Bebek ve Çocuk

Tatile Çıkacak Hamileler Dikkat! Yüzmek İçin Havuzu mu Denizi mi Tercih Etmelisiniz?

Tatile Çıkacak Hamileler Dikkat! Yüzmek İçin Havuzu mu Denizi mi Tercih Etmelisiniz?

Yaz aylarının gelmesi ve tatil mevsiminin başlamasıyla gebeler, tatilde denize girmek mi yoksa havuza girmek mi daha sağlıkldır merak etmeye başladı.. Biz de sizler için bu konudaki uzman görüşlerini bir araya getirdik.

Hamilelikte Yüzme Denizde mi Havuzda mı Olmalı?

Uzmanlar hamilelikte yapılacak en sağlıklı spor aktivitesinin yüzme olduğunu belirtirler. Gebelikte yüzme hareketleri, anne adaylarında hamilelik nedeniyle oluşan ödem ve duruş pozisyonundan kaynaklanan ağrıları azaltır. Hamilelikte Yüzme sporunun tüm kasları çalıştırması, tansiyonu düşürmesi ve  sayılamayacak pek çok faydasının olduğu belirtilir. Uzmanlar yüzme aktivitesinin anne adaylarına pek çok olumlu etkisi nedeniyle düzenli olarak yapılmasını isterler. Ancak önemli olan konu hamilelikte yüzme sporunu yaparken havuz mu deniz mi tercih edilmelidir?

Gebeliğin ilk Aylarında Yüzme Bulantıyı Azaltıyor

Uzmanlar, hamileliğin ilk 3 ayı denize girilir mi sorusuna cevap olarak, gebeliğin ilk aylarında yüzmenin bulantı ve kusma şikayetini azalttığını ifade ederler. Gebelikte yüzme sporunun sakin, dikkatli ve aşırı yorulmayacak kadar yapılması gerektiğinin altı çizilir. Hamilelik döneminde anne adaylarının; su kayağı,  jakuzi, dalma ve sauna gibi aktivitelerden kaçınması  gerektiğine dikkat çekilir. Hamilelik döneminde kramp girme olasılığının yüksek olması nedeniyle anne adaylarının denizde çok açılmadan sığ yerlerde yüzmeleri önerilir. Gebelikte düşük tehlikesi, kanama ve su gelmesi gibi ihtimaller varsa yüzme ve diğer aşırı aktiviteler yapılmamalıdır.

Tatile Çıkacak Hamileler Dikkat! Yüzmek İçin Havuzu mu Denizi mi Tercih Etmelisiniz?  

Haftada 3-4 Gün Yüzün

Hamilelikte yüzme ile ilgili uzmanlar hafta 3-4 gün yarım saat süreyle yüzmenin yeterli olduğunu ifade ederler. Her sporda olduğu gibi yüzmeye başlamadan önce de yavaş yavaş ısınma hareketlerinin yapılması önerilir. Gebelikte yüzme aktivitesini yaparken; aşırı yorgunluktan, uzun süre nefes tutmaktan kaçınılması gerekir. Hamilelikte yüzme pozisyonları olarak; kendinizi rahat ettirecek herhangi bir yüzme stilini kullanabilirsiniz. Yüzmeye başlamadan önce, sırasında ve sonrasında yeterli miktarda sıvı almak su kaybını önlemek açısından önemlidir. Uzun bir süre bir şeyler yemeden yüzmeniz kan seviyenizi düşüreceği için aktivite sonrasında meyve vb. yemeniz önerilir.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gülşen'den “Dadı” İddiasına Yanıt

Tatile Çıkacak Hamileler Dikkat! Yüzmek İçin Havuzu mu Denizi mi Tercih Etmelisiniz?  

Havuz mu Yoksa Deniz mi?

Anne adayları hamilelik döneminde denizde mi yoksa havuza mı girmenin daha sağlıklı olduğunu merak ederler. Bu konuda uzmanlar, denizin gebe olmayan kişilerde olduğu gibi gebeler için de daha sağlıklı olduğunu ifade ederler. Buna neden olarak da, havuzda pek çok kişinin yüzmesine bağlı olarak enfeksiyon riskinin yüksek olduğudur. Buna neden olarak da havuzlarda dezenfeksiyon amacıyla bazı maddelerin katılması aşamasında bu maddelerin dozunun aşırıya kaçması olarak gösterilir. Hamilelikte havuza girmek sakıncalı mı? Dozu aşılmadan dezenfekte olan havuzların gebeliğe zararı olmayacağını ifade edilirken, dezenfektasyon maddelerinin aşırı dozlarda kullanılmasının hamileliğe zarar vereceği ifade edilir.

Tatile Çıkacak Hamileler Dikkat! Yüzmek İçin Havuzu mu Denizi mi Tercih Etmelisiniz?  

Ölçümü Yapılmış,  Denize Girilebilir Onayı Alan Yerlerden Girin

Hamilerin denize girmeleriyle ilgili olarak tavsiyelerde bulunan uzmanlar, denize girilecek olan plajın deniz suyu ölçümlerinin yapılmış ve yetkililer tarafından denize girilebilir yerler arasında ilan edilmiş olmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerler.

Bu Belirtilerde Mutlaka Doktora Başvurun

Hamilelikte yüzme sporu yaparken göreceğiniz ; karın ağrısı, sancı, göğüs ağrısı, kramp, kanama, çarpıntı ve  su gelmesi gibi herhangi bir durum söz konusu olduğunda mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.      

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu