Bebek ve Çocuk

Tarihte Uygulanmış Olan En İlginç 4 Gebelik Testi!

Tarihte Uygulanmış Olan En İlginç 4 Gebelik Testi!

Evde uygulanan gebelik testleri, anne adaylarının hamile olup olmadıklarını anlamak için başvurdukları ilk testlerdir.

Evde uygulanan gebelik testleri, anne adaylarının hamile olup olmadıklarını anlamak için başvurdukları ilk testlerdir. Günümüzde çubuk testler olarak kolayca kullanılan testler, tarihte çok ilginç metotlarla yapılmaktaydı. Bu ilginç testlerden 4 tanesini sizler için derledik.

1 – Buğday ve Arpa Testi

  Tarihte Uygulanmış Olan En İlginç 4 Gebelik Testi!   

En eski evde uygulanan hamilelik testlerinden birisi olan buğday ve arpa testi, Antik Mısır’dan günümüze kadar gelmektedir. 1350 yılında gebelik şüphesi olan kadınların buğday ve arpa tohumları üzerine idrar yapmaları tavsiye ediliyordu. Bunun sonucunda eğer buğday filizlenirse kız bebek olacağı, arpa filizlenirse erkek bebek olacağı belirtiliyor. Eğer hiçbir filizlenme olmadı ise, bu testi yapan kadının hamile olmadığına inanılıyordu.

2 – Bira ve Hurma Püresi Testi

  Tarihte Uygulanmış Olan En İlginç 4 Gebelik Testi!   

Hamilelik testi için başka bir Antik Mısır papirüsünde  belirtildiğine göre, püre haline getirilmiş hurma ve biranın bir yere yayılmasını ve halı üzerinde oturan kadının kaç kez kustuğunun kaydedilmesi öneriliyor. Kayıt altına alınan kusmalar fazlaysa, kadının hamile olduğu düşünülüyor. Bu testin arkasındaki düşüncenin, erken gebelik belirtilerinden birisi olan koku hassasiyetinden geldiği belirtiliyor.

3 – Gözlerimin İçine Bak

  Tarihte Uygulanmış Olan En İlginç 4 Gebelik Testi!   

16. yüzyıl hekimi olan Jacques Guillemeau, ilginç bir iddia ortaya atar. Bu iddiaya göre kadının gözleri, onun hamile olup olmadığını ifade eder. Aynı zamanda Oftalmoloji üzerine önemli bir risalenin yazarı olan Guillemeau, gebe bir kadının ikinci ayda göz bebeklerinin küçülüp, göz kapaklarının ise sarktığını iddia eder. Bununla beraber gözünün köşesinde bulunan küçük damarların da şiştiğini söyler. Belki bu iddialar çok inandırıcı olmayabilir, ama doğru olan bir şey vardır. O da gözlerin, hamilelik döneminde görmeyi etkileyecek şekilde değiştiğidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Baba Olmak

4 – Mandal Testi

  Tarihte Uygulanmış Olan En İlginç 4 Gebelik Testi!   

İlginç hamilelik testlerinden bir diğeri de 15. yüzyıl sonlarında kadınlara dair yazılmış, Kadın İncil’inde yer alan “Bir kadının hamile olup olmadığını bilmek istiyorsanız bir leğene işemesi ve sonra bu leğene mandal ya da anahtar koyması istenir; üç ya da dört saat boyunca bu mandal idrarın içerisinde bırakılır, İdrarı leğenden dökün ve mandalı kaldırın. Eğer leğende mandal izi varsa, kadın hamiledir.” ifadeleridir.

Bakmanızda Fayda Var: Evde Limon ve karbonatla yapılacak gebelik testi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu