendirilir. Bu faktörler ise, şöyle sıralanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte Anomali Taramasının Önemi

Tüp Bebek Tedavisinde Tutunmama Nedenleri; Birincil Faktörler 

 • Yumurtanın gelişmesi için kadının ilaç protokollerinin uygun olmaması,
 • Embriyonun, genetik yapısında meydana gelen bozukluklar,
 • Embriyonun oluştuğu kültür ortamının yetersizliği,
 • Embriyonun dış zarında oluşan kalınlaşma,

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Sebepleri; İkincil faktörler  

 • Rahim içerisinde polip, miyom gibi oluşumların varlığı,
 • Rahim iç duvarına etki eden yapısal nedenler, 
 • Anne adayında genetik ya da sonradan meydana gelen immünolojik bozukluklar,
 • Rahim içerisinde yapışıklıklara neden olan bazı cerrahi girişimler, 

Tüp Bebek Tedavisinde Tutunmama Sebepleri; Üçüncül Faktörler  

 • Anne adayının tüplerinde şişme ve tıkanıklık durumunun yaşanması,
 • Anne adayında mevcut olan çikolata kisti hastalığı,
 • Enfeksiyon veya karın içi cerrahi girişimleri sonrasında anne adayının tüplerin olumsuz yönde etkilenmesi.

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tedaviye Karar Vermeden Önce Başarısızlığa Neden Olan Faktörleri Ortadan Kaldırın

Tüp bebek tutunmama nedenlerinin genellikle önceden saptanabilen ve önlenebilen durumlardan birisi olduğunu belirten uzmanlar, tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmaya karar vermeden ve tedaviye başlamadan önce mutlaka başarısızlığa neden olan faktörlerin varlığının tespit edilmesi ve çözülebilecek problemlerin ortadan kaldırılmaya çalışılması gerektiğini belirtirler. Ancak bu şekilde  tüp bebek tedavisinden istenilen başarılı sonucun alınabileceği ifade edilir.

Tüp Bebek Tedavisi Süreci ve Aşamaları ile ilgi detaylar için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu